Daha Önceki sevgiliyle arkadaş kalabilme kaideleri

05.11.2021
27
Daha Önceki sevgiliyle arkadaş kalabilme kaideleri

Sık sık tartışılan bir mevzudur; daha önceki sevgili ile dost kalınıp kalınamayacağı. Kimine göre kesinlikle muhtemel değildir, yürümeyecek absürt bir fikirdir, kimi ise “neden olmasın” diye düşünür, hatta arkadaş kalmayı gayet hoş becerir. Hakikatinde bu işin gizemi ilişkinin sona erme biçiminde saklıdır ve parçaladıktan sonra arkadaş kalabilmek için bazı kaidelere uymak gerekir. Sizin de böyle bir düşünceniz varsa bu kaidelere göz atın.

İşte daha önceki sevgiliyle dost kalabilmenin kaideleri:

Gerçekten “arkadaş” kalmayı istemek

Bunun anlamı, taraflardan her ikisinin de artık ilişkinin bittiğini kabullenmesi, öpüşmek, birkaç bardak şarap içmek için sık sık birbirini aramak gibi romantik tavırlardan sakınmasıdır. Öte yandan birbirinizin önünde başkaları ile flört etmek gibi kandırmacalara da kalkışmayın, olacaksanız gerçekten arkadaş olun.

İlişki ne nedenle biterse bitsin birbirini bağışlamak

Daha Önceki sevgilinizle aranızda hiddet ve husumet hissi olursa, dost kalmanız muhtemel değildir, gerek de yoktur zati. Daha Önceki aşkınızla arkadaş kalmak istiyorsanız, her şeyden evvel küskünlükleri unutmalı ve birbirinizi bağışlamalısınız.

Gelecekteki ilişkilerde birbirinizi desteklemek

Her ikinizin de ileride yeni ilişkiler yaşaması kaçınılmazdır, ehemmiyetli olan bu gidişatta neler sezeceğiniz. Kıskançlık göstermek vaziyeti karışık hale getirir. Dost kalabilmek için her ikiniz de birbiriniz için iyi olanı istemeli ve yeni ilişkilerinize saygı göstermelisiniz.

Azıcık zaman tanımak

Çoğu zaman ilişki bittiğinde sevgililik halinden dostluğa geçişte çabukçu davranılabilir, oysa bu geçiş yarıyılını zamana vazgeçmekte fayda var. Daha Önceki sevgilinizi yaşamınızdan tamamen çıkarmak istemiyor olabilirsiniz. Ancak yeni pozisyona zaman tanımazsanız kafalar karışabilir.

Bazen “arkadaş” kalmanın olanaksız olduğunu kabullenmek

Şayet ilişkiyi tamamlama isteği tek taraftan gelmişse ve sancılı bir ayrılık süreci yaşanmışsa, arkadaş kalmak için vaziyeti zorlamamak daha doğru olabilir. Daha Önceki sevgilinizin kendi yoluna gitmesine izin vermeli, en azından birbirinizi uzunca bir müddet görmemelisiniz.

YAZAR BİLGİSİ