Dik duran insanlar daha güçlü

27.03.2022
56
Dik duran insanlar daha güçlü

Yapılan araştırmalar, duruşumuzun yalnızca fiziksel olarak değil akılsal olarak da bizi yansıttığını gösteriyor. Bilim insanları, dik ve düzgün duruşa sahip olan bireylerin kendinden emin oldukları ve özgüvenlerinin daha fazla olduğunu bulmuş.

Okan Üniversitesi Fizik Rehabilitasyon ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, duruşumuzla alakalı göz arkasını edilen bu mevzuda ehemmiyetli bilgiler verdi. Şenbursa, “Tutum bilimcilerin yaptığı araştırmalar neticesinde, dik duruşun yaşamınızdaki pozitif hatıralarınızı ortaya çıkardığı ya da genel olarak pozitif düşüncelere sahip olduğunuzu göstermiştir. Makûs duruş ise enerjinizin düşmesine ve dolaylı olarak bunalıma daha yatkın hale gelmenize neden olmaktadır” dedi.

Soluk alış verişiniz güçleşir, sindirim problemleri ortaya çıkabilir

Dik durmamanın hasarları bunlarla hudutlu değil elbette. Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa şöyle devam ediyor: Duruşunuz makûs olması omurga üzerine fazla yük binmesine, bel ve boyun bölgesinde gerginliklere ve sızılara yol açar. Aynı zamanda bitkinlik, baş sızısı ve yakalanma hissi de duruşunuzun bozuk olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Yapılan araştırmalar duruş bozukluğunun iç uzuvlar üzerinde de ciddi tesirleri olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kamburluğun çoğalması ile soluk alış verişiniz güçleşir, kan tazyiki yükselir ve sindirim problemleri ortaya çıkabilir. En ehemmiyetlisi ise göğüs kafesinin sıkışması akciğerlere baskının çoğalmasına ve solunum kapasitesinin %30 oranında eksilmesine neden olur. Düzgün duruşla tam bu stresler ortadan kalkar, adalelerdeki gerginlikler eksilir.”

YAZAR BİLGİSİ