Dil rengi hangi hastalıkların habercisidir üzeri sarıysa dikkat!

29.04.2021
118
Dil rengi hangi hastalıkların habercisidir üzeri sarıysa dikkat!

Uzmanlar dil renginin ve biçiminin muhtelif hastalıkların habercisi olduğunu söylüyor. Bunun yanı gizeme dil renginin ilerleyen zamanlarda ortaya çıkabilecek hastalıkları da evvelden bildirdiğine dair ihtarlarda bulunuyor. Peki siz dilinizi çıkarıp ne renk olduğuna baktınız mı? Bunu ara ara yapmakta fayda var. Olabilecek hastalıklara karşı ihtiyat kaliteyi taşıyan bu kolay hareket sıhhatimiz açısından ehemmiyet taşıyor. Peki dil rengi hangi hastalıkların habercisidir? Mevzuyla alakalı merak edilenleri  Prof. Dr Ali Cımbız’dan bildik. 

DİLİNİZİN ÜZERİ SARIYSA DİKKAT! 

Dilin rengi şayet koyu kırmızıysa irinin çok fazla olduğu anlamına gelmektedir. Dilin üzerinde sarı bir katman varsa bedende uzun süreli irinin olduğunu göstermektedir. Şayet böyle bir problemle karşı karşıya kaldıysanız hekiminize görünmenizde fayda vardır. Böyle bir gidişatta acil olarak hekime görünmekte fayda vardır. Zira beden böyle bir gidişatta kendi kendini rehabilitasyon edemez. 

DİL ALTINDAKİ DAMARLAR ÇOK KESKİNSE BU GİDİŞAT  BÖBREK PROBLEMLERİNE İŞARET EDER 

Dilin ortasının sarı, beyaz olması mide ve dalak ile alakalı fikirler verir.
Dil ortasındaki renkli kirler ile beraber dilin yanlarında gördüğünüz diş izleri ve çatlaklar karaciğer ve safra kesesiyle alakalı problem olduğunu gösterir. Dili yukarıya kaldırıp altındaki damarlar çok aşikar ise mesane ve böbrek problemlerinin ön tasarıda olduğunu gösteriyor.

DİL RENGİ İÇ UZUVLAR HAKKINDA BİLGİ VERİR 

Dile bakarak bir hayli hastalığın ön düzeyi hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Dilimiz sıhhatimizin habercisi vaziyettedir. Hakikatinde bakarsanız dil, tüm iç uzuvların aynasıdır. Şayet dilinizin kenarında diş izi varsa karaciğer ve safra kesenizde mesele vardır. Bu ciddi bir karaciğer ve safra kesesi hastası olduğunuzu göstermiyor; ama ilerde bunun olacağını ve uzun vakittir böyle bir problem yaşadığınızı gösterir. Böyle bir problem varsa dilinizde, et, daha az ilaç, daha fazla sebze harcamanız gerekiyor.

DİLİNİZİN RENGİ SOLUKSA KANSIZ OLDUĞUNUZUN GÖSTERGESİDİR 

Diliniz soluk renkli ise pembeliği kaybolmuşsa bu sizin kansız olduğunuzu gösterir. Kan yapıcı besinler harcamalı, kafeini eksiltmeniz gerekmektedir.
Özellikle dilin ucunda oluşan farklılıklar kalp ve akciğer ile alakalı problemleri gösterir.

DİL RENGİ HASTALIKLARIN ÖN TEŞHİSİDİR 

Dilin rengi hastalıkların ön teşhisidir. Başka Bir Deyişle size gelecekte ortaya çıkacak hastalığı evvelden bildirir. Diliniz çok ıslak ve çok tükürüklüyse bu sizin sık beslendiğinizi ve bedeninizde çok fazla su yakaladığınızın göstergesidir. Bunun yanında tansiyonunuz yükseliyorsa çok fazla tuzlu, şekerli ve baharatlı besleniyorsunuz anlamına kazanç.

 

YAZAR BİLGİSİ