Diş beyazlatma harekâtının kalıcılığı ne kadar sürer? Kahve ve çay büyük etmen!

20.04.2021
127
Diş beyazlatma harekâtının kalıcılığı ne kadar sürer? Kahve ve çay büyük etmen!

Bembeyaz dişlerle tebessümmek hepimizin hayali! Ancak günlük yaşamda tükettimiz kahve çay gibi meşrubatlar diş renginin sararmasına neden olabiliyor. Her ne kadar dişlerinizi kumpaslı olarak fırçalıyor olsanız dahi sararmasını yasaklayamazsınız. Bu noktada merak mevzusu olan diş beyazlatma harekâtı safhaları ve kalıcılığı hakkında merak edilenler hakkında İstanbul Okan Üniversitesi Diş Sağlık Kurumu Restoratif Diş Rehabilitasyonu Kısmı’nden Dr. Öğr. Abonesi Hakan Yasin Gönder, diş beyazlatma hakkında merak edilenleri anlattı.

Bembeyaz bir tebessümme herkesin hayali! Kiminin; ya kendi diş rengi sarıdır ya da gün içerisinde sık harcadığı alışkanlıkları suratından, dişleri beyaz durmuyordur. Dişler kumpaslı olarak fırçalansa da, çoğu zaman diş sararmaları önlenemez. Özgüvenimizi derinden etkileyen bu vaziyet karşısında ne yapmak gerekir?

Bazı dişlerde doğumsal ya da sonradan kullanılan antibiyotikler gibi sebeplerle dişlerde alana gelen manevi renklemeler olmakla beraber, günlük olarak harcanan besin ve meşrubatlar çay, kahve, meyve suyu, şarap gibi veya sigara kullanımı neticeyi dişlerin dışsal renklenmesine neden olan faktörlerde dişlerimizin natürel beyazlığını gölgelemektedir.

İdeal Diş Beyazlığı Nasıl Olmalı?

İdeal diş beyazlığına sahip olmak hakikatinde güç değildir. Dişlerde alana gelen renklenmeleri diş beyazlatma bleaching harekâtı ile giderilebilir ve daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Diş beyazlatma harekâtı diş taşı pakliği harekâtı sonrası yapılan polisaj operasyonundan oldukça değişiktir. Diş beyazlatma harekâtında dişin kendi renk tonu 2-3 ton kadar açılabilmektedir. Diş beyazlatma harekâtı doktor tarafından büro civarında uygulanan büro tipi beyazlatma büro bleaching ve hastadan alınan miktarlarla hastanın kendisine verilen saydam bir plak sayesinde daha düşük oranlı beyazlatma casusları kapsayan jellerle hastanın kendisinin konutta uygulayacağı konut tipi beyazlatma home bleaching olarak uygulanabilir.

Ayrıca doktor hakimiyetinde olmayan ve hastaların eczanelerden temin edebildiği over the counter olarak nitelendirdiğimiz; beyazlatıcı diş macunu, ağız gargarası gibi mahsuller bulunmaktadır. Fakat bu mahsullerin tesiri, doktor hakimiyetinde olan beyazlatma operasyonuna kıyasla çok düşüktür, doktor hakimiyetinde yapılan beyazlatma sonrası doktor önerisi ile kullanmak daha doğru bir tercih olacaktır.

Diş Beyazlatma Harekâtı Nasıl Yapılır Çeşitleri Neler?

* Büro Tipi Beyazlatma Büro Bleaching
Büro tipi beyazlatma tüm beyazlatma sistemleri içerisinde en tesirli usuldür. Tetkikte reelleştirilen beyazlatma harekâtında kullanılan beyazlatıcı casusların peroksit oranları daha yüksek olduğundan beyazlatma daha süratli olur ve kalıcılığı daha uzundur. Diş beyazlatma harekâtı uygulanmadan evvel; daha tesirli bir netice almak için, hastaya beyazlatma evveli diş taşı pakliği yapılması gerekmektedir. Seanslar evveli ve sonrası hastadan resim alınarak, renk tespiti yapılmaktadır. Uygulanacak seans rakamı genellikle 2 veya 3 olup dişte ki renklenmeye göre değişmektedir.

Operasyon evveli diş etlerinin üzeri hasar görmesini istemediğimiz için gözetici bir bariyer ile kapatılır ve sonrasında beyazlatma jeli dişlere uygulanır. Takribî olarak 15 dakikalık periyotlarla 2 veya 3 periyod olarak dişlere beyazlatma jeli uygulanır. Seanslar arasında hastanın renklendirici besinlerden çay, kahve, şarap vb. uzak durması ve sigara kullanımını en aza indirmesi istenmektedir. Beyazlatma seansları arasında hassasiyetler görülebilmektedir fakat; kullanılacak olan hassasiyet giderici diş macunları ile bu hassasiyetler ortadan kalkmaktadır.

* Konut Tipi Beyazlatma Home Bleaching
Konut tipi olarak adlandırdığımız beyazlatma sisteminde, yeniden renk tespit etilip hastadan rehabilitasyon evveli alınan miktar sayesinde hastaya uygun saydam bir plak üretilir. Konutta tipi diş beyazlatma harekâtında daha düşük yüzdeli “Karbamid Peroksit” kapsayan beyazlatma casusları kullanılır. Hazırlanan saydam plak ve beyazlatıcı casus kapsayan tüpler hastaya verilerek dişlerine nasıl uygulayacağı doktor tarafından anlatılır. Hasta, ilacı diş doktorunun teklifleri yönünde harekâtı günde 2 kereden 2 hafta veya yalnızca geceleri yatarken 1-2 hafta uygular. Haftalık hakimiyetlerle rehabilitasyonun nasıl gittiği izlenerek gereken farklılıklar yapılır. Hastaya hangi usulle beyazlatma uygulanacağına diş doktoru ve hasta beraber karar vermelidir.

Diş Beyazlatma Harekâtı Sonrası Beyazlık Ne Kadar Galibiyetli Olur?

Yapılan araştırmalar özellikle çay, kahve, sigara ve yaşa bağlı renklenmelerde hastalarda tatmin oranının oldukça yüksek olduğu gösterilmiştir. Ancak; ilaçlara veya fazla floride bağlı “florozis” olarak adlandırılan renklenmelerde çok iyi neticeler elde edilememektedir.

Diş Beyazlığı Ne Kadar Sürer?

Bireyden şahsa değişen etmenlere bağlı olarak değişmekle beraber, dişlerdeki beyazlık 3 ay ile 3-4 sene arasında devam ediyor. Çay, kahve ve sigara kullanımı fazla olan fertlerde, kazanılmış olan beyazlığın ömrü daha kısa olmakla beraber, değişik fertlerde beyazlığın ömrü çok daha uzun olabiliyor. Dişlerin tekerrür daha önceki renklerine dönmeden 6 ayda bir kumpaslı hakimiyetler sağlanarak gerektiği takdirde beyazlatma harekâtının 6 ayda veya senede bir yinelenmesi, beyazlığın daha uzun ömürlü olmasını sağlamakta ve ikinci beyazlatmanın vaktinin kısalması ve ekonomik açıdan da avantajlı olmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ