Diş çıbanını ciddiye alın

26.11.2021
31
Diş çıbanını ciddiye alın

Diş çıbanından şüphelenildiği gidişatlarda en kısa müddette diş doktoruna muayene olunması gerektiğini belirten Hospitadent Diş Sağlık Kurumu Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Ümit Selçuk “Diş doktoru muayenehane ve radyolojik muayene ile çıbanın nedenini teşhis eder. Nedenin ortadan kaldırılmasına müteveccih doğru rehabilitasyon uygulanır. Rastgele bir müdahele yapılmadan yalnızca ilaç kullanarak bulguların gevşemesi, çıbanın tamamen geçtiği ve tekrarlamayacağı anlamına gelmez. Diş çıbanı, ender gidişatlarda ciddi hatta ölümcül enfeksiyonlara neden olabileceği için kesinlikle diş doktoru ve gerekirse çene cerrahı tarafından rehabilitasyon edilmelidir” diye konuştu.

Diş çıbanı kaç günde geçer ve rehabilitasyonu nasıl olur

Çıban arınıldıktan sonra yüzdeki şişlik ve ağrı gibi şikayetler birkaç gün içinde geçecektir diyen Hospitadent Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Ümit Selçuk “Ancak diş doktorunuz 6 ay içinde dişinizin röntgeninin çekilmesini isteyerek çıbanın etkilediği alanda kemik dokunun iyileşip iyileşmediğini hakimiyet etmek isteyebilir. Diş çıbanının rehabilitasyonunu sadece diş doktorları yapabilir. Akut enfeksiyonun yayılmasını önlemek için öncelikle diş doktorunuzun reçete edeceği uygun antibiyotikler ile hakimiyeti sağlanır. Patlamaya yakın bir çıban mevzubahisiyse çıbanın açılarak drene edilmesi akıtılması ve diren uygulanması gerekebilir. Enfeksiyon kaynağı olan dişin, kanal rehabilitasyonu veya çekimi ile irin kaynağı tamamen kurutulur. Hasta, zorunlu hakimiyetlere çağırılır.” diye konuştu.

Diş çıbanı için hangi antibiyotikler kullanılmalı

Antibiyotikler diş doktoruna danışılmadan kullanılmamalıdır. Diş doktoru çıbanın vaziyetini değerlendirerek en tesirli ve uygun antibiyotiği reçete edecektir. Diş doktoruna danışmadan kullanılan antibiyotik hastayı iyileştirmediği gibi, bedendeki mevcut bakterilerde direnç oluşturarak
gelecekte kullanılacak antibiyotiklerin aktifliğini de eksiltecektir.

YAZAR BİLGİSİ