Diş çürümesi nasıl önlenir yemekten sonra sakız çiğneyin!

05.05.2021
18
Diş çürümesi nasıl önlenir yemekten sonra sakız çiğneyin!

Ağız ve diş sıhhatinin ne kadar ehemmiyetli olduğunu hepimiz öğreniyoruz. Peki dişlerimize yeteri kadar önemsemediğimiz zaman azalan dişlerimizin yaşam niteliğimizi negatif etkilediğini öğreniyor musunuz? Yaşam niteliğini negatif güzergahta etkileyen noksan dişler aynı zamanda bireyde ruhsal problemlerin de oluşmasına neden oluyor. Peki ağız ve diş sıhhati nasıl korunmalıdır? Diş çürümesi nasıl önlenir? Diş çürümesine dair öğrenilmesi gerekenleri Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Utku Üretürk’ten bildik. 

DİŞ KAYBI AĞIZ KOKUSUNA YOL AÇIYOR 

Diş kaybı kısa vakitte rehabilitasyon edilmesi gereken bir vaziyettir. Şayet kısa vakitte giderilmezse yol açtığı işlev kaybının yanı gizeme aynı zamanda ruhsal problemlerede yol açmaktadır. Diş kaybı ciddi sağlık meselelerine yol açan bir vaziyet değildir. Fakat bir zaman sonra ağız kokusuna iltihaplanmaların yaşanmasına neden olur. 

DİŞ ÇÜRÜMESİNE NEDEN OLAN ALIŞKANLIKLARDAN BIRAKILMALI

Meseleli bölgeye dolgu yapılsa dahi, kumpaslı olarak ağız ve diş bakımı yapılmadığı sürece kalıcı olarak hiçbir fayda sağlamaz. Özellikle ergenlik yarıyılında diş kaybına neden olacak çürümelere dikkat edilmeli, ağız ve diş sıhhatine gereken önemsenmelidir. Bunun içinde yapılması gereken şey dişlerin çürümesine neden olacak alışkanlıklardan bırakmaktır. 

NOKSAN DİŞ DIŞ GÖRÜNÜŞÜ BÜYÜK MİKTARDA ETKİLİYOR 

Noksan diş, dış görünüşü büyük miktarda etkileyen bir etkendir. yanak ve dudakların içe doğru çökmesine neden olurken aynı zamanda zayif bir görünüme de neden olmaktadır. Dişi noksan olan şahıslar yaşlı bir görünüme sahip olur.

DİŞ ZİNCİRİNİN ZAYIFLAMASINA NEDEN OLUYOR 

Noksan dişler diş zincirinin zayıflamasına neden olmaktadır. Aynı zamanda değişik dişlerinde yıkılmasına ve çürümesine neden olmaktadır. Çiğneme işlevini negatif etkileyen noksan diş, değişik dişlerin rahat kullanılamamamasına neden olmaktadır. 

RUHSAL BOZUKLUKLARA YOL AÇMAKTADIR 

Noksan diş aynı zamanda suratın orantısal sistemini de bozmaktadır. Bu sebeple ruhsal bozukluklarada yol açmaktadır. Günlük yaşamı negatif etkilediğinden bireyin gülme yemek yeme ve cemiyet içinde rahat etmesini maniler.

DİŞ KAYBINI ÖNLEMENİN YOLLARI! 

– Diş minesini kuvvetlendirici gıdalar harcanmalıdır. Misalin peynir, kereviz, kvi, yeşil çay, yoğurt ve maydanoz gibi gıdalar kapsadıkları katesi başka bir deyişle bakteri yok edici madde sayesinde diş eti ve diş minesine gözetiyor. Ağız içerisindeki makûs bakterileri eksiltiyor.

ŞEKERİ EKSİLTMEK GEREKİYOR 

Şeker tiketimini eksiltmek gerekiyor. Zira yapa şekerler diş çürümesini süratlendiren bakteri sayısını arttırırlar. Asitli meşrubatlar diş minesinin süratle çürümesine neden olabilir. 

YEMEKLERDEN SONRA ŞEKERSİZ SAKIZ ÇİĞNEYİN 

Ağız ve diş sıhhatinin en ehemmiyetli şeyi kumpaslı bakım yaptırmaktır. Ayrıca diş ipinin ve fırçasının olmadığı zaman yemeklerden sonra şekersiz sakızla bu uygulama yapılabilir. Diş arasında kalan harabeler sakıza yapışarak çıkarılır bu da dişinizin çürümesini önler. 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.