Diş ipi kullanmak gerçekten bereketli mi

22.04.2022
21
Diş ipi kullanmak gerçekten bereketli mi

BBC’nin hanerine göre uzmanların her gün diş ipi kullanmanın diş plakları ve diş eti hastalıklarıyla çabaya dayanakçı olduğu doğrultusunda bir delil bulunmadığını kabul ettiği belirtildi.

Biliminsanlarının onlarca yıldır yapılan diş ipi kullanma nasihatinin eforsuz ispatlara direndiğini kabul ettiği söyleniyor. Diş ipi kullanımının faydasına ait bilimsel delil bulunamadığından Amerika Birleşik Devletlerinde artık resmen nasihat edilmediği bildiriliyor.

Bereketi yok

Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığı’nın resmi sağlık nasihatlerinden kaldırılma karara ise, geçmişte bu mevzuda yapılan araştırmaların ele alındığı iki tahlilden sonra varıldığı söyleniyor.

Analizler neticeyi diş ipi kullanımının bereketi mevzusunda yoğun olarak nasihat edilmesine rağmen, diş ipi kullanımı mevzusundaki araştırmaların büyük çoğunluğu diş ipinin plakların arınılmasında ve diş eti iltihaplanmasında genel anlamda tesirli olduğunu destekleyen delil gösteremiyor.

AP’nin sualiyle başladı

Amerikan Sağlık Bakanlığı’nın 1979’tan bu yana yaptığı diş ipi kullanma nasihatini suskun sedasız kaldırmasına yol açan sürecinse, Associated Press Haber Ajansı’nın bu nasihatin sabrettiği bilimsel delilleri sormasıyla başlatıldığı belirtiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin ajansa yolladığı mektupta diş ipi kullanımının uzun vadeli incelenmediğini kabul ettiği ve tesirli olduğu neticesine varan araştırmaların, diş eti hastalıkları ve çürükler mevzusundaki uzun vadeli tesirlerine değil, yalnızca bir iki hafta süresince ağız hijyenine odaklandığını söylediği bildiriliyor.

Ancak uzmanların delillerin cılız olduğunu söylemekle beraber, özellikle sigara içenler ve şeker hastaları gibi tehlike gruplarına diş ipi kullanımını sürdürmeleri nasihatini yaptıkları da vurgulanıyor.

YAZAR BİLGİSİ