Diş sıhhatine dikkat gebelikte erken doğuma neden oluyor!

01.04.2021
135
Diş sıhhatine dikkat gebelikte erken doğuma neden oluyor!

diş eti sıhhati yalnızca beyaz gülüşler için değil pek çok sıhhat probleminin önüne geçmek için oldukça ehemmiyetli ve üzerinde durulması gereken mevzulardan biri olarak karışımıza çıkıyor. Ağızda başlayan sindirim dediğimiz pek çok gıdayı sıhhatli bir biçimde bölmek için ağız içi sıhhatine olabildiğince itina göstermemiz gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre diş eti hastalığı gebelik yarıyılında erken doğum tehlikesini çoğaldırdığı ortaya çıktı! Diş doktoru Pertev Kökdemir diş eti sıhhati hakkında ehemmiyetli bilgiler verdi.

Yeni yapılan araştırmaların neticelerine göre, diş eti hastalığı olan hamilelerin erken doğum riskini çoğaldırabiliyor. Çalışmanın bir parçası olarak, analistler takribî 150 kadının hamileliklerini ve ağız sıhhatini araştırdı.

Ağız Sıhhati Vakfı Genel Müdürü Dr. Nigel Carter OBE, araştırmanın ağız sıhhatinin genel refah üzerindeki tesirini vurguladı. Ağzımızın sıhhati, genel sıhhatimizin bir hayli yerinde doğrudan tesirli olabilir. Buna daha tehlikesiz bir doğum yapma kısmeti de dahildir. Bir Hayli bayan için gebelikte ağız sıhhatinin korunmasını güç hale geliyor. Bunun sebebi, bu zaman zarfında hormonal farklılıkların diş etlerini dental plağa karşı daha korunmasız vazgeçmesi ve bulantı refleksi sebebi ile fırçalama sıklığındaki ve müddetindeki eksilmelerdir.

YAZAR BİLGİSİ