Diyabet nedir diyabet rehabilitasyonu nasıl olur sağlıklı beslenme ve egzersiz koşul!

05.05.2021
18
Diyabet nedir diyabet rehabilitasyonu nasıl olur sağlıklı beslenme ve egzersiz koşul!

Diyabet çağımızın ne yazık ki sinsi hastalıklarından biridir. Ulus arasında öğrenilen ismi şeker hastalığıdır. Çok fazla bireyde tesadüfülen diyabet hastalığı hakkında tüm merak edilenleri sizler için hazırladık. İşte diyabetin bulguları, rehabilitasyon usulleri gibi pek çok merak edilenler! 

HER 6 SANİYEDE 1 ŞAHIS DİYABETTEN CAN VERİYOR! 

Bu hastalık şeker hastalığı olarakta bilinmektedir.kanda glukoz şeker seviyesinin basmakalıpın üzerine çıkmasına bağlı olarak reelleşmektedir. Diyabet hastalığı, ülkemizde ve dünyada en çok tesadüfülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Bu oran okadar fazladır ki, her 11 şahıstan 1!i bu hastalıkla çaba etmekte her 6 saniyede 1 fert diyabet kaynaklı meseleler sebebiyle yaşamını kaybetmektedir. Kanınızda çok fazla glikoz bulunması ne yazık ki sağlık meselelerine neden oluyor. Diyabetin rastgele bir rehabilitasyonu yoktur, fakat hakimiyet altına alınabilir ve sağlıklı kalmak için zorunlu adımlar atılabilir. 

MUHTELİF CİNSLERİ BULUNMAKTADIR 

Diyabetin muhtelif cinsleri bulunmaktadır. Bunlar; Tip 1 diyabet, 2 tip diyabet, Gestasyonel diyabet ve öteki diyabet cinsleri olmak üzere ufalamaktadır. Diyabet muhtelif sağlık meselelerine yol açmaktadır. Bunlar; Kalp hastalığı
inme, böbrek hastalığı, göz problemleri, diş hastalığı, asap zararı, ayak problemleri gibi muhtelif hastalıklara neden olmaktadır. 

PEK ÇOK BULGUSU BULUNUYOR!

Diyabet hastalığının pek çok bulgusu bulunmaktadır. Bunlar;  artan susuzluk ve idrara çıkma, artan açlık hissi, bitkinlik, flu görüş, ayaklarda veya ellerde anlaşma veya karıncalanma iyileşmeyen yaralar, açıklanamayan kilo kaybıTip 1 diyabet semptomları birkaç hafta içinde süratli bir biçimde başlayabilir. Tip 2 diyabet semptomları genellikle birkaç sene süresince yavaş yavaş büyür ve onları fark etmeyeceğiniz kadar hafif olabilir. Tip 2 diyabetli bir hayli insanda semptom görülmez. Bazı insanlar diyabetle alakalı sağlık problemleri olana kadar flu görme veya kalp rahatsızlığı gibi bir hastalığı olup olmadığını bilemezler.

 HASTALIĞIN REHABİLİTASYONU CİNSİNE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERİYOR

Bu hastalığın rehabilitasyonu cinsine göre değişiklik göstermektedir.  Tip 1 diyabette insülin rehabilitasyonu ile beraber tıbbi beslenme rehabilitasyonu titizlikle uygulanmalıdır. Bu hastaların perhizi hekim tarafından önerilen insülin dozu ve tasarısına göre diyetisyen tarafını tasarlanır. Tip 2 diyabetli fertlerde ise rehabilitasyon beslenme kumpasının sağlanmasının yanı gizeme genellikle hücrelerin insülin hormonuna duyarlılığını artırmaya veya doğrudan insülin hormonu salınımını artırmaya müteveccih oral antidiyabetik ilaçların kullanılmasını kapsar. Diyabet hastalığına sahip bir bireyseniz, kumpaslı olarak hakimiyetlerinizi yaptırmayı ilgisizlik etmeyiniz. Diyabet için uygulanan ve araştırma düzeyinde bir çok rehabilitasyon biçimi vardır. Fakat uygulanan rehabilitasyonlarda şeker hastalığını kesin olarak rehabilitasyon etmek muhtemel değildir. Bu hastalığın rehabilitasyonunda emel kan şekerini hakimiyet altına almaktır. İyi bir diyabet hakimiyeti için, sağlıklı beslenme ve egzersiz koşuldur. Diyabet hastalarının bu ikiliye dikkat etmesi önerilir. 

KUMPASLI HEKİM KONTOLÜ KOŞUL

Diyabet hastalığında dikkat edilmesi gerekenler ve önerilen rehabilitasyon prensiplerine uyulmadığı gidişatlarda kan şekerinin yüksek seviyelerde izlemesi, başta nöropati asap harabiyeti, nefropati böbreklerde zarar yaradılışı ve retinopati göz ağ tabakasında zarar yaradılışı olmak üzere bir hayli sağlık meselesine yol açar. Bu sebeple şayet siz de diyabet hastalığına sahip bir bireyseniz, kumpaslı olarak hakimiyetlerinizi yaptırmayı ilgisizlik etmeyiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.