Dört bir yandan farklı şenlikler!

10.07.2021
149
Dört bir yandan farklı şenlikler!
Dünyada yapılan bir hayli şenlik hem eğlendiriyor, hem de insanlara bir şeyler katıyor. Sizce bu 11 şenliğin emeli ne olabilir?

1667_12.jpg
Dünyada yapılan bir hayli şenlik hem eğlendiriyor, hem de insanlara bir şeyler katıyor. Sizce bu 11 şenliğin emeli ne olabilir?

BEBEKLERİN ÜZERİNDEN ATLAMA

Her sene haziran ayının 11-15’i arasında, İspanya’nın Castrillo de Murcia kasabasında takribî dört surat yıldır tertip edilen şenlikte bebekler şeytanca tesirlerden ve günahlardan temizletmek emeliyle üzerlerinden atlanıyor

1667_1.jpg
ÇÖL ŞENLİĞİ

Mali’de Ocağın 2. haftasında kutlanıyor. Timbuktu’nun 65 kilometre. kuzeyinde kumların ortasında, dünyanın dört bir yanından gelen müzisyenler maharetlerini gösteriyor.

1667_2.jpg
BÜYÜCÜLER GECESİ

Meksika’da Mart ayının ilk cuması kutlanıyor. Meksika’nın dört bir yanından suratlarca cadı, sihirci, şaman, şifacı Catemaco’ya gelip geçmiş senelerde biriken olumsuz enerjilerden kurtulmak için toplu temizleme ayinleri yapıyor.

1667_3.jpg
VENEDİK KARNAVALI

İtalya’nın Venedik kentinde, Paskalya’dan evvel gelen büyük diyetten iki cuma evvel kutlanmaya başlıyor. “Operadaki Hayalet”deki gibi birbirinden hoş, farklı, kostümlerle 12 gün geçirmek isteyenler için kaçırılmayacak fırsat. Avrupa’nın en olağanüstü karnavalı.

1667_4.jpg
NAGHOL- ARAZİ DALIŞI

Pentecost adalarında, Vanuatu şehrinde yapılan kutlamalar genellikle Nisan ve Mayıs aylarıda cumartesileri yapılıyor. Yer elmaları ürün vermeye başlayınca, Vanuatu yerlileri ahşap kuleler inşa etmeye başlıyorlar ve yapıtlarını mayıs sonuna kadar bitiriyorlar. Köyün erkek ve oğulları kendilerini ayaklarından bağlayarak, bu eğreti kulelerden aşağı atıyorlar. Sıçramayı doğru yapanın saçları yere dokunmalıymış.

1667_5.jpg
PEYNİR YUVARLAMASI

İngiltere’nin Cooper tepelerinde, Mayıs ayının son pazartesi kutlanıyor. En büyüğünden bir tekerlek peynir tepeden alta yuvarlanır. Kalabalık da peşinden… Yamacın dibine ilk erişen ya da peyniri ilk tutan müsabakayı da peyniri de kazanıyor.

1667_6.jpg
PİSA’DA KAYIK YARIŞI

Haziran’ın 17’sinde Pisa kentinde yapılıyor. 13. yy’dan bu güne gelen şenlikte, kentten geçen 1,500 metrelik Arno akarsusunun üzerinde sarı, mavi, yeşil, kırmızı renkte 4 kayık, üzerlerinde 8 kürekçi ile şehrin dört değişik güzergahından yarışa başlar. Birincilik, alandaki direğe sancağı çekenindir.

1667_7.jpg
YANAN ADAM

Amerika Birleşik Devletleri, Nevada, Siyah Kaya Çölü’nde Eylül ayının ilk pazartesi reelleşen şenlikte ağırlık sanat ve müzikte. Bir hafta süresince seçenek sanat ve müzik şovları, “Adam”ın yakılmasıyla sona eriyor. Alev püskürtücülerinin kesintisiz olarak gece semanı aydınlattığı şenlik, Amerika Birleşik Devletleri delilerine göre.

1667_8.jpg
DURBAR

Nijerya’nın,, Kano şehrinde Emir Palace sokağında iki büyük şenlik tertip ediliyor. İlk Ramazan’ın, ikincisi Kurban Bayramının sonunda kutlanıyor. Azametli geçit merasiminde Emirler seremoni cüppelerini giyerken, katılımcılar da şık giysilere bürünüyor.

1667_9.jpg
St. THOMAS ŞENLİĞİ

Guatemala’nın Chichicastenango kasabasında, Town Plaza’da 13-21 Aralık tarihleri arasında evvel kostümlü, müzikli, alkollü, tipik fiesta tertip ediliyor. 21 Aralık’ta St. Thomas Günü’nde 30 metrelik ahşap direklere tırmanan dansçılar halatları bedenlerinin çevresine sarıyor. Sonra da alta sıçrayıp direğin çevresinde süratle dönmeye başlıyorlar. Kimi halata elleriyle tutunurken kimi de bileklerine sarıyor. Bungee jumping’in bir başka cinslisi.

1667_10.jpg
PAMPLONA ŞENLİĞİ

İspanya’nın Pamplona kentinde Temmuz’un ilk haftası ananesel olarak tertip edilen Pamplona veya San Fermin Şenliği pek çok turisti de buraya sürüklüyor. Pamplona ve Navarre’nin gözetici azizi olan San Fermin gururuna tertip edilen şenliğin tüm dünya tarafından en çok öğrenilen kısmı “encierro” başka bir deyişle boğaların koşusu. Boyunlarına doladıkları kırmızı fularlarıyla boğaları kızdıran binlerce birey kentin caddelerinde boğalar tarafından kovalanıyor. Bu yarış, boğaların arenaya girmesiyle son buluyor.

1667_11.jpg
YAZAR BİLGİSİ