DSÖ 2019’un sağlık tehdit listesini yayınladı

29.04.2022
44
DSÖ 2019’un sağlık tehdit listesini yayınladı

Dünya Sağlık Teşkilatı DSÖ 2019 senesinde küresel anlamda sıhhati etkileyecek en büyük 10 riski sıralayarak, her sene hazırladığı raporda bu tehditlere müteveccih 5 senelik tasarı ve çözüm teklifleri de sundu.

Hava lekeliliği ve abuhava farklılığı ilk sırada

Listeye göre hava lekeliliği, beşeri krizler ve aşı olmayı yalanlayan insanlar 2019’da, küresel anlamda insan sıhhatini riske düşürecek tehditler arasında yer alıyor.

DSÖ, her sene hazırladığı raporda bu tehditlere müteveccih 5 senelik tasarı ve çözüm teklifleri sunuyor. Teşkilatın 2019 raporunda, bulaşıcı hastalıklar, ilaca dayanıklı virüsler ve yaygın görülen ancak önlenebilir kalp ve akciğer hastalıkları listede yer alıyor. Listenin ilk sıralarında yer alan maddede ise hava lekeliliği ve abuhava farklılığı yer alıyor.

Risk listesi

Dünya Sağlık Teşkilatı’nün 2019 seneyi için insan sıhhatini tehdit edecek riskler şöyle:

Aşı olmaya karşı direnç, küresel grip salgını, hava lekeliliği ve küresel ısınma, bulaşıcı olmayan hastalıklar, sağlıklı ve nitelikli yaşam şartlarından yoksun kalmak, mikroplara karşı dayanıklılık, Ebola ve öteki ölümcül bulaşıcı hastalıklar, eksik temel sağlık hizmetleri, Dang eklem sızılı ateşli bulaşıcı hastalık, AIDS HIV.

YAZAR BİLGİSİ