Dudak kanseri nedir

04.04.2022
52
Dudak kanseri nedir

Dudak kanseri çok sık görülmeyen fakat vefata neden olabilen bir kanser cinsidir. Dudak dokularındaki hücrelerin hakimiyetsiz bir biçimde gelişmesi kanser yaradılışına yol açar. Kanser alt dudakta veya üst dudakta alana gelebilir. Okan Üniversitesi Sağlık Kurumu Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Senem Özge Turaçlı Karagüven dudak kanseri hakkında meçhulleri yanıtladı.

Dudak kanseri nedir

Ağız bölgesi kanserlerinin %25-30’unu dudak kanserleri oluşturur. Dudak kanserlerinin de %95’i alt dudakta görülür. Yassı hücreli karsinom en sık görülen dudak kanseridir. En sık erkeklerde görülür. Tehlike etmenleri arasında sarih deri, dış civarda çalışıp yoğun güneş ışınına maruz kalmak, sigara içmek ve immun sistemi baskılayıcı ilaçlar kullanmak bulunur.

Sıklıkla kanayan kabuklanan bir yara biçiminde belirti verir. Önem Verilmediğinde giderek gelişir ve dudağın büyük bir kısmını kaplayabilir.

Dudak kanseri rehabilitasyonu nasıl yapılır

Dudak kanserinin gerçek rehabilitasyonu cerrahidir. Kanserli doku etrafında sıhhatli bir doku ile birlikte geniş olarak çıkarılır. Kanser ne kadar genişse cerrahi rehabilitasyonun oluşturacağı deformite aynı oranda çoğalır. Oluşan defekt form ve işlevi tekerrür sağlayacak biçimde doku kaydırma operasyonları ile onarılır. Kesinlikle lenf nodlarının metastaz açısından değerlendirilmesi gerekir. Cerrahinin noksan kaldığı ileri düzey hastalarda radyoterapi uygulanabilir.

Ağız kanseri nasıl teşhis edilir

Ağız kanserleri en sık ön dil bölgesinde görülür. Sırasıyla da ağız tabanı ve dudak takip eder. Seyrek yanak mukozası ve damakta görülür. Altta uyuyan en ehemmiyetli neden sigara ve içki tüketimidir. Güneş ışınları dudak kanseri için ehemmiyetli bir tehlike etmenidir.

Ağız etrafı veya içinde kanayan, kabuklanan bir yara ya da kitle biçimindeki lezyonlar kesinlikle uzman bir hekim tarafından değerlendirilmelidir. Kuşkulu lezyondan biyopsi alınarak tanı konulması gerekir.

Ağız kanseri teşhis edilirse rehabilitasyonu daha kolay olur mu

Tüm cilt kanserlerinde olduğu gibi rehabilitasyondaki birinci emel cerrahi olarak tüm urlu dokunun çıkarılmasıdır. Erken yarıyılda tanı konulamayan lezyonlar giderek gelişir. Kanser ne kadar geniş ise cerrahi rehabilitasyonun oluşturacağı deformite aynı oranda çoğalır. Dolayısıyla ağız kanserleri ne kadar erken tutulursa rehabilitasyonları hem daha zaferli olur ve çıkarılmaları ile oluşacak deformite daha hudutlu kalır.

Ağız kanseri rehabilitasyonunda hangi usuller kullanılır

Ağız bölgesindeki erken düzey urlarda çoğunlukla cerrahi rehabilitasyon seçim edilir. Yerel olarak ilerlemiş urlarda ise cerrahiye ek olarak radyoterapi uygulanabilir. Metastaz açısından kesinlikle lenf nodları değerlendirilir ve lüzumlu hastalarda boyundaki lenf nodları çıkarılır. Ağız tabanı kanserlerinde çene kemiği de değerlendirilir ve rehabilitasyonun bir parçası olarak çıkarılması gerekebilir.

YAZAR BİLGİSİ