Dünyaya daha hoş bakabilmek için 10 ipucu

09.04.2022
27
Dünyaya daha hoş bakabilmek için 10 ipucu

En kıymetli uzvumuz gözlerimiz. Ama gözlerimizle alakalı ne kadar bilgiye sahibiz? Göz sıhhatimiz için nelere dikkat ediyoruz?

Geleceği etkileyebilen göz hastalıklarında, rehabilitasyona erken başlanılması gerekiyor. Liv Hospital Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Tuğrul Altan dünyaya daha hoş gözlerle bakmanın püf noktalarını anlattı.

Dünyaya hoş gözlerle bakın

1- “Ben uzağı da, yakını da iyi görüyorum” diyerek tetkikten kaçmayın. Her zaman daha iyisi olası. Düşük dereceli kırma yanılgıları keskin görme azlığı yapmasa da gözde ivedi yorulmaya neden olur. Daha iyi görmek için gözler kısıldığında oluşan kaz ayağı buruşukluklar da cabası.

2- Gözlerinizi yoğun ışıktan gözetin. İster hoş bir plajın kumlarında, ister coşkulu bir kayak tatilinde ya da azıcık sonra besininiz lezzetli eti hayal ederek yaktığınız mangalın başında olun kesinlikle uygun güneş gözlükleri ile fazla UV ve kızılötesi ışınlardan korunun.

3- Ailenizde göz tansiyonu ya da sarı nokta hastalığı varsa, 40 yaşınızdan sonra senelik kumpaslı hakimiyete gidin. Yalnızca kaşınız gözünüzün rengi değil, hastalıklarınız da genetik servetin bir mahsulüdür.

4- “Aman da ne hoş kocaman kocaman gözleri var şu bebeğin” derken dikkatli olun. Yenidoğan ve bebeklik yarıyılında bayağıdan büyük gözler doğumsal göz tansiyonu yüksekliğinin bulgusu olabilir.

5- Ne kadar erken yaşta tetkik olursanız, o kadar iyi. Göz bozukluklukları erken çocukluk yarıyılında tespit etilip düzenlenirse ileride kalıcı görme bozukluğu olma ihtimali eksilir. 7 yaşından sonra çok geç kalınmış olabilir.

6- Bilgisayarın başında uzun zaman yakına odaklanmak miyopi tehlikesini artırıyor. Çocuklar, gençler ister inanın ister inanmayın bundan 15 sene evvel tabletler yoktu. Kitap diye üstünde yazıların olduğu ciltlenmiş sayfalar ve dostlarla beraber oynanan top diye yuvarlak bir şey vardı.

7- Her yaşın ayrı bir hoşluğu var. Yaşınız 45’i geçti ama gönlünüz hala 18. Önünüzdeki kağıtları giderek daha uzaktan okuyorsunuz, az ışıkta hiç okuyamıyorsunuz “Benim yakınla alakalı hiçbir meselem yok” diyerek gözlerinize işkence etmeyin. “Bunun için göz egzersizleri varmış”, “Yakın gözlüğünü ne kadar geç kullanırsam o kadar iyi” gibi kaçamak yolların okuma zevkinizi elinizden almasına izin vermeyin. Yakın gözlüğü kullanın. Unutmayın ihtiyarlamadınız, yalnızca azıcık daha olgunlaştınız.

8- Gözünüz narindir, afaki tehlike almayın, tedbir alın! Kendinizi ve çocuklarınızı yaralanmalara karşı gözetin. İşte, konutta, mektepte ya da cümbüşlü bir etkinlikte; evvel gözleriniz.

9- Gözlerinizi kurutmayın. Kuru göz artık yalnızca orta yaşlı insanların şikayeti değil. Klimalar ve fazla bilgisayar kullanımı gençlerde de kuruluğa yol açabiliyor.

10- Her katarakt hemen operasyon gerektirmez ama kataraktın yaşam niteliğini eksilttiği, kaza tehlikelerini ve bunalıma meyli artırdığı bir asıl. Gerektiğinde operasyondan kaçmayın. Efsanelere kulaklarınızı tıkayın. Katarakt operasyonu yaşlılık yarıyılınızın en iyi yatırımı olabilir.

YAZAR BİLGİSİ