Düşük sonrası hemen hamile kalabilirsiniz

19.11.2021
12
Düşük sonrası hemen hamile kalabilirsiniz

Hamileliğin erken yarıyılında düşük yapan kadınlara genelde yine hamile kalmadan evvel üç ay beklemeleri söylenir. Fakat son yarıyılda yapılan yeni bilimsel çalışmalar düşük sonrası, muhtemel olur olmaz acele hamile kalınabileceğini ortaya koydu.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Obstetrik & Jinekoloji mecmuasında yayınlanan araştırmanın detaylar hakkında şu bilgileri verdi:

“Araştırma kapsamında 20 hafta ya da altında bir ya da iki düşük yapmış 18-40 yaş arasında 998 hamilelik incelendi. Ektopik hamilelikler ya da mol hamilelikler çalışma kapsamı dışında vazgeçilmiş yalnızca kendiliğinden olan düşükler çalışmaya dahil edilmiştir. Kadınlar, hamilelik kaybı sonrası altı adet döngüsü ya da hamile kalıncaya kadar takip edilmişlerdir. Düşük sonrası üç aydan daha kısa müddet içinde hamile kalmaya çalışanlar yüzde 53,2 oranında galibiyetle hamileliklerini doğuma kadar devam ettirmişlerdir. Daha uzun müddet bekleyenlerde ise bu oran yüzde 36,1’dir. Hamilelik kaybından sonra üç aydan kısa bir vakitte hamile kalanlarda hamilelik karmaşıklıkları açısından tehlike çoğalışına tesadüfülmemiştir. Düşük sonrası ilk üç ayda hamile kalanlar yüzde 76,7 üç aydan sonra hamile kalanlarla karşılaştırıldığında yüzde 23,4 canlı doğuma daha yüksek oranda erişmişlerdir.”

Ertelemeyin hamile kalın

Beklemek için fizyolojik bir neden yoksa, duygusal olarak kendini hazır paydan kadın, hamile kalmak istiyorsa ertelememelidir.

Bu belirtiler de ertelemeyi gerektiren patolojik bir neden yoksa erken hamilelik kaybını takiben hemen hamile kalınmasında bir mahzur olmadığını ispatlamaktadır.

YAZAR BİLGİSİ