Düztaban çocuklara nasıl kundura giydirmeli

10.11.2021
156
Düztaban çocuklara nasıl kundura giydirmeli

1-4 yaş arası çocukların büyük bir kısmında görülen düztabanlık meseleyi çoğu zaman kendiliğinden ortadan kalkan bir problem olmakla beraber bazı vaziyetlerde uzmana danışmayı gerektirebiliyor. Türkiye’nin ilk Ayak-Kundura Geçim Uzmanı Başak Kurtoğlu anne babaların hangi noktada kaygılanmaları gerektiğiyle alakalı bilgilendirici açıklamalarda bulundu.

Hemen kaygıya kapılmayın

“Ufak çocukların başlarda jöle gibi olan ayakları yere bastıklarında yumuşaklıklarından ve elastikliklerinden dolayı düztaban görüntüsü verebiliyor. Çoğu anne babanın evham dinlemesine neden olan bu görüntü çocukların yüzde 90’ında görülen sıradan bir vaziyet ve ailelerin çocukları 4-5 yaşına gelene kadar şayet yürüyüşü bozacak fazla bir vaziyet yok ise bu görüntüden şüphelenmemeleri gerekiyor. 5 yaş sonrası ayak kavisi oluşmayan ve düztaban görüntüsü devam eden çocuklarda vaziyetin tespiti için bir uzmana danışmak verimli olacaktır.

1 yaşını doldurana kadar yumuşak ten patik giydirin

Çocukların ayakları ilk senelerde çok hassas olduğu için ayağın natürel gelişimini yasaklayabilecek sert pabuçların kullanılmasından sakınılmalıdır. Bu sebeple konut içerisinde üryan ayakla durulmasını veya yumuşak tenden yapılmış patikler kullanılmasını öneriyoruz.

Genellikle çocuk 4-5 yaşına geldiğinde ayağındaki kavis ortaya çıkarak düztabanlık problemi ortadan kalkıyor. 5 yaş sonrasında düztabanlık bulguları devam eden ve ayak kavisi oluşmayan çocuklara topuk kısmı ayağı sıkıca yakalayan, tabanı sağlam, kavis dayanağı olan dolayısıyla içe basmayı yasaklayıcı mahsulleri önererek ayak gelişimlerine destek oluyoruz. İçe basma meseleyi olan çocuklara ayağı yakalamayan çok ince tabanlı mahsulleri ve çok yumuşak pabuçları kesinlikleönermiyoruz. Devam eden içe basma/düz tabanlıklarda, ağrı ya da yürüyüş problemli olduğunda kesinlikle hekime müracaat etilmesini öneriyoruz.” dedi.

YAZAR BİLGİSİ