Emzik, bebeği anne göğsünden soğutabilir

26.11.2021
18
Emzik, bebeği anne göğsünden soğutabilir

Emzik, bir hayli anne için bebekleri sıkıntılılandığında ya da uykuya dalmada zorlandığında hayat kurtaran bir can simidi. Ancak yanlış kullanılan emziğin hasarları saymakla bitmiyor. Bebekler için zamanla tatlı bir alışkanlık haline gelen emzik, ağız ve diş yapısını bozmasının yanı gizeme bebeği anne göğsünden de soğutabiliyor. Uzmanlar, emziğin yalnızca emme lüzumu olan bebeklerde kullanılması gerektiğini vurguluyor.

Bebekler dünyaya geldikleri andan itibaren, beslenme reflekslerinin bir gereği olarak emzikle erken evrede tanışıyor. Emzik bir vakit sonra anne sütüyle beslenen bebeklerin başlıca alışkanlığı olmaya başlıyor. Fakat muhakkak bir safhadan sonra bu alışkanlığın önüne geçilmezse, anneleri zorlu bir mesai bekliyor. Diğer yandan bebeklerin diş çıkarma döneminde ne cins emziklerin seçim edilmesi gerektiği ya da emzik vazgeçme döneminde hangi usullerin izlenmesi gerektiği gibi suallerin yanıtları bu alışkanlığın doğru zamanlamayla terk edilmesi ismine son derece ehemmiyetli. Medical Park Gaziosmanpaşa Sağlık Kurumu Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Handan Kılınç, emzik kullanımıyla alakalı anneleri aydınlatacak bilgileri şu biçimde sıralıyor:

Parmak emen çocuklar emziğe yönlendirilmeli

Her bebek hayata tutunmasını kolaylaştıracak bir ekip ilkel reflekslerle doğar. Bu reflekslerden biri de emme refleksidir. Emme refleksi bebeğin beslenmesi için çok ehemmiyetlidir. Erken doğan bebeklerde daha zayıf, bazı bebeklerde tatmin edilmesi güç olacak kadar güçlü olabilir. Emzik, emme refleksinin anne göğsü dışından tatmin edilmesi emeliyle buluş edilmiş ve bir hayli çeşidi olan bir taşıttır. Beslenme dışında, bebeğin tatmin edilemeyen emme dürtüsünü karşılamak için kullanılır. Memeyle beslenme sonrası huzurlu olan, lüzumu giderildiği anda yatan bebeklerde emziğe başvurmaya gerek yoktur. Ama bazı bebekler beslenseler dahi sakinleşmek için emmeye devam etme lüzumu sezer ve anne göğsünden ayrılmak istemez. Bu vaziyet anneyi emzirme eyleminden soğutacak kadar yoğun dahi olabilir. Hatta göğüste doğru emzirme teknikleri uygulansa dahi zarar oluşturabilir. Emzik, bu grup bebekler için gevşetici bir misyon üstlenir. Ayrıca emme dürtüsü güçlü olan bebeklerde emzik kullanılmadığında başparmağı emme tavrı görülebilir. Bu gidişat da zamanla çene yapısını bozar. Emme refleksi güçlü olan bebeklerde annenin emzirmeden soğumaması ve başparmağın emmek için kullanımının önlenmesinde emzik iyi bir seçenek olabilir.

İlk ay emzik kullanmayın

Emzik, anne ile olan bağın doğru kurulması için ilk ay muhtemelse verilmemelidir. Zira emzikler anne memesi ile değişik özelliklere sahip olduğundan bebeğin emmeyi yalanlamasına neden olabilir. Ayrıca emme yorucu bir eylemdir yeni doğmuş bebeğin çok uzun vakit emzik alması annenin emme müddetini eksiltebilir. İdeal emzik, anne göğsüne benzeyen damla formunda ve damaklıklı sınan ucu daha geniştir. Yutulmasını yasaklamak için ucu yukarıya kıvrık veya kabarık yuvarlak biçimde olabilir. Anne göğsüne benzeyen damla formu ilk aylarda emmeyi kuvvetlendirmesi ve değişik bir his vermemesi için seçim edilir. Daha büyük bebeklerde ise damaklıklı form önerilir. Kiraz biçiminde ucu şişik olan emzikler damak yapısını negatif etkilediği için kullanılmamalıdır.

Diş çıkarma döneminde kauçuk emzik seçim edin

Silikon emzikler transparan ve pürüzsüz yüzeylidir. Arınılması daha kolaydır ve yüksek sıcaklıklara dayandığı için daha kolay steril edilir. Kauçuk emzikler ise dayanıksızdır ve renkleri değişmeye başladığında takribî 4 hafta değiştirilmelidir. Kauçuk emzikler daha dayanıklı olduklarından diş çıkarma yarıyıllarında seçim edilebilir. Tüm bunlara karşın bebeğin emziği seçim hakkı olduğu unutulmamalıdır. Emziğin bisphenol A kapsamadığından emin olunmalıdır. Emzikler bebeğin gelişen damak yapısına uygun olarak 2-3 ayda bir değiştirilmelidir. Emzikte eskime, yapısında bozulma mevzubahisiyse bu vakit beklenmemelidir.

Sakinleştirmek için emzik vermek yerine sırtını sıvazlayın

Emzik, bebekte alışkanlık yapan bir taşıttır. Alışkanlığı teşvik edecek tavırlardan uzak durulması gerekir. Bir gün vazgeçilmesi gerektiği göz önünde yakalanarak kullanılmalıdır. Her stres anında emziğe müracaat etmek yerine evvel kucağa alma, hafifçe sırtını sıvazlama sakinleştirici tonda laflar veya şarkı söyleme sınanmalı netice alınamazsa emziğe müracaat etilmelidir. Emzik tek başına uykuya dalma ritüeli olarak vazgeçilmemeli bebeğin uyumaya çalışırken ek bir gevşetici nesneye, bu bir battaniye veya yumuşak bir oyuncak olabilir, bağlanmasının sağlanması emziği vazgeçerken uyku bozuklukları oluşmasını eksiltebilir ve bebeğin daha az stres yaşamasını sağlayabilir.

Emziği şekere, bala batırmayın

Emzik bebeğe verilirken asla şeker, bal, reçel veya mamaya bulaştırılarak verilmemelidir. Bunlar hem ağız-diş sıhhatini negatif tesirler hem de bebeğin emziği beslenme vasıtayı olarak görmesine neden olarak zaferli emzirme eyleminin önünde mani oluşturur. Emzik kullanımının enfeksiyon yaradılışına neden olduğuna dair kesin bilgiler yok. Ancak alıngan bebeklerde emzik kullanımının 6 aydan sonra orta kulak enfeksiyonlarını artırdığına işaret eden yayınlar var. Bu sebeple tekrarlayan orta kulak enfeksiyonlarında bebeğin uyuyarak beslenmediğinden emin olunduktan sonra ek bir tehlike olmadığı öğreniliyorsa, emziğin vazgeçilmesi sınanmalı.

Emziği vazgeçtirmek için sakin bir yarıyıl seçin

Emzik, bebeğin hareket marifetinin çoğaldığı ve kendisini oyalayabilecek şeylere erişebilme kapasitesini kazandığı 1 yaş ortamında vazgeçtirilmelidir. Bu operasyon ani ve zorlu bir biçimde yapılmamalı, bebekte stres yaratmamalıdır. Stres gevşeme eylemi olan emme eylemine lüzumu dolayısıyla emziğe lüzumu çoğaldırır. Vazgeçtirme için bebeğin büyük farklılıklar yaşamadığı kardeş doğumu, anaokuluna başlama, konut farklılığı, vs. oranla sakin ve sıhhatli olduğu bir yarıyıl seçim edilmelidir. Öncelikle emziğin göz önünde bulunmaması sağlanır. Emzik sayısının hep tekte yakalanması bu sebeple önerilir. Bebekte ilk kullanımdan itibaren kolay erişilen olmazsa olmaz elzem lüzum imajı yaratılmamalıdır. Gün içinde ulaşım eksiltilir bu arada bebek meşgul yakalanarak usuna gelmesinin önüne geçilir. Seçenek uyku ritüelinin olması bu yarıyılda çok takviyeci olur

YAZAR BİLGİSİ