Emzirmeyle alakalı muhtemelen öğrenmedikleriniz

19.11.2021
18
Emzirmeyle alakalı muhtemelen öğrenmedikleriniz

Emzirmek hoştur, sıhhatlidir ve natüreldir. Bu herkesin kabul etmesi gereken bir asıl. Hem anne hem de bebek için oldukça ehemmiyetli olan emzirmenin bir de eksantrik yanlarına göz atalım dedik.

İşte emzirmeyle alakalı muhtmelen öğrenmediğiniz birkaç bilgi:

– Bir egzersiz olarak emzirme: Bir bebeği her gün emzirerek yaktığınız kalori ölçüyü, 11 km yürüdüğünüzde yaktığınız kaloriye denk. Doğum sonrası kiloları nasıl vereceğim diye kaygılanıyorsanız, bol bol emzirmeye devam edin!

– Bilmesi güç gibi gözükür ama içgüdüseldir: Yeni doğan bir bebeği annesinin karnına yatırdığınızda, bebeğin kendiliğindene sürünerek meme ucuna erişip emmeye başlayabileceğini öğreniyor muydunuz? İçgüdülerimiz ile iletişimlerimizin zayıfladığı bu çağda emzirmek başlangıçta bazı annelere güç gelebilir ancak bebeğiniz ile doğru bağlantı kurmayı ve emzirmenin inceliklerini yine keşfettiğinizde, bu reelinde bisiklete binmek gibidir!

– Anne sütü bedellidir: Amerika’da emzirmemeyi seçim eden annelerin rakamı oldukça fazla. Bu sebeple bazı bayanlar, sütlerini emzirmek istemeyen annelere satmayı seçim ediyor. İnternetten taze anne sütü almak isteyenler için, anne sütünün 1 onsu takribî 30 gram 4 dolar!

Sağ meme mucizesi: Emziren annelerin üçte birinin sağ memesi, değişiğine göre daha fazla süt üretiyor.

– Üretilen süt ölçüsünün memenin büyüklüğüyle alakası yok: Büyük memeli bayanların daha bol ve kolay emzirebileceğine dair mite inanmayın! Ürettiğiniz süt ölçüsünün memenizin büyüklüğü ile hiçbir alakası yok.

– Bebeğinize özel koku: Bir bebek, annesinin memesini kokusundan ayırt edebilir.

– Meme ucu biberona benzemez: Meme ucunda sütün dışarı çıkmasını sağlayan 1’den fazla delik bulunur.

– Emzirmek mutlu eder: Emzirirken salgıladığınız oksitosin hormonu, aynı zamanda aşk hormonu olarak da öğrenilir. Neşenizi yerine getirir, stresinizi eksiltir, mutluluk verir! Aynı biçimde bu hormonu bebeğinize de aktarırsınız ve böylece onu yalnızca beslemiş olmazsınız, psikolojik olarak da daha iyi sezmesini sağlamış olursunuz.

YAZAR BİLGİSİ