Enfeksiyonlara karşı çocukları gözetmek için öneriler!

03.04.2021
139
Enfeksiyonlara karşı çocukları gözetmek için öneriler!

Enfeksiyon, erişkinlerde görüldüğü kadar çocuklarda da görülen ve en sık tesadüftüğümüz hastalık cinslerindendir. “Eyvah çocuğum enfeksiyon kaptı, mikrop aldı” gibi bazı tümcelerin ebeveynlerin ağzından düşmediği yarıyıldır. 

Özellikle ilk 4yaş, çocukların sık enfeksiyona tutuldukları bir yarıyıldır. Anaokulu ve anaokuludöneminde çocuklar mikropları devamlı olarak birbirlerine bulaştırırlar. Üst solunum yolu enfeksiyonları, nezle, grip, bronşit, bronşiyolit, zatürre, rotavirüs ishalleri ve öbür ishalli hastalıklar bu yarıyılda sıkça görülür.

Medicana Bahçelievler Sağlık Kurumu Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Dr. Önder Yiğit çocuklarda sık görülen enfeksiyon hastalıklarını şu biçimde ifade etti: Döküntülü ve çoğu virüslerle bulaşan çocukluk hastalıkları, bazı ayrıcalıkları dışında çoğunun aşıileönüne geçilebilen ve hastalığın bir kere geçirilmesiyle, ömür boyu bağışıklıkkazanılanhastalıklar dır. Kızamık, kızamıkçık, suçiçeği bu gruptandır. Değişik olarakKızıl bir bakteri infeksiyonudur veA grubundankanı eriten bir streptekok ile bulaşır. Aşısı yoktur,penisilin veya eşi antibiyotiklerle rehabilitasyonu muhtemeldir.” dedi.

Kızamıkçığın Geçirildiği Yarıyıla Dikkat Edin

Kızamıkçık çocukluk çağında geçirildiğinde riskli değildir, fakat hamileliğin ilk 3 ayında anne bu enfeksiyona tutulursa bebek, kalp, göz, karaciğer ve dalak gibi uzuvlarda ciddi zararlarla doğabilirveyaanne düşük de yapabilir.

Çocuklar da Aşılanmalı Anne de…

Bu hastalığın önlenmesinde çocukların aşılanması kadar, zamanında aşılanmamış anne adaylarının buluğ çağında aşılanması da ehemmiyetlidir. 5. ve 6. hastalık, el-ayak-ağız hastalığıvirüslerle bulaşan, genellikle hafif seyirli ve aşısı olmıyan bir hastalık grubunu oluşturur. Kawasaki hastalığı faktörün bir solunum yolu virüsü olduğu düşünülen, ani yüksek ateşle başlayan ve rehabilitasyon edilmediği takdirde kalp hastalıklarına yol açan bir öbür çocukluk çağı hastalığıdır. Kızamık vesuçiçeği damlacık yoluyla dağılan son derece bulaşıcı hastalıklardır. Kızamıkta hastalık ilerlerse orta kulak ve beyin irini, zatürre gibi öldürücü tablolar görülebilir. Suçiçeğinde vefat çok seyrek görülür.
 

ÇOCUKLARIN KULLANDIĞI ORTAK ALANLARMİKROP SAÇIYOR

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Eliaçık, “Türkiye´de çocuk reyin parkları, evcil hayvan sahipleri tarafından kedi ve köpekleri için gezi alanı ve tuvalet gereksinimini giderdikleri alanlar olarak kullanılmasının da çocuk sıhhati açısından açısından büyük tehlike taşır. Kedi ve köpek dışkıları ile bulaşabilecek bir hayli enfeksiyon hastalığı mevcut. Bu alanlar aynı zamanda çimenlik alanlardır ve buralarda keneler de bulunabiliyor. Bu açıdan da hastalık bulaşmaması için dikkatli olmak gerekiyor. Çocuklar bu alanlarda oynadıktan sonra bedenlerini rastgele bir ısırık olup olmadığına dair dikkatli bir biçimde bir gözlemlemek gerekiyor.

Enfeksiyon kapmaması için çocuklarımızı parka götürmeyelim mi diye sual usunuza gelebilir. Çocuklarımızın zekasal ve vücutsal gelişimi göz önünde bulundurduğumuzda tabiiki götürmeliyiz. Ancak ailelere parka giderken özellikle gribal enfeksiyon sezonunda kendine ve çocuğuna maske takması, ellerini sabunla deviremeden rastgele bir besin verilmemesi, park dönüşü çocuklarının ellerini kesinlikle yıkamaları, beden pakliğine dikkat etmeleri ve parkta üzerinde olan elbiselerini değiştirmeleri muhtemelse duş aldırmayı öneriyoruz. Ayrıca, çocuğunuzun bedeninde sıyrık, yara ve uçuk gibi enfeksiyona sarih alanlar varsa bu alanlar iyileşinceye kadar parklara götürmemek daha uygundur.” biçiminde konuştu.

ENFEKSİYONLARA KARŞI ÇOCUKLARINIZI YİYECEKLERLE GÖZETİN

Soğuk havalarla beraber her geçen gün hasta insan rakamı çoğalıyor. Yalnızca soğuk değil aynı zamanda bakteriyel ve virütik salgınların da varlığı çocuklarımızın sıhhatini tehdit ediyor. Özellikle mektep çağındaki çocuklarda daha dikkatli olmak gerekiyor. Zira aynı civar içerisinde uzun müddet kalan çocuklarda hastalığa tutulma tehlikeyi çoğalıyor. Peki çocuklarımızı hastalıklardan gözetmek için nelere dikkat etmeliyiz? Medicana Bahçelievler Sağlık Kurumu Beslenme veDiyet Uzmanı Gülen Ecem Kalkan açıkladı.

Öncelikle dikkat etmemiz gereken şey çocuklarımızın bağışıklık sistemini gözetmek. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için sıhhatli ve balanslı beslenmek çok büyük ehemmiyet teşkil ediyor. Ana öğünlerin bütün yapılması, yeterli proteinin alınması ve mevsiminde sebze meyve tüketiminin günlük olarak doğru ölçüde alınması balanslı beslenmenin ehemmiyetli şartlarından. Bunun dışında bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiren gıdalar;

Probiyotikler: probiyotikler bağırsak floramızdaki bereketli bakterilerdir. Ve bağışıklık sisteminin korunmasında çok ehemmiyetli rolleri vardır. Bu nedenle probiyotik kapsayan gıdaların tüketimi özellikle bu yarıyıllarda çok ehemmiyetlidir. Konut imali yoğurtların tamamı probiyotik içeriği yoğun yiyeceklerdir. Kefir de yoğurt gibi harcanabilen ve probiyotik bir besindir. çVe aynı biçimde kışın çoğunlukla harcadığımız turşular da probiyotiklerden zengindir.

C Vitamini: Hepimizin bildiği gibi hastalanmadan evvel korunmak için ve hastalandıktan sonra da devingen kalabilmek için C vitamini çok ehemmiyetli. Kısmetliyiz ki kış aylarında harcadığımız portakal, mandalina, kivi içeriğinde bolca C vitamini barındırır. Bu nedenle posasının da alınabilmesi için çocuklarda taze meyve tüketimine kış aylarında çok dikkat edilmesi gerekir.

Ceviz, Fındık, Badem : Ceviz ,fındık ve badem bereketli yağlardan oldukça zengin ve çinko içeriği yüksek gıdalardır. Çinko proteinlerin enerjiye dönüşmesi için çok ehemmiyetlidir. Ve bu sayede de bağışıklık sistemimiz için çok verimlidir. Bu sebeple her gün en az 1 avuçceviz, fındık ya da badem çocuklarımızın günlük beslenmesinde bulunmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ