Ergenlikte kullanılan hormon diyabet rehabilitasyonuna umut oluyor

24.03.2022
84
Ergenlikte kullanılan hormon diyabet rehabilitasyonuna umut oluyor

Kisspeptin 1 K1 hormonunun yeni cins bir ilaç imali için fırsat olabileceğini vurgulayan Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Diyabet ve Metabolizma Bölümü’nden Dr. Clare J. Lee “Bilim insanları bu mevzu üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Tip 2 Diyabet önlenebilir ya da ortaya çıkması geciktirilebilir. Sağlıklı kilonun korunması, sebze-meyve ağırlıklı beslenmek ve kumpaslı egzersiz yapmak çok ehemmiyetli” açıklamasında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün bilgilerine göre dünyada diyabet hastalarının yüzde 90’ı Tip 2 diyabetli. Beynelmilel Diyabet Federasyonu’na göre ise dünyada takribî 179 milyon diyabetliye henüz tanı konmamış vaziyette. Türkiye’de ise 5.2 milyon diyabet hastası bulunuyor. Federasyon, Güney ve Orta Amerika’da 2035 senesine kadar diyabet olaylarının yüzde 60 oranında çoğalacağını öngörüyor.

Tip 2 Diyabet en sık görülen problemlerden biri

Her öğün sonrası bedenimizin gıdaları ‘glukoz’a, başka bir deyişle şekere dönüştürdüğünü belirten Dr. Lee “İnsülin hormonu kandaki bu şekeri hücrelerimize ileterek dengeleyici bir rol üstleniyor ve böylece kandaki şeker yükselmiyor. Hücrelere erişen şekeri ‘yakıt’ olarak, başka bir deyişle günlük enerjimiz için kullanıyoruz. Fakat bedenimiz insülini doğru bir biçimde kullanmıyor ve yeterince hücrelere aktaramıyorsa Tip 2 Diyabet dediğimiz mesele ortaya çıkıyor. Tip 2, diyabet meselesinin cemiyetlerde en sık görülen tipi. Diyabet bulguları bazı şahıslarda görülürken, kimilerinde hastalıkla alakalı hiçbir şikâyet ve bulgu olmayabiliyor. En ehemmiyetli bulgularını şöyle sıralayabiliriz: Sık idrara çıkma, fazla susama, kilo kaybı, halsizlik, enerji kaybı ve yaraların güç iyileşmesi. Bu bulgular varsa kesinlikle mevzunun uzmanına müracaat etmek gerekir” biçiminde konuştu.

Tip 2 Diyabet önlenebilir

Tip 2 Diyabet netlikle önlenebilir ya da ortaya çıkması geciktirilebilir bir mesele. Bunun için sağlıklı kilonun korunması, sebze-meyve ağırlıklı beslenmek gerektiğini ve kumpaslı egzersiz yapmanın çok ehemmiyetli olduğunu aktaran Dr. Lee “Sağlıklı beslenme yalnızca diyabeti hakimiyet altına almak için değil, genel sağlık açısından da verimli. Kan şekerini yükselten en ehemmiyetli yiyecekler beyaz ekmek, hamur işleri, pirinç, patates ve buğday. Kan şekerinin yükselmemesi için bu yiyeceklerin hudutlu ölçüde harcanması gerekiyor. Diyabetlilerde kalp sıhhatini gözetmek için doymuş yağlardan da uzak durmak koşul. Misalin, lifli yiyecek tüketimini artırarak kan şekerini daha iyi hakimiyet etmek, kilo alımının da önüne geçmek açısından son derece ehemmiyetli ve verimli. Şayet bu yaşam stili farklılıkları diyabeti hakimiyet altına almakta yeterli olmuyorsa hekiminiz size ilaç ve insülin rehabilitasyonu verebilir” şekilnde konuştu.

Kisspeptin hormonu insülin salgılamasını yavaşlatıyor

İlaç rehabilitasyonlarıyla Tip 2 Diyabeti galibiyetli bir biçimde rehabilitasyon edilebildiğini vurgulayan Dr. Lee “Netice olarak diyabet ilerleyen bir hastalık ve zamanla daha fazla ilaç kullanmak gerekebiliyor. Bu sebeple diyabet ve genel sıhhatin hakimiyet altında olması için diyabetlilerin hekimleriyle iyi bir iş birliği içinde hareket etmeleri verimli. Tip 2 Diyabetin ‘köküne’ inen tahlilciler, bugüne kadar ergenlik ve faize sıhhatiyle alakalı meseleleri gidermek için kullanılan Kisspeptin 1 K1 hormonunun insülin salgılanmasını yavaşlattığını da keşfetti.. Bunun ortaya çıkması ise yeni cins bir ilaç imali için fırsat olabilir. Zira Kisspeptin kapsayan ilaçlarla insülin salgılanması kumpasa sokulabilir. Bilim insanları bu mevzu üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Kuramda bu ilaçlar, diyabetin bulgularını ortadan kaldırmak yerine, doğrudan hastalığı rehabilitasyon edebilecek. Geliştirilmesi tasarlanan bu ilaçlar diyabet hastaları için şimdiden büyük umut oldu” açıklamasında bulundu.

Hakimiyet altına alınmayan diyabet kalp, böbrek ve göz hastalıklarına neden olur

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdem Türemen de, hastalıkta beslenmenin ehemmiyetine dikkat toplayarak “Diyabetli fertlerin beslenmeleri tamamen sağlıklı beslenme ilkelerine sabreder. Bazı insanlar için ağırlık kaybı ve faal yaşam stili, kan şeker seviyelerinin hakimiyet altında yakalanması ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için yeterli olur. Diyabetli fertlerin beslenme programları oluşturulurken beden ağırlıkları, boyları, kan şeker ve kolesterol seviyeleri ile tıbbi lüzumları göz önünde bulundurularak günlük enerji, karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral ihtiyaçları hesaplanır. Hakimiyet altına alınmayan diyabet; kalp hastalıkları, âmâlığa gidebilen göz problemleri, dolaşım problemleri, ayak problemleri ve böbrek hastalığı gibi neticeler doğurabilir” ifadelerini kullandı.

YAZAR BİLGİSİ