Erkek ne söyler kadınlar ne anlar

15.10.2021
5
Erkek ne söyler kadınlar ne anlar

Sevgiliniz ayağını uzatmış TV izliyor ve siz onunla konuşmaya çalışıyorsunuz. Bulaşıklardan ya da işyerinden anlatıyorsunuz. O ise, tüm söylediklerinizi dırdır olarak mı kavrıyor? Söylediğiniz şeyleri karşı tür genel olarak yanlış mı kavrıyor? Dr. Linda Papadopoulos, ‘Erkeklerin söylediği, kadınların kavradığı’ başlığı altında çiftler arasında doğru iletişim köprüsü oluşturmaya çalışıyor. Kadınlar ve erkekler arasında geçen sıradan diyaloglarda Dr. Papadopoulos, erkeklerin kadınlara gerçekten söylemek istediklerini açıkladı.

Buluşma

Erkek: “Harika zaman geçirdim, seni tekerrür görmek için arayabilir miyim?’

Kadın ne düşünür: Benden kurtulmaya çalışıyor

Kadın: “Evet, netlikle. Bu gece için teşekkürler. Yakında görüşürüz.”

Erkek ne düşünür: Bu hiç istekli bir davranış değil. Kendime güçle kabul ettirmeye çalışarak ufak düşmeyeceğim’

Teklif: Erkekler hakkında ön yargılı ve acele karar veren biri olmayın. O hakikat bir bile olabilir. Sizi aramasını önleyen manileri ortadan kaldırın. Erkekler robot değildir, onların beklentilerini suçlamamalısınız. Şayet sıkılgansanız ve o alakalıysa reyin oynamayın. Aramasını isteyin.

Aileyle tanışma

Kadın: “Sen ve baban çok cümbüşlüsünüz, değil mi?”

Demek istediği: Ben cümbüşlü olmasam da..

Erkek: “Evet, onları görmek harikaydı.”

Kadın: “Hmmm, netlikle.”

Erkeğin dinlemek istediği: Aileni beğenmedim.

Teklif: Bu erkeğin ailesiyle tanışan genç bir kız misali sıradandır.. Bu gidişatlarda korunmada olmak basittir ama çiftl olmaya çalışanlar için kadının erkeğin ailesiyle alakalı yorumları erkek için oldukça ehemmiyetlidir. Daha sarih fikirli olmanızda ve düşüncenizi belirtmenizde fayda var.

Duygusal Düşüncesizlik

Erkek: TV’de film izlerken “İyi misin?”

Demek istediği: Niye ağlıyorsun?

Kadın: “İyiyim, film yalnızca dramatik zamanlarımı anımsattı”

Erkeğin ne düşündüğü: Bu filmin hayatında anımsattığı şey nedir? Bana kendimi acemi sezdirdi. Senin duyguların ve benim kapana kısılmış sezmem arasında nasıl irtibat kuracağımı öğrenmiyorum.

Erkek: Boşver.

Teklif: Erkek burada kız dostunu üzdüğünü kavramazsa vahim şeyler olabilir. Bu noktada erkek gerçekten ne söyleyeceğini öğrenemiyor olabilir. Kadınlar için, göz yaşları duyguları bastırmanın bir neticeyidir. Ağlarken her zaman hafiflemek, gevşetilmek isterler. Herşeye karşın erkek çözüm geliştirmeli, şayet kız dostu ağlıyorsa ağlamasını durdurmasını öğrenmeli. Kadın, partnerine gözyaşları için panik olmaması gerektiğini ancak yalnızca lüzumunuz olanın onunla konuşmak olduğunu anlatmalı.

Duygusal Hıyanet

Erkek: “Hiçbir şey yapmadım. Birisiyle konuşmaya gereksinimi vardı.”

Kadının kavradığı: Bu kadının duygusal dayanağıyım. Bana güvendi ve bana açıldı, senin yapmadığın gibi.

Kadın: “Bu beraber yatmanızdan daha makûs. Neden göremiyorsun?”

Erkek: “Komik olma!”

Teklif: Kadınlar için duygusal hıyanet fiziksel hıyanetten daha makûstur ancak erkekler için ise bütün tersi fiziksel hıyanet daha makûstur. Bu noktada kadın duygusal hıyaneti fiziksel hıyanetten daha büyük bir vaziyet olarak idrak edebilir. Erkeklerin bu mevzuda duyarlı olmaları gerekir.

Beraber Hayata

Kadın: “Beraber yaşamamız mevzusunda her detayı düşündün mü?”

Kadının demek istediği: Buna gereken ehemmiyeti neden vermiyorsun? Küçümsediğin nedir?

Erkek: “Neden soğukkanlılaşmıyorsun? Ne olacaksa olacak…”

Erkeğin dinlediği: Dırdır, dırdır. . . Neden beni detayları düşünmeye zorluyor?

Teklif: Kadınlar için beraber yaşamak her şeyi kazandıkları, erkekler için de her şeyi kaybettikleri anlamı taşır. Bu tercihinin onu daha kuvvetlendireceği ve mesullüklerine sahip çıkma duygusunu çoğaldıracağı hissini erkeğe aşılamak gerekir. İlk yeriniz hakkında onun fikrine değer vermeniz onun güzeline gidecektir.

Konutluluk

Erkek: “Seninle nikah masasına doğru yürümek için bir gün daha bekleyemeyebilirim”

Erkeğin demek istediği : Sana aşığım.

Kadının kavradığı: Evlendiğimiz zaman ilişkimizde hakikat bağlılık olacak. Bundan daha hoş birşey yok.

Kadının düşündükleri: Ben de sana aşığım ancak evlenmeyle ilgilenmediğimi söylemiştim.

Teklif: Şahıs konutlulukla alakalı konuşatuğunda partnerinin mutlu ya da mutsuz olduğunu kavrayabilir. Beraber oturun ve konutluluğun sizin için ne anlama geldiğini detaylı olarak konuşun. Ailenizde mutsuz konutluluk varsa aynı şeyin sizin başınıza da geleceğini düşünmeyin. Partnerinizin konutlulukla alakalı görüşleri negatifse, bunları pozitif güzergahta değiştirmek için çalışın.

Aile

Erkek: “Merhaba yaşamım, konuttayım. Beni özledin mi? Ben seni özledim.”

Erkeğin ne düşündüğü: Yaradanım, gecenin ilerleyen saatlerine kadar azıcık güzel zaman geçirmek hoştu.

Kadının ne düşündüğü: Oh ne rahat.. Çocuklarına bakıyorum, seni dört gözle bekliyorum, sen dostlarınla dışarıdasın.

Kadın: “Harika. Uyumaya gidiyorum”

Teklif: Çocuklarınızın ve ailenizin yaşamınızdaki yerini gözden geçirrerek eşiniz ve aileniz öncelikleriniz araında yer almalı. Erkek o dinlenirken eşinin yorulacağını öğrenmeli ve buna göre davranmalıdır. Belki gelecek hafta sonu onun konuttan dışarı çıkabilmesi için ona destek olabilirsiniz. Dahası, çift olarak yaşamınızdaki farklılıklara ayak yalanlı, bunu yaparken ortak hareket etmelisiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ