Erkeklerin çapkınlık nedenleri

11.11.2021
28
Erkeklerin çapkınlık nedenleri

İskoçya’daki Stirling Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, erkeklerin hoş kadınlara bakma meyli evrimden kaynaklanıyor.

Daily Telegraph gazetesinde yayımlanan araştırma haberinde, kadınlar bilindik oldukları erkekleri çekici bulurken, erkeklerin tanımadıkları kadınları seçim ettiği belirtiliyor. Bunun da erkek atalarımızın olabildiğince çok kadınla uyuyarak, genlerini aktarma dürtüsünden kaynaklanabileceği vurgulanıyor.Kadınlarınsa çocuklarına bakabilecek, emin eşler aramaları sebebiyle, kendilerine bilindik erkekleri seçim ettiği söyleniyor.

Araştırmada, erkek ve kadın gönüllülere muhtelif surat fotoğrafları gösteriliyor ve ne miktarda çekici bulduklarını söylemeleri isteniyor.

Daha sonra da, başta gösterilen fotoğraflara yeni fotoğraflar ilave edilerek bir defa daha puan vermeleri arz ediliyor.

Erkek gönüllüler daha evvel gördükleri kadın suratlarını, yeni gördükleri suratlara göre daha az çekici buluyor. Araştırmada gönüllülere aynı zamanda, gördükleri resimlerdeki suratların, eşlerinin suratlarına ne kadar benzediği soruluyor. Erkekler, eşlerine en az benzeyen suratları, en çekici suratlar olarak değerlendiriyor.

YAZAR BİLGİSİ