Fazla gözetici bir aileyseniz çocuğunuz obez olabilir

21.11.2021
22
Fazla gözetici bir aileyseniz çocuğunuz obez olabilir

Neticeleri Plos One adlı bilimsel mecmuada yayınlanan araştırmaya göre, tahlilciler, yaşları 10 ile 11 arasında değişen çocuklarda, annelerinin fazla koruma göstermesinin fazla kilolu veya obez olma ihtimallerinde yüzde 13’lük bir çoğalış ile ilişkilendirildiğini buldular.

Fazla gözetmeci ebeveynlik ve obezite arasında bir bağ olduğunu ispatlayan ilk çalışmanın neticelerini değerlendiren BariatrikLab Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi kurucusu Prof. Dr. Halil Coşkun, anne ve babalara şu nasihatlerde bulundu:

Fazla gözetici olmayın

Daha Öncekinden çocuklar dışarı çıkıp hürce oynardı… Fazla gözetmeci anne ve babalar çocuklarını içeride oturtarak ve buzdolabının yanında tutarak kilo almalarına neden oluyor. Çocuklarımızı “güvende yakalamak” için onları mektebe otomobille getirip götürüyoruz. Çocuklar kargo kolileri gibi teslim ediliyor. Çocukların çok azı mektebe gitmek için bacaklarını kullanıyor.

Bu yoğun himaye, yalnızca kabahat ve uyuşturucuya bulaşmış semtlerde değil, ebeveynlerin özellikle seçtikleri alanlarda da çocuklarını hoş ve tehlikesiz bir yerde yetiştirmek istedikleri vaziyetlerde ortaya çıkıyor. Fazla koruma sadece annelerde yoğunlaşırken çocuklarımız için korkan bir nesil haline geldik.

Çocuğunuz reyin oynasın

Esirlik hareketsizliği doğurur. Çocuklarınızın dışarıya çıkmasından korkarsanız, o zaman obezite tehlikeyi çoğalır. Neden çocuğunuzun eğlenmesine ve kalori yakmasına izin vererek onları riske atmış oluyorsunuz? Ancak onları şişmanlama ve diyabet tehlikesiyle içeride yakalamak onları riske atmak değil mi?

Çocuklarımızla ilgili saplantılı fobilerimiz olacaksa dahi, en azından doğru olanı seçelim. Aksi halde, onlar konutların içinde oturarak daha da ihtiyarlamaya ve kilolanmaya devam edecekler.”

YAZAR BİLGİSİ