Fazla stresin neden olduğu 10 hastalık cinsel yaşamı da vurabilir!

01.05.2021
150
Fazla stresin neden olduğu 10 hastalık cinsel yaşamı da vurabilir!
Aşı stres sebebiyle bedenin verdiği sinyalleri kesinlikle ciddiye alın. Fazla stresin sinyallerinden biri de cinsel yaşamdaki performans düşüklüğü

KALP RAHATSIZLIKLARI: Stres, kalbimizi negatif tesirler. Yapılan bir araştırmada stresin, kalp ritmini değiştirdiği görüldü.

1514279070-s555.jpg

Bazen hepimizin stresli sezdiği olur. Anksiyete uzun vadede görüldüğü takdirde yaşamınızı etkilemeye başlar. Günlük yaşamda asıllaştırdığınız şeylerin önüne geçer. Olmanızdan gerekenden daha fazla stresli olup olmadığınızı tespit edebilirsiniz. İşte stresli olduğunuzun fiziksel belirtileri.

1514279132-eNHN.jpg

CİLT MESELELERİ: Sedef hastalığı, sivilce ve öbür cilt rahatsızlıkları stresten kaynaklanmaktadır. Yapılan araştırmada us sıhhatiyle cilt meseleleri arasında bir irtibat bulundu. Fareler üzerinde yapılan bir deneyde de aynı şeyler görüldü. Stres altındaki farelerin ciltte oluşan enfeksiyonlara daha eğilimli oldukları görüldü.

1514279000-l761.jpg

HIZLI KİLO ALIP VERME: Mayo Clinic’deri aktarılanlara göre strese maruz kaldığınızda bedeniniz kortizol hormonu salgılıyormuş. Kortizolun, bedeninizdeki yağ ve karbonhidrat metabolizmasını ve şekeri dengelediği öğrenilmekte. Çok fazla kortizol salgılandığında ise daha çok yemek yersiniz ve testesteron yapımı eksilir. Böylece de kilo alırsınız. Öte yandan adrenalin seviyesinin çoğalışı da kilo kaybına yol açar. Adrenalinin metabolizmayı süratlendirdiği öğrenilmekte. Bazı tahlilciler, bedenin strese tepki vermesini sağlayan bir peptit hormonu olan CRH’nin kilo kaybına neden açtığını öne sürüyorlar.

1514279069-Xwsz.jpg

ANİ ÜŞÜTMELER: Stresin daha tez soğuk algınlığına tutulmanıza neden olduğunu öğreniyor muydunuz? ABD’de asıllaştırılan bir deneyde 276 sıhhatli fert bir odaya kapatıldı. İçlerinden uzun zamandır stresli olanların daha tez soğuk algınlığına tutulduğu görüldü. Tam kabahat soğuk havalarda değil. Üşütmenizin sebebi stresli olmanız da olabilir.

1514279075-Ax8d.jpg

MİDE RAHATSIZLIKLARI: Stresin, sindirim sistemini negatif etkilediğine dair bilimsel ispatlar var. Mide bundan en çok etkilenenlerden. Harvard Medical School’dan aktarılanlara göre kronik stres, sindirim sisteminin duyarlılaşmasına neden oluyormuş.

1514279070-5rD2.jpg

ODAKLANMA GÜÇLÜĞÜ: Stresli insanlar odaklanmakta eforluk sürüklerler. Gerçeğinde bunun sebebi stres kaynaklı bitkinliktir. Uzun zamandır odaklanmakta eforluk sürüklüyorsanız, bu stresli olduğunuz anlamına gelebilir.

1514279071-IE1j.jpg

SAÇ DÖKÜLMESİ: Tahlilciler, stresli insanların kel olma kaderlerinin daha fazla olduğunu söylüyorlar. Saçlarınız dökülmeye başladıysa sebebi stres olabilir.

1514279073-wk15.jpg

BAŞAĞRISI: Görme bozuklukları, niteliksiz veya eksik uyku, tansiyon, sinüzit ve gebelik baş sızısına neden olabilir. Bazı baş sızıları ise stres kaynaklıdır. İlaç alımı baş sızısını geçirse de sualin orijini tespit edilmediği sürece baş sızınız geri dönecektir.

1514279067-Xk9v.jpg

CİNSEL PERFORMANS BOZUKLUĞU: ABD’de yapılan araştırmada stresli şahısların cinsel performanslarının da ciddi biçimde düştüğü görüldü. Partnerinizle uzun zamandır cinsel ilişkiye girmediyseniz hemen kızmayın. Bunun sebebi stres olabilir.

1514279068-S7uf.jpg

UYKUSUZLUK: Stres, uyku meselelerine de neden olabilir. Asap sisteminiz her daim faal olduğundan uykuya dalmanız eforlaşır. Niteliksiz ve eksik uyku da yaşamınızı negatif istikamette tesirler. Şayet yatamıyorsanız, profesyonel takviye alarak bunun sebebini bir an evvel bilmeli ve rehabilitasyon olmalısınız.

1514279074-yEpX.jpg
YAZAR BİLGİSİ