Fazla tuz tüketimine dikkat

26.11.2021
13
Fazla tuz tüketimine dikkat

Uzman Diyetisyen Banu Topalakçı Salman’dan tansiyon ve kalp rahatsızlığı gibi ciddi hastalıklara neden olan “tuz tüketimi” hakkında ihtar geldi. Uz. Dyt. Salman tuz tüketiminde fazlaya kaçılmaması gerektiğini belirterek, “Besinlerin kendi bünyesinde olan tuz sodyum zati bizim günlük gereksinimimizi karşılıyor” dedi. Tuz tüketim ölçüyü ya da hangi tuzun harcanması gerektiği sıkça münakaşa mevzusu oluyor. Mevzu hakkında birbirinden değişik görüşler ise her geçen gün kamuoyuna yansıyor.

Tuzun sofra tuzu tarih süresince en ehemmiyetli tatlandırıcı ve gözetici madde olarak kullanıldığını ancak hakikat ehemmiyetinin beden akışkanlarını dengeleyici özelliğinden kaynaklandığını belirten Uzman Diyetisyen Banu Toplakçı Salman, “Tuz vücudumuzda suyun yakalanması, adale ve asapların çalışması için gereklidir.Gerekli ölçüde su aldığımız gidişatlarda dahi tuz beceriksizliğinden dolayı vücudumuzdaki su ölçüyü riskli bir biçimde basmakalıpın altına inebilmektedir. Tuz gereksinimimizden ziyade, sodyum gereksinimimizden bahsetmek daha doğru olacaktır. Yetişkin bir insanın beden balanslarını gözetebilmesi için gereksinimi olan günlük sodyum ölçüyü 1,5-2,5 gramdır. Bu ölçü 4-6 gram sofra tuzu ile karşılanabilmektedir. Sodyumu pek çok natürel gıdadan da sağlayabildiğimizi düşünürsek, sıradan koşullarda günlük ekstra tuz gereksinimimiz yoktur” dedi.

Klasikten 3 kat fazla harcıyor

Türkiye’de fertlerin tuz tüketiminin günlük alınması gereken ölçünün çok üstünde olduğunu kaydolan Uzm. Dyt. Salman, sağlıklı yaşam için tuz tüketiminin sınırlaması gerektiğini vurguladı. Uzm. Dyt. Salman, “Dünya Sağlık Örgütü’nün günlük tuz tüketimi için önerdiği oran en fazla 5 gramdır. Ancak yapılan araştırmalar, Türkiye’ deki tuz tüketiminin tanımlanan asgari orandan 3 kat fazla olduğunu gösteriyor. Başka Bir Deyişle ülkemizde günlük vasati tuz tüketim oranı 15 gramı buluyor. Tam gıdalarda olduğu gibi tuz tüketiminde de fazlaya kaçılması sağlık meseleleri doğurabilir. Ehemmiyetli olan ne yediğiniz değil ne kadar yediğiniz” dedi.

Ülkemizde yüksek tansiyon görülme sıklığının son derece yüksek olduğuna dikkati sürükleyen Uzm. Dyt. Salman laflarını şöyle sürdürdü: “Günlük 4-6 gramın üzerinde tuz tüketimi, hipertansiyon, kardiovasküler hastalıklar, böbrek hastalıkları, diyabet, muhtelif kanser türevleri gibi pek çok hastalığa neden olmaktadır. Ayrıca fazla tuz tüketimi idrardan kalsiyum ve magnezyum atımını çoğaldırmakta bu da kemiklerde doku kaybına ve birliktesi osteoporoza neden olmaktadır.” dedi.

İyotlu tuz kullanın

İyotlu tuz tüketimine de değinen Uzm. Dyt. Salman, iyot beceriksizliğinin ehemmiyetli sağlık problemlerine neden olabileceğini ifade etti. Tiroit hastalıklarının en çok öğrenilen sebebinin iyot yetersizliği olduğunu kaydolan Uzm. Dyt. Salman, “Özellikle büyüme çağında yeterli iyot alınmazsa, tiroit bezi kendisini geliştirerek yeterli hormon salgılamaya çalışır ve nodüller büyüyebilir. Ayrıca bedenin kendi bağışıklık sisteminden kaynaklanan ve bezin az veya çok çalışması ile oluşan guatrlar, seyrek de olsa tiroit kanserlerine ait nodüller olabilir. Bu sebeple guatr problemi olmayan yurttaşların iyotlu tuz harcamasını öneriyoruz” diye konuştu.

YAZAR BİLGİSİ