Fibromiyalji nedir bulguları nelerdir kesintisiz bitkin seziyorsanız…

05.05.2021
33
Fibromiyalji nedir bulguları nelerdir kesintisiz bitkin seziyorsanız…

Her sabah uyandığınızda kendiniz bitkin, mutsuz ve ağrılarla dolu mu seziyorsunuz? İşe gitmek istemiyor ve kesintisiz bozuk bir ruh hali içinde misiniz? Bu vaziyetin sebebi fibromiyalji olabilir. Peki nedir fibnromiyalji? Fibromiyaljinin bulguları nelerdir? Fibromiyaljiden korunmak için neler yapılmalıdır? Özellikle insanları yoran şehir hayatı bu hastalığı tetikliyor. İşte bulgular…

FİBROMİYALJİ NEDİR?

Fibromiyalji, adale-iskelet sisteminde alana gelen bir hastalıktır. Latince’de fibro- fibröz doku, Yunanca myo- adale, Yunanca algos- ağrı anlamına gelmektedir. Bu hastalık gidişatında özellikle sırt, boyun, omuzlar ve kalçalarda aşikar olmak üzere yaygın adale-eklem ağrısı, bitkinlik, sabah tutukluğu gibi problemler görülür. Rehabilitasyonu uzun bir süreç gerektirdiği için hem iş eforu kaybına, hem de ilaç rehabilitasyon giderleri açısından fertleri negatif istikamette tesirler.

FİBROMAYALJİNİN SEBEPLERİ NELERDİR?

Bu hastalığın sebepleri günümüzde bütün olarak öğrenilmemektedir. Ancak geçmiş hadiselere göre daha çok hasas yapıda olan ve her şeyden ivedi etkilenen bireylerde görülmektedir. Özellikle kesintisiz büro civarında ve yoğun baskı ve stres altında çalışanlar bu hastalığa yakalanmaktadır. Yeniden ehemmiyetli olarak bayanlarda ve genç yetişkinlerde daha fazla görüldüğü gözlemlenmektedir. Bayanlarda fibromiyalji hastalığı özellikle menopoz yarıyılında çoğalış göstermektedir. Fibromiyalji için tehlike etkenleri arasında aile hikayesi olanlar da yer almaktadır. Bu gruptakilerde hastalık daha sık görülmektedir. Ayrıca uyku kumpası bozuk olanlar ve romatizmal hastalıkları bulunanlar tehlike grubunda yer almaktadır.

DAHA ÇOK BAYANLARDA GÖRÜLÜYOR

Fibromiyaljinin daha fazla bayanlarda görülmesinin sebepleri arasında hormonal metamorfozların daha fazla yaşanması olarak görülmektedir. Adet yarıyıllarında ve menopoz yarıyıllarında hormonal başkalaşımlar yaşayan bayanlarda bu vaziyetler stres, evham gibi gidişatlara neden olabilmektedir. Bu vaziyetler hastalığın yaşanmasına uygun zemin ortaya çıkarmaktadır.

FİBROMİYALJİ BULGULARI NELERDİR?

Fibromiyalji bulgularına bakıldığında tespiti iyi yapmak gerekmektedir. Genellikle bu hastalığa tutulanlar ağrılarının bedenin bir yerinden başlayıp dağıldığını söylemektedir. Bu ağrılar genellikle yanıcı, sızlayıcı ağrılardır. Uyku bozukluğu da hastalığın bulgularından biridir. Kumpassız uykudan dolayı ferdin duygu gidişatında başkalaşımlar yaşanabilmektedir. Bunların yanı gizeme balanssızlık hissi, karın ağrısı ve tuvalete çıkma alışkanlıklarında farklılık gibi bulgular da hastalarda görülebilmektedir.

Hastalarda bu bulguların tamamı bir anda görülmeyebilir ya da bulgular bireyden şahsa değişebilir. Ancak büyük çoğunlukta ana bulgu ağrıdır.

TEŞHİSİ GÜÇ BİR HASTALIKTIR

Fibromiyalji teşhisi güç olan bir hastalıktır zira bu hastalığa özgü bir test bulunmamaktadır. Ancak bu hastalıkta bulguların uzun zamandır devam ediyor olması gerekmektedir. En az 12 noktada ensede baş-boyun geçiş noktası, önde iman tahtasının yanı, omuz başları, dirsek dış suratı, kürek kemiğinin iç suratları, bel kalça geçiş noktası, kalçada dış yan dış, diz iç kısımları vb. ağrıya duyarlı olunması temel koşuldur. Hastanın şikayetlerinin yanı gizeme yapılacak muayeneler de hastalığın tanımlanmasında ehemmiyetlidir.

Hastalığın teşhisinde birden çok daldan destek almak gerekmektedir. Romatoloji ve fizik rehabilitasyon müracaat etilmesi gereken dalların başında gelmektedir. Devamında hekim manipülasyonuyla muhtelif dallardan faydalanılabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.