Fıtık bulguları neler bunlara aman dikkat!

01.04.2021
173
Fıtık bulguları neler bunlara aman dikkat!

Fıtık neden olur? Fıtık bulguları neler? Fıtık hakkında merak edilenlerin hepsini INCA Muayenehane Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz’dan bildik. Ensede ve kola vuran sızılarınız varsa , bu sızılar özellikle öksürük , aksırık , ıkınma gibi vaziyetlerde çoğalıyorsa,kolunuzda hareket hudutluluğu varsa , kollarda üşengeçlik varsa  aman dikkat !

Boyun fıtığına dikkat! 

Cemiyetimizde çok sık görülen boyun fıtığı ve bel fıtığı olma ihtimali fazla… Boyun fıtığı, boyun kısmımızda bulunan iskelet yapısını oluşturan yedi adet diskin aralarında bulunan akışkanın kaymasıyla ve kayan yerde adale, asap sistemi işlevinin bozulmasıyla alana gelen sızı, yakalanmalar ile ortaya çıkan bir hastalıktır.

Bel fıtığı ise şöyle alana kazanç;Omurga, “omur” ismi verilen ve birbirine bağlı bir dizi kemikten yapılmıştır. Disk, bir omuru değişiğine bağlayan eforlu bağ dokularının bir sentezidir ve omurlar arasında bir yastık gibi vazife yapar. Disk, “anulus fibrosus” ismi verilen ve sert bir dış tabaka ile “nükleus pulposus” ismi verilen jelimsi bir çekirdekten oluşmuştur. İhtiyarladıkça, diskin merkezi su içeriğini kaybetmeye başlayabilir ve disk, bir yastık olarak daha az tesirli hale kazanç. Bu vaziyet, diskin merkez kısmının, dış tabakadaki bir çatlaktan dışarı doğru çıkmasına, yer değiştirmesine fıtıklaşmış veya yırtılmış disk olarak adlandırılır neden olabilir. Disk fıtıklarının çoğu bel omurgasının alttaki iki diskinde alana kazanç, bu da bel hizasında veya belin hemen altına denk düşer.

Bacak eforsuzluğuna neden olabilir 

Fıtıklaşmış bir disk, omurgadaki asaplar üzerine baskı yapabilir ve sızıya, anlaşmaya, karıncalanmaya veya “siyatik” olarak adlandırılan, bacak eforsuzluğuna neden olabilir.

Dikkat edilmesi gerekenler! 

Ani frenlerde , trafik kazalarında , boynun öne arkaya gitmesiyle oluşan vaziyetlerde özellikle boyun fıtığı oluşma ihtimali çok fazladır..Yükseklerden , boynun üstünde olan yerlerden ağır yük almak da boyun fıtığının çıkmasına neden olan tavırlardandır .Yapılan başka bir yanlış , televizyon karsısında yatakalmak ve boynun sağa veya sol tarafa doğru tutuklu kalmasıdır

.Öbür dikkat edilmesi gereken hareketler  : uzun vakit cep telefonunu boyna sıkıştırıp konuşmak , uzun vakit boynu kaldırıp veya alta ederek  ekrana bakmak. Bireylerin ağır yük kaldırmamaları , ters bir hareket yapmamaları da boyun fıtığı veya bel fıtığı olmamaları için dikkat etmeleri gereken vaziyetlerdendir. 

YAZAR BİLGİSİ