Fiziksel ve duygusal acıların kaynağı psoas’ta saklı

09.04.2022
25
Fiziksel ve duygusal acıların kaynağı psoas’ta saklı

Psoas adaleyi çoğu zaman vücudun en derindeki çekirdeği, yoga terapisti ve sinemacı Danielle Olson’un dediği gibi “ruhun adaleyi” olarak görülür. Psoas adalesinin vücudu dik ve hareket eder bir biçimde yakalamasının yanı gizeme, özellikle esnetildiğinde şahsın yaşadığı anda kalmasını ve bedendeki gerilimin eksiltilmesini sağladığı düşünülüyor.

Araştırmalar da psoas adalesinin bedenin yapısal vaziyetinin yanı gizeme psikolojik vaziyeti açısından da hayati ehemmiyete sahip olduğunu gösteriyor. The Psoas Book kitabının yazarı Liz Koch, psoas için “Hakikat anlamda en derinde yatan hayatta kalma güdümüzü somutlaştıran ve bunun da ötesinde en temel isteğimiz olan gelişimi sağlayan bir adale” dedi.

Psoas adaleyi nerede yer alıyor

Psoas adaleyi, fiziksel stabiliteyi sağlayan en temel adale grubu. Bacaklardan başlayarak omurgaya uzanan psoas, bacaklarla bel kemiğini bağlayan tek adale. T12 omurlarından çıkan adaleler, lumbar omurlarına doğru ilerliyor ve en sonunda kalça kemiğine bağlanıyor.

Kalça kemiğinin yanı gizeme psoas adaleyi diyaframa da bağlanıyor. Soluk alıp verme sırasında harekete geçen diyafram adaleyi aynı zamanda fobi ve anksiyeteyle ilişkili bir hayli fiziksel semptomun yer aldığı bir bölge. Liz Koch bunun psoas ile beyin sapı ve omuriliğin öğrenilen en daha önceki bölümü olan “alt beyin” ile doğrudan ilişkili olduğunu düşünüyor. Koch’a göre beyin korteksinin tümce kurma veya organizasyon kapasitesi büyümeden çok daha evvel, hayatsal güdülerin yer aldığı alt beyin oluşuyor ve bu bölüm en temel beyinsel işlevleri idarıyor.

Kronik psoas geriliminin neticeleri

Psoas adaleleri, neredeyse doğduğumuz günden itibaren gergin ve kasılmış bir halde bulunuyor. Koch vasıta koltukları, dar elbiseler, duruş bozukluklarına neden olan sandalyeler veya pabuçlar gibi günlük hayatın içindeki bir hayli unsur sebebiyle bu gerginliğin daha da üst seviyelere çıktığını söylüyor. Psoas üzerinde hayat boyu süren bu kronik gerginlik sırt, kalça, diz sızıları hatta sindirim meselelerine veya kumpassız soluk alma gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor. Bir Hayli şahsın kronikleşmiş fiziksel acı şikayetinin temelinde de psoas üzerindeki gerginlik uyuyor.

Yalnızca bununla da hudutlu değil. Psoas adaleyi, bedenin yapısal stabilitesinin temelini oluşturduğu için bu adale üzerindeki kronik gerginlikler nası sezdiğinizi, dünyaya nasıl baktığınızı, başkalarına nasıl davrandığınızı dahi etkileyebiliyor. Psoas üzerindeki gerginlik duygusal gidişatınızı veya şahıslarla olan ilişkilerinizi etkileyebiliyor.

Fobi ve psoas adaleyi ilişkisi

Fobi öyle bir duygu ki en olmadık biçimlerde ortaya çıkabiliyor ve kendisini bedende “kilitleyebiliyor”. Bu da fiziksel ve duygusal gerilimle sonuçlanıyor. Oysa psoas adalesine denge kazandırarak, bu gerilimi rahatlatmak olası. Gerilimin gevşemesi de duygusal olarak fobilerden kurtulmayı ve hem fiziksel hem de zekâsal iyiliği birliktesi getiriyor. Psoas adalesindeki balansla beraber büyük bir iç huzura ve aynı zamanda adale sızılarından kurtulmuş bir vücuda kavuşmak olası.

Beden enerjisi ve psoas adaleyi ilişkisi

Psoas adalesini uzatıp esnetmek, sizi iyileştirici ve canlandırıcı enerjisiyle dolu olan toprağa sürüklüyor. Bu da hem beden enerjisini dengelemeye hem de yaşadığınız anı sezmeye dayanakçı oluyor. Sıhhatli psoas adaleyi sayesinde düzgün yapısal bir stabiliteye sahip olmak, bedeninizde hayatsal enerjinin daha kolay dağılmasını sağlıyor. Fiziksel olarak da hareketleri kısıtlanmayan, sağlam bir bedene sahip olmak ise sizi daha dinç yapıyor.

Geçmişten gelen bir bilgi

Bizler psoas adalesini yeni tanıyoruz. Oysa insanlık tarihinin en daha önceki bilgilerinden biri bu. Özellikle yoga, bizlere daha önceki bilgelerin psoas adalesinin ehemmiyetini asırlar evvelinde anladığını gösteriyor. Bugün tüm dünyada uygulanan yoga pozlarının bir hayliyi, psoas adalesinin uzatılması ve esnetilmesi ilkesine dayanıyor.

YAZAR BİLGİSİ