Gebeliğin ilk 3 ayında saçınızı boyatmayın

15.11.2021
14
Gebeliğin ilk 3 ayında saçınızı boyatmayın

Yeditepe Üniversitesi Sağlık Kurumu Kadın Doğum Hastalıkları ve Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Oluş Api, anne adaylarının en çok merak ettiği “gebelikte saç boyanır mı” sualinin yanıtını veriyor. Doç. Dr. Api, anne adaylarının ilk 3 ayda boyadan uzak durmaları nasihatinde bulunuyor.

Saç tarih süresince kadınlarda hoşluk, sürükleyicilik ve dişiliğin simgeyi olarak görülmüştür. Özellikle son senelerde gençliği uzun zaman koruma tutkusu cemiyetlerde ağırlık kazanmıştır. Öbür yandan, kadınların artan kariyer odaklı yaşam stilleri sebebiyle anne olma yaşı giderek çoğalmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, kadınlarda saç boyası kullanım oranı %66 – %74 arasında değişmektedir.

Kadınların bu kadar yoğun kullandığı saç boyaları bazı yarıyıllarda usları karıştırabiliyor. Özellikle hamilelik vaziyetinde saç boyası kullanımının fetüs açısından yaratabileceği doğumsal anormallikler uzun senelerdir münakaşa mevzusu oldu. Doç. Dr. Oluş Api, mevzu hakkında açıklama yapıyor ve anne adaylarına ehemmiyetli nasihatlerde bulunuyor.

Genelde kadınların her bir hamilelikleri için % 3-5 oranında doğumsal anormalilikler ile karşılaşma ihtimalleri vardır diyen Doç. Dr. Api, “Burada denetlenen hamilelikte uygulanan saç boyalarının hâlihazırda var olan bu tehlikeyi daha fazla çoğaldırıp çoğaldırmadıklarıdır” diyor.

Kuaför olan anne adaylarında tehlike daha fazla

Saç boyama sırasında az ölçüde kimyevi maddeler bedenden emilmektedir, ancak ne kadar emildiği ve fetüse ne kadar hasar verdiği beli değildir. Ancak, hayvanlar üzerinde, klasikte insanlarda kullanılandan suratlarca kat daha fazla dozda boya kullanılarak yapılan bilimsel çalışmaların neticesinde, fetal gelişim üzerinde ehemmiyetli bir farklılık izlenmemiştir. Öbür yandan, kadın kuaförler üzerinde yapılan araştırmalarda ise, mesleksel sebeple ağırlıklı olarak solunum yoluyla maruz kalınan saç boyası ve eşi kimyeviler sebebiyle, bu iş grubundaki kadınların doğurdukları bebeklerin daha “düşük doğum” ağırlığına sahip oldukları gözlemlenmiştir. Ayrıca, bu kadınların bebeklerinde doğumsal anormallik oranının az ölçüde de olsa çoğaldığı tespit etilmiştir. Bu çalışmalardan yola çıkılarak, saç boyalarının solunum yoluyla ten emiliminden daha çok geçtiği kabul edilmektedir. Bu sebeple, bu iş grubundaki hamilelerin iyi havalanma şartları olan bir civarda çalışması, gözetici eldivenler giymesi, sık sık çalışmaya ara vermesi önerilmektedir.

İnsan hamilelikleri üzerinde, saç boyalarının kullanımına ait çok az araştırma vardır. Öğrenmekteyiz ki, kafa tenine uygulanan rastgele bir maddenin, tenden geçerek bedene girme ölçüyü hayli hudutludur; böylece, fetüse geçecek ölçü de çok az olacaktır. Ayrıca pek çok kadın hamileliğinde saçını boyamasına karşın, bunun olumsuz neticelerine ait raporlar yayınlanmamıştır. Bu bilgi, tenden emilimin minimal ölçüde olduğu bilgisi eşliğinde değerlendirildiğinde; hamilelikte saç bakımı harekâtlarının çok da endişelendirici olmaması gerektiği yorumunu yapabiliriz.

Gebelikte saç boyanırken alınması gereken ihtiyatlar

Öbür yandan tüm hamileler için saç boyaması sırasında bazı tedbirlerin kesinlikle alınması önermekteyiz;

1- Hamileliğin ilk 3 ayı bebeğin uzuvlarının oluşmaya yarıyıldır. Bu sebeple özellikle ilk üç ayda saç boyaları ve öbür kimyevi maddelerden sakınılmalıdır.

2- Saç boyası, kesinlikle iyi havalandırılan bir civarda yapılmalıdır.

3- Hamile, boyayı kendi uyguluyorsa kesinlikle eldiven kullanmalıdır.

4- Saç boyası gereğinden uzun zaman saçta yakalanmamalıdır.

5- Saç boyası harekât sonunda saç çok iyi durulanmalıdır.

6- Ayrıca, saç boyası olarak daha çok yarı kalıcı boyalar veya balyaj stilinde saça daha yüzeysel uygulanan kimyeviler veya tamamıyla nebatsal olan kına uygulaması önerilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ