Gebelikle sigara içenlerin çocukları kabahate daha eğilimli

22.10.2021
30
Gebelikle sigara içenlerin çocukları kabahate daha eğilimli

12 ve 13 yaşlarındaki çocukların tutum meseleleriyle alakalı olarak Avustralya’da ilk kez Institute of Family Studies tarafından araştırma yapıldı. Araştırmada takribî olarak 5 bin aile ve çocuklarının tavırları gözlemlendi. Bu kapsamda çocukların münazara, mülke hasar verme, mektebe gitmeme gibi makûs alışkanlıkları incelendi. Çocukların tutumlarının, etrafsal koşullar ve ekonomik kazançla da alakalı olduğunu belirten analistler, daha zengin bölgelerde yaşayan 12-13 yaşlarındaki çocukların, ötekilerine göre yüzde 10 oranında daha az kabahat işlemeye eğilimli olduklarını belirttiler.

Kız çocuklarında yüzde 8 ortamında

Genel olarak 12-13 yaş grubundaki çocukların yüzde 10’undan daha az bir kısmının kabahate eğilimli tavırlar sergilediğini belirten, Australian Institute of Family Studies müesseseyi yetkilisi Dr. Ben Edwards, “Bunlar, çalma, mülke hasar verme, mektebe gitmeme, münazara gibi tavırlar. Oğulların 4’te biri münazara ederken, aynı oran kız çocuklarında yüzde 8 ortamında” dedi. Dr. Edwards, bazı çocukların silah da taşıdığını belirterek, “Bazı gidişatlarda işin içine silah kullanma da giriyor. Nitekim bu gruptaki oğulların her 10 tanesinden birisinde silah bulunabiliyor. Bu çocuklarda silah bulunması her zaman kullanılması anlamına gelmiyor. Ama bu silahları münazara eden çocuklarda göreöğreniyoruz” biçiminde konuştu.

İhmalkârsızlık meseleyi de olabilir

Analistler bu gruptaki çocuklarda kabahate eğilimli ölçebilmek için 35 etmeni ele aldılar. Kabahate eğilim mevzusundaki en önde gelen etkenin, aile ve çocukların kendi yapılarından kaynaklandığına işaret eden Dr. Edwards, “Araştırmanın neticelerine göre, gebelikleri sırasında sigara kullanan annelerin çocukları ileriki yaşlarda daha fazla kabahate eğilimli oluyorlar. Çocukların, 4-5 yaşlarında dikkatlerini toplayamama meseleleri de oldukça ehemmiyetli. Bu çocuklar 11 yaşına geldiklerinde, akranlarıyla mesele hayata ve aileden görülen sert muamele, kabahate eğilimli olmanın yolunu açıyor” ifadesini kullandı.

YAZAR BİLGİSİ