Gebelikte en çok merak edilen sualler ve yanıtları

04.11.2021
30
Gebelikte en çok merak edilen sualler ve yanıtları

Analık coşkusunu ilk defa yaşayacak olan kadınlar için bu süreç, tatlı bir telaşla geçiyor ve annelerin usunda bir hayli sual geziyor. Beslenmeden doğum biçimine, yapılacak testlerden hamilelikte seyahat mevzusuna kadar yeni anne adaylarının merak ettiği bir hayli sual var.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Figen Taşer Güney, gebelik sürecinde merak edilen sualleri cevapladı.

Gebelikte en çok akla takılan sualler

1- Doğum kilolarımı nasıl vereceğim?

Doğum sonrası takribî 4-5 kilogram kendiliğinden verilir ve beden 6 ay ile 1 sene arasında daha önceki haline döner. Emzirme yarıyılında sütün çoğalması için tatlı yerine bol bol akışkan harcanmalıdır. Doğum evveli değil, reel emzirme yarıyılında alınan kiloların güç verildiğini unutmamak gerekir.

2- Bebeğimi beklerken almam gereken vitaminler neler?

Hamilelik planlayan bir birey hekim hakimiyetinde folik asit almaya başlar. Bu vitamin, hem bebeği bazı sakatlıklardan gözetecek, hem de annede kan imalinde rol oynayacaktır. Hamilelik ilerledikçe annenin demir lüzumu çoğalır, bu nedenle demir desteği verilir. Demir alımı eksik olan annelerde, anemi ve doğum sonrası saç dökülme problemleri yaşanmaktadır. Ayrıca kalsiyum, magnezyum ve omega-3 de hekimin uygun gördüğü haftalarda kullanılmalıdır.

hamilelik

3- Hamileyken ilaç kullanabilir miyim?

Tiroid, sara, hipertansiyon ve romatizma gibi kronik hastalıkları olan anne adayları kesintisiz kullanması gereken ilaçları ve gün içinde alınma zamanını hekimlerine danışmalıdır. Ayrıca hamilelikte ağrı kesici veya antibiyotik kullanımı da hekim hakimiyetinde olmalıdır.

4- Bebeğimin hareketlerini ne zaman sezeceğim?

İlk hamilelikte genellikle 18. haftadan sonra, ikinci hamilelikte ise 15-16. haftadan sonra bebek hareketleri sezilir. İlk hareketler seyirme gibidir, ancak bebek geliştikçe daha keskin olur. Annelerin yorulması, yeisli civarlarda bulunması ya da öğün sıçramaları bebek hareketlerinin az idrak edilmesine neden olur.

5- Egzersiz ve spor yapabilir miyim?

Hamilelikte ilk 3 aydan sonra düşme ve çarpma tehlikeyi olmayan; yürüyüş, yüzme, gebelik yogası ve pilatesi gibi egzersizler haftada 3 gün yapılabilir. Hareketli annelerin doğumları daha kolay olur.

hamilelik

6- Seyahat edebilir miyim?

Klasik seyrinde giden, rastgele bir tıbbi sualin olmadığı gebeliklerde 34. haftaya kadar seyahatte bir mahzur yoktur. Araba seyahatlerinde sık sık mola vermek ve molalarda hareket etmek zorunludur. Hamileliğin 34. haftasından sonra araba kullanmak ise mahzurludur.

7- Doğum usulüne nasıl karar vereceğim?

Doğum biçimi, anne ve bebeğin özelliklerine göre tanımlanır. Bu mevzuda bebeğin duruş biçimi, kilosu, hamilelik haftası, çoğul hamilelik, annenin kemik yapısı, genital bölgede uçuk veya siğil varlığı, annenin hipertansiyon hastası olması ve geçirilmiş miyom işlemi gibi vaziyetlerde hekim değerlendirme yapıp, anne adayını yönlendirecektir.

8- İkinci bebeği ne zaman tasarlamalıyız?

İkinci bebek için uygun zaman anne, baba ve bebeğe bağlıdır. Ancak annenin daha önceki kilosuna dönmesi ve bedendeki vitamin sarihinin kapanması oldukça ehemmiyetlidir. Genellikle ilk bebeğin 2 yaşını doldurmuş olması öneri edilir.

YAZAR BİLGİSİ