Gece uykuda terlemek neden olur böbreklerinizi üşütmüş olabilirsiniz!

10.04.2021
171
Gece uykuda terlemek neden olur böbreklerinizi üşütmüş olabilirsiniz!

Birçok kişi gece uykusunda terliyor. Gece uykuda terlemenin  farklı farklı nedenleri bulunuyor. Bu nedenler değişen hormonlarla alakalı olabildiği gibi aynı zamanda üşütmeye bağlı da olabiliyor. Genellikle terlemenin kötü bir rüya ile bağlantılı olduğu düşünülse de altında daha ciddi sebepler yatıyor olabilir. Peki gece uykuda terlemek neden olur? İşte gece uykuda terlemenin nedenleri hakkında tüm merak edilenler! 

DEĞİŞEN HORMON MİKTARI TERLEMEYE NEDEN OLMAKTADIR 

Gece uyurken terliyorsanız bunun  pek çok farklı nedeni bulunmaktadır. Bunlar; Değişen hormon miktarı terlemeye neden olmaktadır.  Üst solunum yolları ile vücuda giren virüslerde terlemeye neden olur.Beyinin herhangi bir hasara uğraması vücut ısısını etkiler. Bu da özellikle baş bölgesinde terleme gibi belirtilerle kendini gösterir.

BÖBREKLERİ ÜŞÜTMEKTE TERLEMEYE NEDEN OLUYOR 

Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri de terlemeye yol açar. Kandaki şeker oranının artması ter bezlerini harekete geçirir bu da genellikle bacak arası ve koltuk altında kokulu terlemeye neden olur. Böbrekleri üşütmek ya da böbrek üstü bezlerinin iltihaplanması da terleme yaşanmasına sebebiyet verir.Nadiren de olsa kanser hastalıklarının ilk belirtisi arasında terleme vardır. 

HER SABAH DOMATES SUYU İÇİN 

Gece uyurken aşırı derecede terlemenize neden olan faktörler bunlardır. Eğer terlemenizi en az miktara indirmek istiyorsanız magnezyum ve B vitaminine sahip olmanız gerekiyor. Yani vücudunuzda yeteri kadar  magnezyum ve B vitamini yoksa vücut terlemektedir. Bu durum içinde; her sabah bir çay bardağı domates suyu içebilirsiniz.Domatesin içerisinde yer alan antioksidan sayesinde ter, dışkılama yoluyla dışarıya atılır.

YEŞİL ÇAY TERLEMEYİ ÖNLÜYOR 

Yeşil çayda yine terlemeyi azaltan etkilerden biridir. İçerisinde bulunan yatıştırıcı maddeler hücrelerin sayısını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Uzmanlar günde iki bardak yeşil çay tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

YAZAR BİLGİSİ