Geniz eti duyma kaybına neden olabilir

27.04.2022
21
Geniz eti duyma kaybına neden olabilir

Liv Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İsmet Aslan “Çocukta sihrime büyüme geriliği, dikkat yetersizliği, hiperaktivite, ruhsal, sosyal ve zekâ gelişiminde eksilme geniz etinin neden olduğu obstrüktif tıkayıcı uyku apne belirtisinin yarattığı kasvetlerin günlük yansımalarıdır. En tipik olarak burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hava açlığı, genizden konuşma ses tonu, uyku esnasında horlama ve solunum kesilmeleri biçiminde bulgu veren geniz eti gelişmesi çocuğun yaşamını ciddi anlamda etkileyen sağlık problemlerine neden olabilir” diyor.

Geniz eti ilgisizliğe gelmiyor

Geniz eti ve bademcik her çocukta bulunur ancak daha evvel hiç viral enfeksiyon ile karşılaşmadığı için miniktir ve mesele yaratmaz. Anaokulu ya da yuva gibi civarlarda geçirilen zamanda, üst solunum yolları enfeksiyonu burunun en arka kısmında geniz etinin azıcık daha gelişir. Bu sihrime bazen koana sınan burnun en arkada bulunan çıkış bölgesinin tıkanmasına neden olur. Bu tıkanma da çocukta günlük etkinlikler esnasında burun tıkanıklığı, hava açlığı, genizden konuşma gibi kasvetlere neden olurken, gece uyku esnasında da horlama ve daha da ehemmiyetlisi apne sınan uyku esnasında solunum durmaları yaşanır.

Horlama kolay bir meseledir, çevreyi rahatsız eder ancak çocuğun bünyesine çok hasar vermez. Ancak apne çocuğun tam iç balansının bozulmasına neden olur. Apneler esnasında kanda düşen oksijen ölçüyü dokuların özellikle beyin daha az oksijen ile kanaat etir. İnsülin mukavemetinin bozulması, hormonal balansın bozulması, sağ kalp yüklenmesi, hipertansiyon geniz etinin neden olduğu apnelerin çocuğun metabolizması üzerinde yarattığı olumsuz tesirlerden yalnızca birkaçıdır.

Geniz eti duyma kaybına neden olabilir

Geniz eti ve bademcik gelişmesinin neden olduğu patoloji orta kulağı havalandıran östaki kanalının işlev görmemesine ve neticesinde orta kulak boşluğunda hapsolmuş havanın emilerek kulak çeperinin çökmesine neden olur. Orta kulak boşluğunda hapsolmuş havanın emilmesi neticeyi ortaya çıkan olumsuz tazyik, orta kulağı döşeyen dokulardan orta kulak boşluğuna akışkan sızıntısı oluşur. Bu da orta kulak boşluğunda akışkan birikmesi ile karakterize olan, duyma kaybına neden olan effüzyonlu seröz otitis media sınan muayenehane bir tablo ortaya çıkıyor. Şayet ihtiyat alınmazsa bu muayenehane tablo, ilerde çocuğun ömür boyu kasvetini sürükleyeceği adheziv otitis media sınan meseleye neden olur. Bu hem kalıcı duyma kaybı, hem de kronik kulak akıntısı ile bireyin geri kalan yaşantısını tesirler.

YAZAR BİLGİSİ