Göğüs uçlarınız sağlığınız hakkında ipuçları veriyor

27.11.2021
94
Göğüs uçlarınız sağlığınız hakkında ipuçları veriyor

Göğüs ucu çevresindeki tende ani büzüşmeler veya minik çukurlar fark ettiyseniz, ciddi bir gidişatla karşı karşıya olabilirsiniz. Öncelikle bu gibi gidişatlarda hekime müracaat etmeniz gerekir. Zira bu bulgular göğüs kanserinin habercisi olabilir.

Göğüsteki akıntı genellikle olağandır

Hamile ya da emzirme yarıyılında olmasanız dahi, göğüs uçlarında akıntı olması genellikle olağandır. Morristown Medical Center’dan göğüs cerrahisi uzmanı Leah S. Gendler’a göre, göğüs uçları sıkıldığı zaman alana gelen pak, süt eşi ya da mavimsi yeşil renkli akıntılar bir hayli bayanda gözlemlenebilir. Fakat sıvı, göğüs uçları sıkılmadığı zamanlarda da geliyorsa, tek bir göğüsten geliyorsa ya da sıvıda kan gözlemleniyorsa, kesinlikle bir uzmana görünmekte fayda var. Zira bu akıntı iyi mizaçlı bir kistin olabileceği gibi, göğüs kanseri yaradılışının da belirtisi olabilir.

Üçüncü göğüs ucu yaygın görülüyor

Bir hesaba göre, 27.2 milyon Amerikalı, bedenlerinde öğrenmedikleri bir yerde üçüncü bir göğüse sahip. Bu sıradan dışı göğüs ucu çoğu zaman cilt lekesi ya da et beni olarak idrak ediliyor. Üçüncü bir göğüs ucuna sahip olmak bir sorun oluşturmuyor ve basitlikle alınabiliyor. Bu operasyon 30 dakikada bitirilebiliyor.

Egzersizler göğüs uçlarını hırpalayabiliyor

Egzersiz sonucunda göğüs uçlarında kızarıklık, pullanma ve/veya döküntü gözlemleniyorsa kesinlikle bir uzmana müracaat etilmelidir. Bu gidişat, Paget hastalığı ya da egzama belirtisi olabilir.

Göğüs ucundaki kıllar oldukça olağandır

Göğüs uçlarındaki ufak çukurlar, banal kıl kökleridir. Şayet göğüs uçlarınızda koyu renkli kıllar bulunuyorsa, dikkatlice yolmalı, kesmeli ya da ağda yapmalısınız. Şayet bu kıl kökleri acılı gidişatlar yaratıyor, hacimleniyor ya da kaşıntı yaratıyorsa, hekiminize görünmelisiniz. Zira bu gidişatlar olası bir enfeksiyonun belirtisi olabilir.

Emzirme esnasında göğüs ucunda ağrı oluşabilir

Özellikle emzirmenin ilk birkaç haftasında, göğüs uçlarında yanma ve zonklama alana gelmesi ile göğüs uçlarında çatlakların oluşması en sık rastlanılan sorunlardır. Şayet bu acı aralıksız gösteriyorsa, bir uzmana müracaat etilmelidir. Zira bebek, memeyi düzgün emmiyor olabilir. Avustralya’daki bir araştırmaya göre Candida ismi verilen bir mantardan ya da bakterilerden kaynaklanan göğüs ucu tıkanıklığı da acıya neden olabilir.

Ters göğüs uçları banal

Estetik cerrahi uzmanı Z. Paul Lorenc’e göre bayanların %15’i doğuştan ters göğüs ucuna sahip. Bu, en basit anlamda dokunun içeriye doğru büyümesinin bir sonucu. Vaziyetin düzeltilmesi ise yerel anestezi altında takribî 1 saatlik basit bir estetik operasyonla olası olabiliyor.

YAZAR BİLGİSİ