Göğüsteki kitleler ile alakalı yanlış öğrenilen reeller

12.01.2022
16
Göğüsteki kitleler ile alakalı yanlış öğrenilen reeller

İstanbul Cerrahi Sağlık Kurumu Genel Cerrahi kısmı hekimlerinden Prof. Dr. Şükrü Aktan meme kanseri farkındalık ayı kapsamında göğüste fark edilen kitleler ile alakalı yanlış öğrenilen 8 reeli açıkladı.

Yanlış 1: ‘Mememde fark ettiğim kitle büyük olasılıkla kanserdir.’

Hakikat: Kadınların memelerinde fark ettikleri kitlelerin 10 tanesinden 8’i kanser değildir. Bu kitlelerin kist içi akışkanla dolu bir kese veya fibroadenoma anormal ancak kanser olmayan bir kitle olma olasılığı daha yüksektir. Bazı kitleler kadının adet döngüsü sebebiyle ortaya çıkıp daha sonra kaybolabilirler.

Genellikle kitlenin ele nasıl geldiğine bakarak ne olduğunu kavrayamazsınız. Ancak kendi bedeninizi tanımanız ve muayene edilmesi gereken metamorfozları fark faktörüz çok ehemmiyetlidir. Zira şayet fark ettiğiniz bu kitle meme kanseri ise hayatınızı kurtarmış olabilirsiniz.

Yanlış 2: ‘Mememde bir kitle fark ettim ama mamografim olağan, başka bir şey yapmama gerek yok.’

Hakikat: Mamografiniz olağan olsa dahi, memede bir kitle varsa hekiminiz biyopsi yaparak minik bir parça alıp bunu muayene etmek isteyebilir. Takip emelli yeni bir mamografi ve ultrason muayeneyi yaptırmanız veya Emar sürükletmeniz gerekebilir.

Hekiminiz hakimiyetlerinizin sıklığını artırmanızı da önerebilir.

meme kanseri

Yanlış 3: ‘Kanser olan meme kitleleri ağrı yapmaz’

Hakikat: Bu her zaman doğru olmayabilir. Meme kanseri çoğunlukla ağrısız olmakla beraber, ağrı dinlemiyor olmak meme kanseri olasılığını tamamen ortadan kaldırmaz.

‘Enflamasyonlu meme kanseri’ erken aşamada kırmızılık, şişlik, hassasiyet ve sıcaklık gibi bulgular gösterir ve ele gelen kitle varsa bu ağrılı olabilir.

Yanlış 4: ‘Emzirirken mememde fark ettiğim kitle kanser olamaz.’

Hakikat: Bu da her zaman doğru değildir. Emzirmek meme kanserine tutulma tehlikenizi eksiltiyor olsa da seyrek bu kitle meme kanseri olabilir. Fark ettiğiniz kitleyi ilgisizlik etmeyin. Hekiminiz ultrason muayeneyi yapabilir veya başka teklifleri olabilir.

Yanlış 5: ‘Yaşım genç olduğu için elime gelen kitlenin meme kanseri olma olasılığı yok’

Hakikat: Bu düşünce reeli yansıtmamaktadır. Her yaşta memede fark edilen kitlelerin hekiminiz tarafından araştırılması gerekir.

Menopozdan sonra ve 50 yaşın üzerinde meme kanserine tutulma tehlikeyi daha yüksek olmakla beraber, genç kadınlarda da ele gelen bir kitlenin meme kanseri olma olasılığı vardır.

Yanlış 6: ‘Minik kitlelerin kanser olma olasılığı büyük kitlelere göre daha düşüktür.’

Hakikat: Memedeki kitleler her ebatta olabilir ama kitlenin ebadı kanser olma ihtimalini etkilemez.

Çok küçük de olsa memenizde yeni, gizeme dışı bir kitle fark ettiğinizde hekime müracaat etin zira en minik kitleler dahi kızgın bir kanser cinsinin habercisi olabilir.

meme kanseri

Yanlış 7: ‘Mamografimi yeni yaptırdım ve banaldi, elime gelen kitle için bir yıl bekleyebilirim.’

Hakikat: Yakın zamanda neticeyi olağan çıkan bir mamografi sürükletmiş olsanız dahi, memenizde bir kitle fark ederseniz hekime müracaat etin.

Özellikle yoğun meme dokusuna sahipseniz veya kitle koltukaltı gibi tespit etilmesi güç bir bölgede ise, mamografide gözden kaçırılmış olabilir. Hekiminiz mamografinin tekerrür edilmesini isteyebilir ancak netice gene olağan çıkarsa yalnızca takip ederek beklemeyi önerebilir.

Yanlış 8: ‘Ailemde meme kanseri yok, elime gelen kitle muhtemelen hasarsız.’

Hakikat: Pek çok kadın ailesinde meme kanseri olan kimse yoksa, bu tehlikeyi taşımadığını düşünür. Ancak bu doğru değildir.

Amerikan Kanser Derneği’nin bilgilerine göre meme kanserine tutulan kadınların en fazla %15’inin ailesinde bu hastalık vardır.

Ailenizde meme kanseri olsa da olmasa da, memenizde fark ettiğiniz kitleleri ilgisizlik etmeyin ve hekime müracaat etin. Unutmayın ki meme kanserinde erken teşhis hayat kurtarır.

YAZAR BİLGİSİ