Gözdeki ağrı ve kızarıklık dünyanızı karartmasın

05.12.2021
132
Gözdeki ağrı ve kızarıklık dünyanızı karartmasın

Uykusuz kaldığınızı düşündüğünüz zamanlarda ortaya çıkan göz kızarıklığı, iş stresine bağladığınız ağrı ve bitkinliğin üstüne gelen batma hissi…

Gözde kolay olarak idrak edilen bazı şikayetler erken yarıyılda rehabilitasyon edilmediği takdirde ciddi hastalıkların bulgusu olabiliyor. Prof. Dr. Dilek Erkan, göz sıhhati mevzusunda dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Gözdeki kızarıklığın sebebi iyi tespit etilmeli

Göz hastalıklarında en sık ortaya çıkan bulgular; kızarıklık, kanlanma, kaşıntı, yanma-batma, şişlik, ağrı ve flu görmedir. Bunlar çoğu zaman enfeksiyon ya da alerjik sebeplerden kaynaklanmaktadır. Ancak kızarıklığın üveit gibi rehabilitasyon edilmezse âmâlıkla sonuçlanabilecek göz hastalıklarının da ilk bulgusu olduğu unutulmamalı; gözde sezilen her türlü problem ciddiye alınmalı ve umursamama edilmemelidir.

Göz kapağı devamlı kabarıksa böbreklerde kasvet olabilir

Gözlerde kuruluk olması, yanma-batma biçimindeki şikayetlere yol açmaktadır. Batma ile beraber sulanma varsa göze yabancı bir cisim de girmiş olabilir. Göz kapağı kabarıklığı ise çoğu zaman alerjik ya da iltihabi göz hastalıklarının bulgusu olmakla beraber devamlı olduğunda böbrek gibi bazı uzuvlardaki kasvetin habercisi de olabilir. Göz akının üzerini kaplayan kanamalar çoğu zaman zorlanma, güçlü kaşıma gibi sebeplerle ortaya çıksa da yineleyen kanamalarda hipertansiyon ya da kanama meyline yol açan bazı bozukluklar akla gelmelidir.

Gözdeki ağrıya kızarıklık eşlik ediyorsa hemen hekime gidilmeli

Göz ve etrafındaki ağrının muhtelif sebepleri vardır. Düzenlenmemiş kırma hataları, uygun olmayan gözlük kullanımı, ayrıca hipertansiyon, migren, sinüzit, gribal enfeksiyon ve ateşli hastalıklar da göz ve etrafında ağrıya neden olmaktadır. Kesintisizlik talep eden, göze hafifçe bastırıldığında şiddeti artan göz ağrıları, gözün iç katmanlarındaki bir enflamasyonun bulgusu olabilir ve ciddi bir vaziyetin habercisidir. Ağrının göz kızarıklığı ya da görme fluluğu ile beraber olduğu gidişatlarda acilen bir göz doktoruna müracaat etilmelidir.

Ani görme kaybı inmenin habercisi olabilir

Görme bozukluğu, genelde göz kaynaklı olmakla beraber muhtelif nörolojik ve damarsal, bazı sistemik hastalıklar ya da göz içi ve göz dışı urlardan da kaynaklanıyor olabilir. Görme bozukluğu tek veya çift taraflı, devamlı ya da gelip geçici biçimde olabilir. Birden büyüyen görme kaybı göz damarlarının tıkanması neticeyi ortaya çıkabileceği gibi beyin kan dolaşımındaki bozukluğa inme tehlikeyi da bağlı olabilir ve acil müdahale gerektiren bir vaziyettir. Gelip geçici bile olsa görme kaybı umursamama edilmemesi gereken bir ihtardır.

Rehabilitasyon edilmeyen ağ tabaka yırtıkları âmâlıkla sonuçlanabilir

Gözün önünde hareket eden saç kılı ya da ince iplikçikler bazen de siyah bir sinek biçiminde belirlenen hareketli cisimler vitreus” ve ağ tabaka hastalıklarının habercisi olabilir. Özellikle karanlıkta daha fazla fark edilen flaşa eş bir ışık çakması, gözün ağ tabaka katmanındaki bir yırtığın bulgusudur ve acilen rehabilitasyon edilmezse âmâlıkla sonuçlanabilir.

Işığa duyarlı sulanan gözler tiroidin habercisi

Şaşılık, çift görme, göz kapağı düşüklüğü, göz adaleleri ve etrafındaki bazı problemlerden kaynaklanabileceği gibi myastenia gravis, multipl skleroz MS ve diyabet gibi ciddi bir hastalığın ya da urun bulgusu da olabilir. Gözlerin öne doğru itilmesi, göz kapaklarının çekilerek kapak aralığının genişlemesi, ışıktan rahatsızlık ve sulanma olması tiroid bezindeki işlev bozukluğundan kaynaklanabilir.

Şeker hastalarında katarakta dikkat

İleri yaşlarda ortaya çıkan ağrısız görme bozukluğunun en sık tesadüfülen sebeplerinin başında katarakt ve maküla yozlaşmayı sarı nokta hastalığı gelmektedir. Katarakt, yavaş yavaş ilerleyen bir görme kaybı yapar. Ancak katarakt yalnızca ileri yaşlarda büyüyen bir vaziyet olmayıp, uzun müddet kortizonlu ilaç kullanmış olan şahıslarda, şeker hastalarında ya da göz travmasına bağlı olarak erken yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir.

Göz tansiyonu aileden servet

Glokom göz tansiyonu, göz içi tazyikinin görme asabında yaptığı kalıcı zarar neticeyi, periferik görmenin yavaş yavaş kaybedildiği sinsi seyirli bir hastalıktır. Hastalar görme kaybını çoğu zaman hastalığın en ileri safhasında fark ederler. Ailede göz tansiyonu olanlarda, 60 yaş üzerindeki şahıslarda, diyabeti ya da hipotiroidi olanlarda ve miyop şahıslarda glokom büyüme tehlikeyi daha fazladır. Ayrıca muhtelif göz hastalıkları geçirmiş ya da uzun müddet kortizon kullanmış bireylerde de göz içi tazyikinde yükselme ortaya çıkabilir.

YAZAR BİLGİSİ