Gözdeki buruşuklukları çoğaldıran 4 kusur!

23.07.2021
277
Gözdeki buruşuklukları çoğaldıran 4 kusur!

.jpg

Suratımızın en alıngan bölgelerinden göz altlarının ve göz etrafının bakımının çok ehemmiyetli olduğunu belirten Dermatolog Dr. Yasemin Fatih Amato, buruşukluklarımızı artıran yaptığımız dört yanlışı anlatıyor.

22275.jpg

Güneş gözlüğü takmamak

Dışarıda dolaşmayı hoşlanıyorsanız, bir de güneşli havada gezmek sizi mutlu ediyorsa gözlüksüz dolaşmak buruşuklukların çoğalmasına davetiye çıkarıyor. Şimdi aynanın karşısına geçin. Sanki güneşe bakıyormuşçasına gözlerinizi kısın. Gözlerinizin çevresinde oluşan çizgileri fark ettiniz mi? İşte gözlük kullanmazsanız bu çizgiler sizde aralıksız hale gelebilir.

1562.jpg

Gözlerinizi ovalamak

Göz çevresindeki ince ten, gözleri ovmak sebebiyle çizgilerin oluşmasına davetiye çıkarır. Makyajınızı paklerken dikkatli olmalısınız. Sert hareketlerle makyajınızı silmek bu çizgilerin oluşmasını tetikler. Bu vaziyette göz makyajınızı basitçe çıkartabilecek, yağlı enkaz vazgeçmeyen bir arınıcı seçim etkeniz gerekir.

22250.jpg

Yüz üstü uyumak

Sabahları kalktığınızda suratınızda sıkça çizgi oluyorsa reelinde yanlış uyuyorsunuz demektir. Bu alışkanlığı bozmak gerek; zira aralıksız aynı yerin üzerine uyunduğunda yastıkla sıkışan yüzde zamanla kalıcı izler oluşmaya başlayacaktır. Bu sebeple gizem tüstü uyumak kurtarıcınız olacaktır.

8626.jpg

Göz etrafı için kremler kullanmamak

Vücudunuzda yer alan ince tenler her zaman daha fazla bakıma lüzum dinler. Göz etrafları da bu tenlerden oluşur. İhtiyarlamayı eksiltmek ismine piyasada bulunan bazı kremlerden destek alabilirisiniz.

15910.jpg

Buruşuklukları eksiltecek teklifler

– Dinlenme sürecinde uyku ehemmiyetlidir. Uykunun azı da aşırısı da hasarlıdır. Her gün 8 saatlik bir uyku göz sıhhati için lüzumludur. Gözlerin dinlenmesi sağlanır, nezaret torbalarının oluşması gecikir. Özellikle yoğun tempoda çalışanların kumpaslı uyku yatmaları ve olasıysa öğle yemeğinden sonra gözlerini 5–10 dakika dinlendirmeleri gerekir.

17933.jpg

– Gözlerdeki makyaj her akşam uyumadan evvel arınılmalıdır. Bu paklik operasyonu sırasında göz etrafı tahriş edilmemelidir. Rimel ya da far harabeleri veya uygun olmayan arınma mahsulleri gece süresince cilde hasar verebilir.

15117.jpg

– Haftada kumpaslı olarak üç kere bu egzersizi yaparsanız, cildinizdeki farklılığı göreceksiniz. Her iki elinizi rahat bir biçimde ellerinizin üstü dışarıyı gösterecek biçimde şakaklarınızın üzerine koyun. Ellerinizi kulak hizasına doğru sürüklerken yüzünüze gerginleştiğini sezeceksiniz. Bu sırada gözleriniz sıkıca kapalı olsun, öyle ki, göz kapaklarınızdaki titremeyi sezin. Gerginliği çözdükten sonra egzersizi yine yineleyin.

8680.jpg
YAZAR BİLGİSİ