Grip aşısı zamanı ne zaman kimler grip aşısı yaptırmalı kimler netlikle yaptırmamalı?

15.04.2021
137
Grip aşısı zamanı ne zaman kimler grip aşısı yaptırmalı kimler netlikle yaptırmamalı?

Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Taner Yavuz, Grip aşısı ile alakalı ehemmiyetli bilgiler verdi.

Grip aşısı gribe tutulma tehlikesini eksilterek grip olsak da hastalığı hafif geçirmemize imkân sağlar. Grip aşısı kalp krizi tehlikesini yarı yarıya düşürür. Grip bedende akut enflamasyona neden olur, koroner damarlardaki aterosklerotik plakların stabilizasyonunu bozabilir ve bu gidişat pıhtı yaradılışını basitleştirerek kalp krizine yol açabilir.

GRİP AŞISI KOLEKSTROL İLACI KULLANMAK GİBİ EHEMMİYETLİ

Grip aşısı yaptırmak kalp krizinin önlenmesinde en az sigarayı vazgeçmek ve kolestrol ilaçları kullanmak kadar tesirlidir.

Kalp krizinin önlenmesinde genel teklifler şunlardır; sigara içilmemesi, sıhhatli beslenme, egzersiz, stresin eksiltilmesi, kalp krizi tehlikesini artıran diyabet gibi hastalıkların hakimiyeti, bazı hastalarda da aspirin kullanımıdır. Ayrıca kalp hastalarına kalp krizinden korunmada grip aşısı önerilmeli ve bunun ehemmiyeti vurgulanmalıdır. Yapılan çalışmalarda kalp eksikliği, doğumsal kalp hastalığı ve kapak hastalığı olanlarda aşı yapıldığı takdirde grip sebebiyle sağlık kurumuna yatırılma ve vefat oranının ehemmiyetli miktarda eksildiği gösterilmiştir. Aşı yaptırmamız gidişatında kendimizin yanı gizeme etrafımızda bulunan ve hastalığı ağır geçirme tehlikeyi olan ufak çocukları, kalp hastalarını, akciğer hastalarını ve yaşlı yakınlarımızı da gribe karşı gözetmiş oluruz.

GRİP NASIL ÖNLENİR GRİP AŞISI HASTALIĞI ÖNLER Mİ?

Grip aşısı gripten korunmada en tesirli ve tehlikesiz usuldür. Amerikan Hastalık Hakimiyet ve Korunma Merkezi ve Amerikan Pediatri Yüksekokulu 6 aydan büyük tüm fertlere her sene grip aşısı yapılmasını önermektedir. Gripte korunmada başka genel tekliflerde bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla; gripli insanlardan uzak durmak, grip salgını başladığında aşısız iseniz kalabalıktan uzak durmak, elleri sık yıkamak ve surattan uzak yakalamaktır. Grip olduğunuzu düşündüğünüzde hemen hekiminize başvuru ederek erken rehabilitasyonla hastalığın uzun sürmesi önlenebilir.

KİMLER KESİNLİKLE GRİP AŞI YAPTIRMAK ZORUNDA?

– Hamileler
– 5 yaşından ufak çocuklar aşı 6 ay üzerindeki çocuklara yapılabilir
– 50 yaşın üzerindekiler
– Kronik hastalığı olanlar Özellikle kalp hastaları, kronik akciğer ve böbrek hastaları, diyabetikler vb.
– Bakım konutlarında yaşayanlar
– Yüksek tehlikeli hastalarla beraber yaşayanlar ve sıhhat hizmeti sunanlar

HAMİLELİKTE GRİP AŞISI NEDEN EHEMMİYETLİ?

Hamilelerin grip hastalığını ağır geçirme ve sağlık kurumuna yatırılma oranı akranlarından 4 kat daha fazladır. Bu sebeple tüm hamileler ve grip sezonunda gebelik tasarlayan tüm bayanlar aşı olmalıdır. Aşı yapılan hamilenin bebeği de 6 ay zamanla ve en az %50 oranda gripten korunmaktadır. Hamileye aşı yapılması bir taşla iki kuş vurarak hem anneyi hem de bebeği gripten gözetir.

GRİP AŞINI NE ZAMAN YAPILIR?

Ülkemizde grip sezonu Aralık ayında başlar ve Nisan ayına kadar devam eder. Aşı için en uygun zaman Ekim-Kasım aylarıdır. Çocuklar 9 yaşın altında ve ilk kere aşı oluyorsa 4 hafta arayla 2 doz aşı yapılmalıdır. Bu sebeple ilk aşı en geç ekim aynın son haftalarında yapılmalıdır.

GRİP AŞISI GRİP YAPAR MI?

Prof. Dr. Taner Yavuz, ‘Günümüzde en yaygın kullanılan aşı kasa yapılan inaktif grip aşısıdır. Aşıda kullanılan virüsün proteinleri bağışıklık oluştururlar. Bu proteinler grip yapacak özellik taşımamaktadır. Öbür bir ifadeyle grip aşısı grip yapmaz. Ancak aşı yerinde hassasiyet, seyrek de hafif ateş ve sırtta adale sızısı oluşturabilir. Grip aşısındaki yumurta proteini, alerjik tepkin yapamayacak kadar ufak ölçüdedir. Daha Önceki görüşün aksine yapılan çalışmaların ışığında yumurta alerjisi olanlarda grip aşısı önerilmektedir’ dedi.

GRİP AŞISININ NETLİKLE YAPILMAMASI GEREKEN VAZİYETLER

Günümüzde en yaygın kullanılan aşı kasa yapılan inaktif aşıdır. Netlikle aşı yapılmaması gereken vaziyetler;

1. Grip aşısına bağlı daha evvel gelişmiş riskli alerjik tepkin anaflaksi

2. Orta ya da ağır şiddette hastalık gidişatında aşının yan tesirleriyle mevcut hastalığın belirtilerin karıştırmamak için iyileşme beklenmelidir.

3. Grip aşısından sonraki ilk 6 hafta içinde Guillain-Barre belirtiyi denilen nörolojk bir hastalık geçirmiş olmak.

YAZAR BİLGİSİ