Grip deyip geçmeyin

22.03.2022
69
Grip deyip geçmeyin

Yurt genelinde grip influenza hadiselerinde çoğalış yaşanıyor. Son günlerde herkes öksürükten, boğaz sızısından ya da burun akıntısından yakınıyor. Çoğunlukla bu bulgulara halsizlik, adale sızısı ve baş sızısı da eşlik ediyor. Böyle olunca mevsim itibariyle akla gelen ilk hastalık ‘grip’ oluyor. Günlük yaşamımızı bu kadar çok etkileyen hatta sağlık kurumuna uyumamıza bile neden olabilen grip nedir?

Bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olan grip, hafif görülebileceği gibi çok ağır da izleyebilir. Hastalık sizi yatağa düşürmeden bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmeniz ehemmiyetli. Tutulma gidişatında hastalığı en hafif biçimde sıçramaya çalışmanın yollarını aramak gerekir. Amerikan Sağlık Kurumu Enfeksiyon Hastalıkları Kısmı Dr. Şiran Keske çocuk, genç ya da yaşlı ayırmadan gelen gribin salgın halinde dağıldığını vurgulayarak, çok kolay ve süratli bulaştığını belirtti. Dr. Şiran Keske, virüsün bulgularını, nasıl bulaştığını ve rehabilitasyon sürecini anlattı.

grip

Grip bulguları ve belirtileri nelerdir

Ani başlangıçlı ateş, öksürük, boğaz sızısı, burun akıntısı, eklem sızısı, adale sızısı, baş sızısı, halsizlik gibi şikâyetler görülür. Özellikle daha ufak yaştakilerde bulantı, kusma ve ishal de görülebilir.

Grip nasıl bulaşır

Virüs çoğunlukla hastalanan şahsın öksürmesi, aksırması ile veya konuşması sırasında sekresyonlar aracılığıyla yakın mesafedeki bireylere 1,5-2 metre bulaşabilir. Ayrıca virüsün bulaştığı yüzeyler, çarşaflar, kıyafetler ve ellerle temas sonrası da virüs bulaşabilmektedir.

hasta

Bulaştırıcılık süresi ne kadardır

Bulaştırıcılık, şahısta hastalık bulguları ortaya çıkmadan 1 gün evvel başlar ve şikâyetler başladıktan sonra 5-7 gün devam eder. Bulaştırıcılığın azami olduğu yarıyıl, hastalığın ilk 3-4 günüdür. Bağışıklık sistemi cılız olan bireylerde bulaştırıcılık süresi daha uzun sürebilmektedir.

Hastalığın kuluçka süresi ne kadardır

Virüsün bulaştığı şahısta hastalık bulguları, virüs bulaştıktan 1-4 gün sonra başlar vasati 2 gün.

Gribe bağlı karmaşıklık büyüme tehlikeyi yüksek olanlar

– 5 yaş altı çocuklar özellikle 2 yaş altı çocuklar,

– 65 yaş ve üzerinde olan hastalar,

– Hamileler ve doğum sonrası ilk 2 haftalık yarıyılda olanlar,

– Obezler,

– Uzun yarıyıllı hasta bakım konutlarında ve huzur konutlarında kalanlar,

– Kronik hastalığı olanlar astım, kronik akciğer hastalığı, diyabet, nörolojik hastalıklar, kan hastalıkları, böbrek hastalıkları, kronik kalp hastalığı olanlar, metabolik hastalıklar, bağışıklık sistemi zayıflamış hastalar AIDS, kanser, kemoterapi alanlar vb., 19 yaş altında olup kumpaslı olarak aspirin kullanan hastalar.

grip aşısı

Gribin önlenmesi

– En tesirli yol, her sene influenza aşısı yaptırmaktır. İnfluenza aşısı 6 aylıktan itibaren herkese yapılabilir. İnfluenza, özellikle yukarıyada belirtilen tehlike grubunda yer alan bireylerde çok ağır, hatta ölümcül izleyebilmektedir. Bu sebeple aşı, özellikle tehlike grubundaki bireyler için önerilmektedir. Ancak isteyen herkes aşı olabilir.

– Aşının kuzey yarımküre için Ekim ayında tek doz olarak yaptırılması önerilir, ancak daha geç yarıyılda da uygulanabilir.

– Aşının 4 influenza virüs tipine karşı tesirli olan yeni bir formu geçtiğimiz seneden itibaren kullanılmaktadır. Yumurtaya karşı ciddi alerjisi olan şahısların influenza aşısı yaptırması önerilmez.

– Aşıya ek olarak, günlük yaşamda öksüren, ateşi olan, burun akıntısı olan bireylerden uzak durmak ve sık el hijyeni uygulamak da hastalığın bulaşmasını önlemek için önerilen günlük tavır ve tutumlardır.

grip

Gribin karmaşıklıkları nelerdir

Viral pnömoni zatürre, bakteriyel pnömoni, kulak enfeksiyonları ve sinüzite yol açabilir. Kalp yetmezliği, astım veya diyabet gibi kronik hastalıkların daha da makûslaşmasına neden olabilir.

Gribin rehabilitasyonu nasıl olmalı

Rehabilitasyonda kullanılabilen antiviral ilaçlar mevcuttur. Antivirallerin hastalık başladıktan sonra ilk 48 saat içinde uygulanması gidişatında daha aktif olduğu öğrenilmektedir. Bu sebeple hem hastalık vaktinin kısalması hem de bulaştırıcılığın eksilmesi için antiviral rehabilitasyonun olabildiğince erken başlanması önerilir. Ancak sağlık merkezine geç müracaat eten şahıslara da antiviral ilaçlar başlanmalıdır. Rehabilitasyon süresi 5 gündür. İnfluenza hastalığı olan biriyle yakın temasta bulunan bireyler için de hastalığın önlenmesi emeliyle anti-viral ilaçların verilmesi önerilir.

YAZAR BİLGİSİ