Grip ve soğuk algınlığı arasındaki gözden kaçan değişiklikler

28.03.2022
71
Grip ve soğuk algınlığı arasındaki gözden kaçan değişiklikler

Havalar bir soğuk bir sıcak derken hastalıklar daha sık kapıyı çalmaya başladı. Birbiriyle kardeş olduğu için sık sık karıştırılan soğuk algınlığı ve grip arasında gözden kaçan değişiklikleri Sağlık Kurumu Derindere Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Fatih Sadıkoğlu anlattı.

İşte grip ve soğuk algınlığı arasındaki değişiklikler…

Ağrı

Rahatsızlığınızı ‘Kamyon çarpmış gibi seziyorum’ diye belirlemeye başladıysanız dikkat! Yaşamınızın ortasına soğuk algınlığı değil; sizi silkelemeye hazır bir biçimde grip girmiş olabilir. Boğaz, baş, adale ağrıları, ateş, tıkanıklık ve öksürük gibi bulgular aniden ortaya çıkma meylindedir. Bulguları 48 saat içerisinde başlar ve antiviral ilaçlarla rehabilitasyona hemen başlanması gerekir. Takribî 5 gün içerisinde daha iyi sezmeye başlasanız da; bir hafta veya daha uzun süre halsizlik problemi yaşayabilirsiniz. Soğuk algınlığı ise genellikle daha az ağrı ve burun tıkanıklığı/akıntısıyla kendisini gösterir ve bir hafta içerisine derlenirsiniz.

Ateş

Gripte ateş 38 derece ve üzerindedir ve çocuklarda bu ateş daha yüksek görülür. Bitkinlik ve ağrılar haftalarca sürebilir. Kronik hastalıkları olanlarda ya da bağışıklık sistemi daha cılız olan yaşlı ve çocuklarda bu bitkinlik ve halsizlik 3 haftaya kadar sürebilir. Soğuk algınlığında ise ateş daha düşüktür ve birey kendini birkaç gün bitkin ve halsiz sezer. Bulgular daha kısa vakitlidir.

Baş ağrısı

Hem soğuk algınlığı hem de grip baş ağrıdene neden olabilir. Ancak soğuk algınlığında görülen baş ağrısı gripten daha azdır.

Öksürük

Soğuk algınlığı ve grip, solunum yollarını negatif istikamette etkileyen hastalıklar olduğu için öksürük her ikisinde de görülebilir. Grip, zatürre gibi akciğer enfeksiyonuna da neden olabilir. Şayet 38 derece ve üstü ateşiniz varsa, titreme, güç soluk alma, inatçı öksürük, soluk darlığı, göğüs ağrısı, sarı-yeşil veya kanlı balgam gibi şikayetleriniz söz mevzusuysa zaman kaybetmeden hemen doktorunuza müracaat etin.

Kulak ağrıları

Her iki rahatsızlık da orta kulaktaki östaki tüpünü tahriş edebilir. Bu da yanma ve ağrıya neden olabilir. Kesintisiz devam eden ya da aniden şiddetlenen kulak ağrınız varsa kesinlikle doktorunuza müracaat etin. Rehabilitasyona lüzumu olan bir kulak enfeksiyonu yaşıyor olabilirsiniz.

Boğaz ağrısı

Soğuk algınlığı genellikle boğaz ağrısı ile başlar. Bu erken bulgu 1 ila 2 gün sürme meylindedir. Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı da yaygındır. Gripte de boğaz ağrısı görülür, bitkinlik daha sonra başlar.

Grip mi soğuk algınlığı mı yaşadığınızı bilmenin en kolay yolu doktora müracaat eterek lüzumlu muayeneleri yaptırmaktır. Takribî 1 saat içerisinde alacağınız neticeyle grip mi soğuk algınlığı mı yaşadığınızı bilebilir ve ona göre doktorunuzun manipülasyonuyla lüzumlu ilaç rehabilitasyonuna başlayabilirsiniz. Ayrıca grip aşınızı her sene kumpaslı yaptırın. Özellikle 6 aydan büyük bebekler, hamileler, kronik hastalıkları olan veya cılız bağışıklık sistemine sahip bireylerin grip aşısını bakımsızlık etmemeleri gerekir. Hastalığınızı etrafınızdaki insanlara bulaştırmak istemiyorsanız ellerinizi sabun ve ılık su kullanarak sık sık yıkayın. Ellerinizi devireme fırsatınız olmadığında içki bazlı dezenfektanlar kullanın.

YAZAR BİLGİSİ