Günlük tuz tüketimi ne kadar olmalı 5 gramın üstüne çıkıyorsa…

05.05.2021
161
Günlük tuz tüketimi ne kadar olmalı 5 gramın üstüne çıkıyorsa…

Günlük tuz tüketimi bir çay kaşığını geçmemeli” diyen, Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, günlük bir insanın harcaması gereken tuz ölçüyü hakkında elmaelma.com okurları için pek çok hastalığa davetiye çıkaran tuz tüketimi hakkında bazı bilgilendirmelerde bulundu. Günlük tuz tüketimi ne kadar olmalı? İşte merak edilen sualin cevabı…

Dünya Sağlık Teşkilatı, bir bireyin günlük tuz tüketiminin 5 gram ve altında olmasını önermesine karşın Türkiye’de günlük tuz tüketimi vasati 18 gram etrafındadır. Bedenin lüzumundan daha fazla ölçüde harcanan tuzun başta hipertansiyon ve damar sertliği olmak üzere, böbrek yetmezliği, inme, böbrek taş hastalığı, kemik erimesi ve mide kanseri gibi pek çok hastalığa neden olduğunu belirten  açıklamasında bulundu.

Türkiye’de fazla tuz tüketiminin kademeli olarak eksiltilmesini sağlamak emeliyle Sağlık Bakanlığı tarafından “Türkiye Fazla Tuz Tüketiminin Eksiltilmesi Programı” yürütülmeye başlandı. Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, programın uygulanmaya başlanmasının ardından yapılan legal tertip etmelerle; ekmeklerdeki tuz ölçüsünün yüzde 25 eksiltilerek yüzde 2’den yüzde 1,5’e; pastırmadaki tuz oranının yüzde 8,5’dan yüzde 7’ye; kırmızı pul biberdeki tuz oranının yüzde 9’dan yüzde 7’ye; salçaların tuz içeriğinin yüzde 64 eksiltilerek yüzde 14’den yüzde 5’e; sofralık zeytinde tuz ölçüyü takribî yüzde 50 eksiltilerek en fazla yüzde 8’e düşürüldüğünü ve tuz kutularında ‘Tuzu Eksiltin, Sıhhatinizi Gözetin’ ifadesinin yer almasının gerekli hale getirildiğini söyledi.

HAZIR SATILAN AYRANLARA DİKKAT!

Bu gıdalar içinde peynir çeşitleri, tuzlu zeytinler, hazır soslar; ketçap, mayonez, hardal, kavrulmuş kuruyemişler, hazır çorbalar, bulyonlar, konserve besinler, turşu, sucuk, salam ve sosis gibi şarküteri mahsulleri, cipsler, bisküviler ve krakerler, hazır ayranlar sayılabilir.

TUZ ATMADAN YEMEĞİN TADINA KESİNLİKLE BAKIN

Bireyin yemeğin tuzu ile alakalı bir mesele olup olmadığı mevzusunda bilgisi yokken yemeğe tuz ilave etmesi öbür günlük tutumlarında da meseleyi görmeden çözüm üretmek gibi yanlış tavırlara yönlenmesinin bir işareti olabilir.

EN EHEMMİYETLİ NEDEN DİYABET VE HİPERTANSİYON!

Türkiye’de halen diyaliz rehabilitasyonu görmekte olan veya böbrek nakli ile hayatını sürdüren takribî 62 bin ortamında böbrek hastası bulunuyorç Ayrıca diyalize girmeyen ancak böbrek işlev testlerinde bozukluk olan 7.5 milyon ortamında hastalandığı öğreniliyor. Kronik böbrek hastalığının altında uyuyan en ehemmiyetli sebepleri diyabet ve hipertansiyon oluşturuyor.

BALANSLI VE SAĞLIKLI BESLENİN!

Kumpaslı egzersiz yapmanın, kan şekeri ve kan tazyikini hekimin önerdiği aralıklar ile hakimiyet ettirmenin, sağlıklı ve balanslı beslenerek ideal kiloda kalmanın, yeterli ölçüde akışkan almanın, sigara alışkanlığından bırakmanın ve rastgele ilaç kullanmamanın kronik böbrek hastalıklardan korunmada ehemmiyetlidir. Diyabetik hastalar, hipertansiyonu olanlar, koroner atardamar hastalığı ve/veya kalp yetmezliği hastaları, obez insanlar, ileri yaştaki insanlar, onkolojik hastalıklar ve romatizmal hastalıklar gibi ile devamlı ilaç kullanan hastalar böbrek sıhhatine dikkat etmeli.

SU YERİNE MEYVE SUYUNA YÖNELMEYİN! 

Bedenin akışkan balansını gözetmenin ve özel bir neden yoksa günde 1.5 litre ortamında su içmenin, kumpaslı egzersiz yapmanın ve balanslı beslenmenin verimlidir. Sigara içmek, su yerine meyve suyu, çay içmek, hekim teklifi olmadan sık sık ağrı kesici ilaçlar kullanmak böbrek sıhhati için hasarlı alışkanlıklar.

YAZAR BİLGİSİ