Hafta sonu çocuklarınızla yapabileceğiniz 10 etkinlik

15.11.2021
16
Hafta sonu çocuklarınızla yapabileceğiniz 10 etkinlik

Hafta içi bütün gün çalışan anne babalar, işler, büro buluşmaları, konut mesullükleri derken çocuklarını ancak uyurken göreöğreniyor. Hatta kimileri görmüyor dahi. Oysa pedagoglar, bir çocuğun nitelikli ve pahalı oyuncaklardan ziyade anne-babasıyla süre geçirmeye lüzumu olduğunu söylüyor. Zaman o kadar süratli akıyor ki, minik oğlunuzun veya kızınızın üniversiteye gitmek üzere bir erişkin olduğunu fark ettiğinizde, çocuğunuz için en ehemmiyetli seneler geride kalmış olacak.

Bu hafta sonu çocuklarınız için özel bir tasarı yapın. Zamanınızı unutulmaz kılmanın, alışveriş merkezleri dışında bir hayli yolu var. Üstelik yapacağınız faalliklerin çoğu fiyatsız. Çocuklarınızla yapabileceğiniz değişik faallikler arıyorsanız, tekliflerimize bir göz atın.

1.Renkli baloncuklar yapın

Bunun için, sarih bir alan seçim edebilirsiniz. Baloncuk çözeltisini konutta basitlikle hazırlayabilirsiniz. Azıcık bulaşık deterjanı, su, gliserin işinizi görecektir. Hazırladığınız çözeltiyi, 3 ayrı kaba paylaştırın ve her biriniz içerisine değişik renkte yiyecek boyası damlatın. Çocuklarınız bu renkli balonlara bayılacak.

2. Banyo saatini sanat dersine dönüştürün

Çocuklarınızın banyo saatlerini azıcık öne sürükleyerek, daha uzun ve renkli bir etkinlik haline getirebilirsiniz. Yıkanabilir parmak boyalarıyla, banyo duvarlarını bir sanat yapıtına dönüştürmesine izin verebilirsiniz. Çocuğunuzu yıkayarak, duvarları da bir kağıt havluyla basitlikle arınabilirsiniz.

3.Spor zamanı

Güne erken, sarih hava bir park veya bahçede başlayarak beraber egzersiz yapabilirsiniz. Çocuğunuzu atletik faaliyetlere teşvik etmek için ona renkli bir su şişesi veya spor bilekliği alabilirsiniz. Hafif koşu, bisiklet sürmek, basketbol oynamak size de iyi gelecektir.

4. Bilimsel deneyler yapın

Kolay bilimsel deneyler yaparak hem bilmesini hem de eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için ilkokul bilgileriniz size yeterli olacaktır. Misalin; gemilerin neden batmadığını çocuğunuza açıklamak için kolay bir deney yapabilirsiniz. Bunun için biri ceddilmiş, bir kabuklu iki portakal ve su dolu bir şişe gerekiyor. Kabuksuz olan dibe çökecek, kabuklu olan yüzeyde kalacaktır. Kabuklu olanda hava boşlukları olduğu için yoğunluğu abonelere yüzeyde kalır.

5. Bahçede kamp

Şayet bahçeli bir eviniz varsa bir çadır kurarak kamp yapabilir, geceyi orada geçirerek, öyküler anlatabilirsiniz. Bunu yapmak için bahçe olması da koşul değil. Çadırı salonunuzun ortasına da kurabilirsiniz. Bu aktifliği dışarıda yapacaksanız, bir teleskop edinmenizi öneririz.

6. Kutu şehri inşa edin

Bakkalınızdan alacağınız veya edineceğiniz muhtelif boyutlarda kuru ve paketi birbirine bantlayarak şehirler inşa edebilir, evinizde bulunan malzemelerle bu şehri renklendirebilirsiniz.

7.Minik şefler mutfakta

Çocuğunuzla yemek yapmak onun için cümbüşlü bir etkinlik olacaktır. Çocuğun yaşına göre onun çırpmasına, karıştırmasına veya masa hazırlamasına izin verin. Bu ona mesullük alma teyeneği kazandıracaktır.

8. Oyuncakları ayırın

Evin her yerinden oyuncak fışkırıyorsa ve bu dağınıklığı azıcık olsun eksiltmek istiyorsanız, bunu bir oyunla halledebilirsiniz. Oyuncakları kategorilere ayırın ve değişik paketlere doldurulmasını isteyin. Artık oynamadığı oyuncakları da ayrı bir yere stoklayarak, onların içerisinden hediye etmek istediklerinin üzerine adlar yapıştırın. Ağlama krizleri olmadan oyuncaklardan kurtulabilir, çocuğunuza hediyeleşmenin hoşluğunu anlatabilirsiniz.

9. Piknik yapın

Evvel sandviçleri hazırlayın, örtünüzü de alıp çimenlere serilin. Piknik yapmak her çocuğun güzeline gider.

10. Patlamış mısır ve film sevinci yapın

Hazırlıklarınızı yaparak, çocuğunuzun hoşlanacağı bir film seyredin. Bu etkinliği sinemada da yapabilirsiniz. İyi seyirler…

YAZAR BİLGİSİ