Halluks valgus ne ayak baş parmağınız dışarı çıkıntılıysa dikkat!

03.05.2021
123
Halluks valgus ne ayak baş parmağınız dışarı çıkıntılıysa dikkat!

Bir çok şahsın davacı olduğu rahatsızlıklardan biri olan ‘Halluks valgus’ Türkçe olarak da ayak baş parmağının dışarı çıkıntılı kemik oluşmasıyla tarif edilen bu rahatsızlık bir müddet sonra ayakta durduktan sonra şiddetli sızılara neden oluyor. Günlük yaşamda giyilen kundurayı da etkileyen Halluks valgus nedir? Halluks valgus’un rehabilitasyon usulleri nelerdir? Amliyat sonrası süreç nasıl ilerler? gibi sıklıkla sorulan suallerin cevabını Ortopedi ve Travmatoloji Kısmı Uzmanı Op.Dr. Gökçe Mık cevapladı.

HALLUKS VALGUS NEDİR?

Hastalığın bütün Türkçesi ayak baş parmağının dışarı doğru eğilmesi demektir. Millet arasında bu hastalık ayak baş parmak çıkıntısı veya bunyon olarak öğrenilir. Bu hastalıkta ayağın birinci parmağının tarak kemiğinin içeri doğru baş parmak kemiğinin de dışarı doğru eğilmesiyle bir köşe yapması ve köşe noktasından da kemiğin çıkıntılı bir hal almasıdır.

Bu hastalık genellikle erken yaşta çok hafif seviyede başlar, zaman içinde ilerleyerek daha ciddi bir hal alır. Emin bir açıyı aştığı zaman hastanın yaşam niteliğini düşürücü, sızı yapıcı ve pabuç giymesini güçleştirici semptomlar oluşturmaya başlar.

HALLUKS VALGUS HAYAT NİTELİĞİNİ NASIL TESİRLER?

Tesirleri bu hastalığın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkar. En ehemmiyetli tesiri hastaların yaşam niteliğini ciddi biçimde düşürmesidir. Yaşam niteliği öncelikle ayak baş parmak kenarında sızı-kızarık oluşmasıyla düşmeye başlar. Daha sonra hastalar pabuç giymekte zorlanır. Kadınlarda uzun topuklu pabuç giymekte zorlanması ilk başlarda olur. Fakat ilerleyen düzeylerde hastalar sıradan spor kunduraları dahi giymekte eforluk sürüklerler. Bunun neticeyi olarak hastalar hareket becerilerinde eksilme sezerler.

Günlük enerji yakma ölçülerini eksiltirler. Çok rahat hareket edemezler, yürüyemezler ve muntazam spor yapamazlar. Bundan dolayı sıradan ölçüde günlük perhizlerini alsalar dahi yakacakları kalorileri eksildiği için kiloları çoğalmaya başlayabilir. Hastalar genellikle bunu şöyle ifade ederler ‘Hekim bey ben sıradan yiyorum fazla mübalağa yok fakat kilo almaya başladım, yediğim herşey yarıyor’. İşte böyle gidişatlarda çok ilgisiz görünse dahi ayağımızdaki bu sızının buna neden olabileceğini öğrenmeliyiz. Bu hastalıkla kalp tansiyon şeker hastalıklarına pasif yaşamda daha çok basit geçileceği unutulmamalı.

HALLUKS VALGUS KİMLERDE GÖRÜLÜR?

18-65 yarası erişkinlerin yüzde 25’inde görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık bayanlarda erkeklere oranla 4 ila 7 kat daha fazla daha sık gözükür. Bir erkeğe rağmen 6-7 bayanda bu hastalığı görmek olası. Bunun sebebi genetik etmenler olduğu kadar, kadınları uzun ucu sivri dar kunduraları kullanması tesiri olduğu da düşünülmektedir. Bilimsel olarak bu ispatlanmamış olsa da bu hastalığa yatkınsak ve üstüne de bu kunduraları çok sık giyiyorsak bu hastalığa tutulma ihtimali çoğalır.

65 Yaşından sonra bu hastalığın görülme sıklığı yüzde 35’e kadar çıkmaktadır. Cemiyette her surat bireyden 35 tanesi 65 yaş üstü bu hastalığa tutulmaktadır. Bizim daha çok rehabilitasyon ettiğimiz grup 30-40 yaş arası etkin çalışan, genç hasta grubudur. Zira bu hastalarin pabuç giyme varyasyonları değişiklikler göstermektedir. Bu hastalar çok hareketli ve çok spor yapan hastalar olduğu için bu yaşlarda sıklıkla bu hastalığı görmekteyiz.

HALLUKS VALGUS’A YOL AÇAN NEDENLER NELERDİR?

Yanlış pabuç seçimi tek başına Halluk Valgus’a yol açmaz. Bu hastamızda genetik alt yapının olması, ailesel bir yatkınlığın olması gerekir. Böyle hastalar dar, çok uzun topuklu ucu sivri pabuçlar giyerlerse bu hastalığı durduk yere sıfırdan yaratmazlar ama bu hastalığa sahip olanların bu hastalığın ilerlemesi ve semptomların daha ciddi hale gelmesi kaçınılmaz olur.

YAZAR BİLGİSİ