Hamile kalamıyorsanız bunları içmeyin

16.10.2021
22
Hamile kalamıyorsanız bunları içmeyin

Genel olarak cemiyette, şeker harcamak yerine suni tatlandırıcıları kullanmanın daha sıhhatli olduğu fikri yaygınken, kalorisi eksiltilmiş gıda ve meşrubatların artta sakladığı riskin kimse farkında değil.

Suni tatlandırıcılı soğuk meşrubatların ve sıcak meşrubatlara atılan suni tatlandırıcıların, kadının faize potansiyeli üzerindeki negatif tesirlerine dikkat toplayan Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, özellikle tüp bebek rehabilitasyonu gören hanımları yakından ilgilendiren bu ehemmiyetli mevzuda şu bilgileri verdi:

“Günlük yaşamlarında kumpaslı olarak suni tatlandırıcı harcayan kadınların hamile kalma kısmeti eksiliyor. Zira suni tatlandırıcılı meşrubatlar harcayan kadınlar daha makûs yumurta ve cenin niteliğine sahip oluyor. Sıcak meşrubatlara konan şeker eşi tatlandırıcılar ise ceninlerde deformiteye yol açıyor.

Yapılan çalışmaların neticesinde, suni tatlandırıcıların ve sıcak meşrubatlara atılan şeker yerini yakalayan maddelerin yumurta niteliğini ve bunun neticesinde cenin niteliğini bozduğu ortaya çıktı.

Araştırmalar sırasında tüp bebek merkezlerinde rehabilitasyon gören kadınlara perhiz alışkanlıkları, perhiz meşrubatlar ve tatlandırıcılar kullanıp kullanmadığı soruldu. İki seneden daha fazla vakit, faize rehabilitasyonu gören kadınlardan elde edilen yumurtalar ve ceninler incelendi.

Perhiz meşrubatları harcayanlarda ve tatlandırıcı kullanan kadınlardan elde edilen yumurtalarda anomali oranı yüksek çıktı. Aynı kadınlara ait cenin nitelikleri ve dolayısıyla rahime tutunma ihtimalleri de daha düşük olarak saptandı.”

YAZAR BİLGİSİ