Hamile kalmak isteyenler için misal menü

17.11.2021
18
Hamile kalmak isteyenler için misal menü

Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber, anne olmak isteyen bayanlar için beslenme tekliflerinde bulundu.

Doğurganlığı artıran besinler hakkında balaka veren Dyt. Şeber, ayrıca hamile kalmak isteyen bayanlar için misal menü hazırladı.

Doğurganlığı artıran 5 besin

Somon: Yale Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma neticesinde araştırmaya katılan, çocuk sahibi olamayan bayanların yüzde 63’ünde D vitamini noksanlığı olduğu tespit etilmiştir. Her ne kadar D vitamini için güneş en ideal kaynak olsa da, somon da D vitamininin zengin besinsel kaynaklarındandır.

Badem: Sıhhatli doymamış yağlar kapsayan badem bayanlarda doğurganlığı artırırken, kapsadığı E vitamini sayesinde de erkeklerde sperm imalini pozitif güzergahta etkiliyor.

Ay çekirdeği: Zengin çinko içeriğiyle hem erkeklerde hem de bayanlarda faize sıhhati açısından ehemmiyetli besinler arasındadır. Ancak kalorisi yüksek olduğu için tüketim ölçüsüne dikkat etmek gerekir.

Bulgur: Doğurganlık için kan şekeri balansı ve insülin duyarlılığı ehemmiyetli bir mevzudur. Bulgur, kan şekerini yavaş yükseltir ve yavaş düşürür. Ayrıca metabolizma ve doğurganlık açısından ehemmiyetli olan B vitaminlerinden de zengindir.

Mercimek: Harvard Üniversitesi’nin yaptığı bilimsel çalışmada, bitkisel protein ve demirin doğurganlık için ehemmiyetli olduğu ispatlanmıştır. Bitkisel kaynaklı protein ve demir harcayan bayanlarda doğurganlık oranının yüzde 30 fazla olduğu bildirilmiştir.

Hamile kalmak isteyen bayanlar için misal menü

Alttaki menü, hamile kalmak isteyen 20-35 yaş arası bayanlar için doğurganlığı desteklemek emeli ile misal olarak verilmiştir. Tıbbi teşhis ve rehabilitasyon özelliği taşımaz. Doğurganlıkla alakalı problemleriniz için öncelikle bir jinekoloğa başvurmanız gerektiğini belirtelim. Size özel beslenme programı için bir diyetisyenden dayanak alın.

haşlanmış yumurta

Kahvaltı:

1 adet yumurta
1 dilim peynir
1 dilim bütün hububatlı ekmek
1 adet muz
2 adet bütün ceviz

Ara öğün:

12 adet badem

Öğle:

1 porsiyon ızgara balık
Bol yeşil salata 1/4 avokado ile

süt içmek

Ara öğün:

1 bardak süt
1 porsiyon meyve

Akşam:

8 yemek kaşığı dolusu mercimekli kısır
Cevizli ıspanak salatası
1 bardak kefir

Gece:

1 bardak süt
1 avuç ay çekirdeği

yeşil mercimekli kısır

Yeşil mercimekli kısır tarifi

4 şahsiyet

Malzemeler

2 çay bardağı ince bulgur
2 çay bardağı yeşil mercimek
3 yemek kaşığı zeytinyağı
Nar ekşisi ve limon suyu
Kırmızı pul biber, sumak ve tuz
½ demet maydanoz
8 adet bütün ceviz
1 yemek kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı biber salçası

Nasıl yapılır

Yeşil mercimeği az suda yumuşayıncaya kadar haşlayın. Bulguru bir tencereye alın, üzerine 2 çay bardağı sıcak su, domates salçası, biber salçası ve tuzu ilave edin. Bulgurun suyunu sürüklemesini bilavelerken, maydanozu yıkayıp ince ince doğrayın. Bulgur suyunu sürüklediğinde tüm malzemeleri içine ilave edip iyice karıştırın.

Afiyet olsun.

YAZAR BİLGİSİ