Hamilelik yarıyılı obezitesinin ehemmiyetli riskleri

04.11.2021
44
Hamilelik yarıyılı obezitesinin ehemmiyetli riskleri

Sağlık Bakanlığı bilgilerine göre, her 3 şahıstan birinin obez olduğu ülkemizde obezite özellikle hamilelik yarıyılında da önem verilmemekte ve umursamama edilmekte. Kadınların faize çağında en sık tesadüfülen bu sağlık problemi muhtelif riskleri de birliktesi getiriyor.

“Hamilelikte kilo aşırısı ne kadar çoksa karmaşıklık tehlikeyi o kadar fazladır” diyen Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, hamilelik yarıyılı obezitesinin risklerine dikkati çekti.

– Düşük: Klasikte 12 haftadan evvel düşük olma tehlikeyi yüzde 20 iken obez hamileler için bu oran yüzde 25’tir.

– Gestasyonel diabet: Fazla kilolu bir hamile klasik ağırlıktakilerine göre 3 kat fazla gestasyonel diabet tehlikeyi taşır.

– Yüksek tansiyon ve preeklampsi: Fazla kilolar bu problemleri 2 kat sıklıkta yaşamanıza neden olacaktır.

Tüm hamileler tromboz tehlikeyi taşır. Ancak kilo aşırısı çoğaldıkça varis ve pıhtı yaradılışı tehlikeyi yükselir.

Bebeğin omzunun takılması ve efor doğum daha sık olur.

Kan kaybı çok daha fazla olur.

Kilolu bebek doğurma ihtimali çoğalır.

Obez hamilelerde 37. hamilelik haftasından evvel doğum ihtimali çoğalmıştır. Ayrıca ölü doğum ve anomalili doğum tehlikeyi de çoğalır.

Peki ne yapmalı?

Op. Dr. Betül Görgen şu önerilerde bulunuyor:

Fazla kilolu ve hamile kalmayı düşünüyorsanız, en iyi yol hamilelik evveli kiloları vermektir. Sağlıklı kiloya erişmek hem hamile kalmanızı basitleştirir hem de bebeğinizi kısa ve uzun yarıyıl tehlikelerden korur. Şayet fazla kiloyla hamile kaldıysanız artık kaygılanmayı vazgeçip, iyi bir bakım ve takip altına girmelisiniz.

Öncelikle hamileyken kilo vermeye çalışmayın. Hamilelikte kilo vermek, muhtemel tehlikeleri çok değiştirmez. Bu sebeple sağlıklı ve balanslı beslenip, fiziksel etkinliği de devam ettirmeniz gerekir. Yürüyüş ve yüzme tüp hamileler için uygun sporlardır. Haftada 3 kere ve 30 dakika yapmak doğru olur.

Ayrıca hamilelik diabeti açısından kesinlikle hakimiyetten geçmeniz gerekir. Kilolu hamilelerde doğumun karmaşıklıklı ve müdahaleli geçme ihtimali yüksektir. Bu sebeple doğumun bütün teşekküllü bir sağlık kurumunda olması daha da ehemmiyet taşır.

Fetal anomal tehlikeyi

Bebekte tesadüfülebilecek pek çok anomali hidrosefali, spina bifida, uzuv noksanlığı vb obez hamilelerde daha sıktır. Bu sebeple Amerika Birleşik Devletleri De beden kitle indeksi 30’un üstünde olan hamilelerin, rutin ultrasonografiden değişik olarak daha ayrıntılı bir ultrasonografik analize tabi yakalanmaları önerilmektedir. Zira kilolu hamilelerde bunları tutabilmek güçtür.

Erken glikoz testi

Obez hamilelerin çoğu hamile kalmadan evvel tanı konmamış şeker hastasıdır. Bu sebeple şeker yükleme testi ilk hakimiyette yapılmalıdır. Bunun için klasik zamanını beklemek, bebeğin gelişimi açısından tehlikeli olacaktır. Ayrıca obez hamilelerde uyku apnesi de denetlenmelidir.

Öncelikle bu hamilelere obezitenin muhtemel negatif tesirlerinden bahsetmek gerekmektedir. Şayet kilo alımını dengeleyemezlerse sezaryen doğum, yüksek tansiyon ve ani bebek vefatlarına tesadüfülme ihtimali çoğalacaktır. Bu nedenle hamile kalmadan evvel kesinlikle kilo kaybı sağlanmaya çalışılmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ