Hamilelikte fazla kilo bebeğin zihnini negatif etkiliyor

04.11.2021
19
Hamilelikte fazla kilo bebeğin zihnini negatif etkiliyor

Hamilelikte fazla kilo alımının bir çok doğum tehlikesini birliktesi getiriyor. Misalin fazla kilo alımı hamilelik tansiyonunu tetikleyebiliyor, erken doğuma neden olabiliyor. Hamilelikte şeker hastalığının ortaya çıkmasına neden oluyor ve kocaman bebek doğumu alana gelebiliyor. Bununla beraber doğum sonrasında da emzirme ile alakalı problemler alana gelebiliyor. Bebekte şeker düşüklüğü ve ani bebek vefatı tehlikeyi de ortaya çıkarabiliyor. İç hastalıkları uzmanı Dr. Ayça Kaya, hamilelikte fazla kilo aklını da etkileyebileceğini dikkat topluyor.

Gebelik süresince çok fazla kilo almak, bebekle ve doğumla alakalı pek çok tehlikeyi de birliktesi getiriyor. Fazla kilolar, hamilelik tansiyonu ve hamilelik şekerini negatif etkilediği gibi, erken doğum ve kocaman bebek tehlikesini de çoğaldırıyor, doğumdan sonra da emzirme ile alakalı bazı meselelere neden olabiliyor. Gebelik yarıyılındaki fazla kilo alımının ayrıca bebekte şeker düşüklüğü ve ani bebek vefatı tehlikelerini de artırdığı öğreniliyor.

Bebeğin zekâsının negatif etkiliyor

İç hastalıkları uzmanı Dr. Ayça Kaya, gebelikte alınan fazla zihnini de etkileyebileceğine dikkat çekti. Pittsburg ve British Colombia Üniversiteleri tarafından bu yıl yayınlanan araştırmada, gebeliğinde çok fazla kilo alan bayanlarla gebelik kilosu sıradan olan bayanların bebekleri 10 sene süresince takip edildi.

Bu takibin sonunda gebeliğinde çok kilo alan bayanların çocuklarının ötekilerine göre yüzde 3,2 oranında daha düşük IQ kıymetlerine sahip olduğu ispatlandı. Bu çocukların aynı zamanda bağışıklık sistemlerinin de, ötekilerine göre daha cılız olduğu ortaya çıktı.

Dr. Ayça Kaya, gebelikte fazla kilo alımından sakınmak için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

Kolili ve raf ömrü uzun besinlerden kaçının.

Mevsiminde ve taze sebze meyveyi mutfağınızın baş tacı yapın.

Her öğüne yeteri kadar protein bedeli yüksek yiyecek yumurta, peynir, et, balık, süt, yoğurt, kurubaklagiller… koymaya dikkat edin. Zira proteinler hem tokluk hissinin daha tez olmasını sağlar hem de daha uzun zaman tok meblağ.

Konuta hazır yemek ısmarlamayın. Olası olduğu kadar kendi yemeklerinizi kendiniz pişirin.

Pastane mamullerinin birer yağ ve şeker ambarı olduğunu unutmayın.

Kızartmaların ve yağlı besinlerin birer kalori bombası olduğunun farkında olun. Yemeklerinize koyduğunuz yağlarda kısıtlamaya gidin. Misalin 1 kilogram sebze yemeğinize 2 yemek kaşığı yağ koyun.

Akşam yemeğinden sonra hiç bir şey yemeyin.

Her gün kesinlikle taze meyve ve yoğurt yemeyi alışkanlık haline getirin. Özellikle ikindi ara öğününde konutta kendinize taze meyve ve yoğurtla meyveli yoğurtlar yapın.

Her gün kesinlikle yürüyüş yapmaya dikkat edin. Özellikle sarih havada bol oksijenli etraflarda yapacağınız yürüyüşlerin kilo hakimiyeti açısından çok verimini görürsünüz.

YAZAR BİLGİSİ