Hamilelikte yapılmaması gereken 10 şey

16.11.2021
35
Hamilelikte yapılmaması gereken 10 şey

Gebelik yarıyılında hareketleri daha dikkatli bir şekilde hakikatleştirmek gerekir.

Bazen minik hareketler dahi bebeğin sıhhatini riske atabilir.

İşte hamilelikte yapılmaması gereken 10 şey:

Kilo verdiren spor hareketleri

Gebelik yarıyılında alınan kilolar çok fazla moral bozucu olabilir. Bu gidişatta kilo vermek için yapılan egzersizler bebeğin sıhhatini riske atar.

Sırt üstü uyumaktan kaçının

Sırt üstü uyuyarak ya da sırt üstü uyuma gerektiren hareketleri yaparak bebeğin içinde bulunduğu rahime baskı yapmasına neden olursunuz. Bu vaziyet ayak damarlarına tesir ederek hem anne hemde bebeğin zorlanmasına neden olur.

Dar giysilerden uzak durun

Gebelikte kasvet yaratacak sizi rahatsız edecek dar giysilerden uzak durun. Sütyen seçimlerinizi balenli olanlar yerine kalın askılı ve pamuklulardan yapmanız daha rahat etmenizi sağlar.

Tuz yemeyi eksiltin

Preeklampsi diye adlandırılan hastalık hamilelik yarıyılın anne bebek zehirlenmelerine kadar yol açabilmektedir. Hastalık sebebi fazla harcanan tuzdan dolayıdır. Bu surattan tuz tüketimini daha aza indirmemiz gerek.

Fazla kahve ve çay içmeyin

Kafeinden uzak durmanız bebeğiniz için en sıhhatlisi olacaktır. İleriki yarıyıllarda gelişiminde mesele yaşanmasına neden olabilir.

Sigarayı unutun

Sigara basmakalıp yaşamda verdiği hasarları hamile iken bebekte daha ciddi oranda verir. Sigara bebekte gelişim beceriksizliği ve düşük doğumlara kadar yol açabilir.

Katkı maddeleri olan gıdalardan uzak durun

Sosis salam gibi içerinsin de çok fazla katkı maddesi olan besinler toksik yaradılışına neden olduğundan dolayı bebeğiniz için hasarlı olabilir. Bu cins işlenmiş gıdaları gebelikte daha az harcamalıyız.

Yüksek yerlere uzanmaya kalkışmayın

Yükseklere uzanmak 4 aydan sonra bebekle anne arasında yer alan kordonun hasar görmesine ve bebeğe hasar vermesine neden olur.

Şekeri aza indirin

Bir Hayli kadının gebelik sırasında şeker meseleleri çıkabilir. Vitamin kaynağı bulunmayan şekerler gebelikte bebek için çok fazla harcandığı zaman hasarlı olabilir.

Fazla sıcaklarda durmayın

Son olarak hamilelikte yapılmaması gereken şeylerden biri de fazla sıcakta durmamaktır. Fazla sıcakta durmak terlemeye yol açar bu da bebeğe giden kan akımını yavaşlatarak bebeğe hasar verebilir.

YAZAR BİLGİSİ