Hamileyken gribe yakalanıldığında ne yapılmalı

09.11.2021
212
Hamileyken gribe yakalanıldığında ne yapılmalı

Havaların soğuması ile beraber en yaygın görülen hastalıklardan biri olan grip hamileleri de tehdit ediyor. Oldukça kolay hasta olan hamileler ilaç kullanamasalar da naçar değiller.

Kış aylarının kaçınılmaz hastalığı grip… Bir anda insanın tüm enerjisini alan, günlerce süründüren gribe bir de hamileler tutulduğunda atlatılması çok daha efor, anne adaylarının yaşamı çok daha güç bir hale geliyor. Hamilelikte bağışıklık sisteminin baskılanması hamileleri grip ve öbür enfeksiyonlara karşı korunmasız vazgeçiyor. Grip olan anne adaylarının kendilerini gerçekten makûs sezdiklerine dikkat toplayan, Okan Üniversitesi Sağlık Kurumu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Cihan Karadağ şöyle konuştu:

“Ayrıca hamilelerin gribin bulgularını rahatlatmak için öksürük şurubu, antihistaminik ve öbür semptomatik ilaçları kullanamadığını düşünürsek gidişatın hamileler için ne kadar güçleştiğini hipotez edebiliriz. Ama şunu da unutmamak gerekli; grip rehabilitasyonunda kullanılan bu ilaçların çoğu semptomatiktir, başka bir deyişle gribi rehabilitasyon etmez, bulgularını yok eder. Dolayısıyla, bize rahatsızlığı veren bu virüsü zati yok etmedikleri için, bu ilaçları kullanmayarak çok da bir şey kaybetmediğimizi söyleyebiliriz. Unutmayınız ki; Grip viral virüsler yoluyla bulaşabilen bir hastalıktır ve viral hastalıklarda antibiyotikler kullanılmaz. Afaki antibiyotik alımından da sakınılmalıdır.”

hamilelikte grip

Gribe hamileyken yakalanıldığında ne yapılmalı

Yrd. Doç. Dr. Cihan Karadağ hamilelere takviyeci olacak ipuçlarını sıraladı:

– Bol akışkan harcayın: Su, limonlu çay, meyve suyu ve sıcak çorba ideal tercihlerdir. Bol akışkan harcamak burun akıntısı, mukus salgılarını ve halsizliği eksiltecek, iyileşme sürecini süratlendirecek ve öksürüğün eksilmesine takviyeci olacaktır.

– Bol bol dinlenin: Hastalık vücudunuzu zorlayacaktır. İdeal bir etrafta zati bitkin olan vücudunuzu dinlendirin ve efor gerektiren tüm işleri bir kenara vazgeçin.

– Oda sıcaklığını ve nem derecesini ayarlayın: Dinlendiğiniz odanın banal sıcaklıkta olmasına ve havasının çok kuru olmamasına özen gösterin. Hafif nemli bir oda havası öksürüğe, burun ve boğaz akıntılarına daha iyi gelecektir. Bunun için oda nemini ayarlayabilen ve buğu vererek nemi emin seviyede yakalayabilen makineler kullanılabilir.

– Boğazınızı gevşetin: Ilık tuzlu suyla günde birkaç defa gargara yapmak ya da ballı ılık limon suyu içmek boğazınızı gevşetecek aynı zamanda öksürüğe de iyi gelecektir.

– Tuzlu burun damlası kullanın: Burun akıntısına deva olsun diye tuzlu su kapsayan burun damlalarını kullanabilirsiniz. Bu burun damlalarını reçetesiz satın alabilirsiniz. Tesirli ve tehlikesizdir, tahriş etmez.

– Ateş ve yaygın beden ağrıları için ağrı kesici ateş düşürücü: Parasetamol kapsayan ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçları doktorunuza danışarak, hamilelikte güvenle kullanabilirsiniz.

hamilelikte grip

Hamilelikte grip aşısı mı burun spreyi mi tehlikesiz

Hamilelikte grip aşısı olmanın da tehlikesiz bir yöntem olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Cihan Karadağ, “Şayet yumurta alerjiniz yoksa daha evvel bir grip aşısına şiddetli tepkin vermediyseniz ve hamileliğiniz grip sezonuna kasım-nisan denk geliyorsa grip aşısı olmanızı nasihat ediyoruz” dedi.

Hamilelik, kalp ve akciğerlere aşırıdan yük getirdiği gibi bağışıklık sistemini de etkiliyor. Bu gidişat hamilelerin gribe tutulma tehlikesini artırmakla kalmıyor aynı zamanda solunum yetmezliği ve zatürre gibi gribe bağlı karmaşıklıklara da neden olabiliyor. Mevsimsel bir grip aşısının bu meselelerin ortaya çıkmasını yasaklayacağını belirten Yrd. Doç. Dr. Karadağ, grip aşısı olmaya karar veren hamilelerin burun yoluyla alınan sprey aşı yerine iğne biçimindeki aşıyı arz etmelerini önerdi.

Yrd. Doç. Dr. Karadağ, “Grip aşısı tesirsiz hale getirilmiş bir virüsten yapıldığı için hamileliğin hangi yarıyılında olursanız olun bebeğiniz ve sizin için bir tehlike teşkil etmez. Oysa burun spreyi canlı virüsten elde edildiği için hamilelikte pek uygun değildir” açıklamasında bulundu.

YAZAR BİLGİSİ