Hareketsiz yaşam akciğerleri tehdit ediyor

24.04.2022
21
Hareketsiz yaşam akciğerleri tehdit ediyor

Hareketsiz bir yaşam tüm hayatı negatif etkiliyor. Masa başı işler, operasyon veya değişik bir hastalık sebebi ile uzun vakit uyumak zorunda olanlar… Daha sonrasında riskli neticelerle karşılaşabiliyor. Akciğer embolisi gibi… En çok eksik fiziksel etkinlik, sıhhatsiz beslenme, sigara, içki gibi nedenlere bağlı olarak gelişen, uzun vakit hareketsizlik sebebiyle damarların tıkanmasıyla sonuçlanan akciğer embolisini, Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatma Şen, anlatıyor.

Ölümcül tehlikeler oluşturabilir

Akciğerlerdeki damarlardan birinde pıhtı veya başka bir nedene bağlı olarak yaşanan tıkanma akciğer embolisi olarak adlandırılır. Akciğer embolisi genellikle bacaklarda çok ender gidişatlarda ise bedenin öteki kısımlarından kaynaklı ortaya çıkar. Herkeste görülebilme olasılığı vardır ancak kanser ve geçirilen cerrahi işlem nedeniyle bu tehlike çoğalabilir. Akciğer embolisinin tıkanması nedeniyle akciğer vazifesini yeterince yerine getiremez ve eksik kan nedeniyle vefat tehlikeyi doğabilir.

Tetikleyici vaziyetler söz mevzusu

Akciğer embolisini ortaya çıkaran bir hayli vaziyet söz mevzusudur. Dolaşımın durağan olduğu gidişatlarda, fazla pıhtılaşma meylinde ve damar duvarındaki zarar nedeniyle oluşabilir. Dolaşımın yavaş olduğu vaziyetler şu biçimde özetlenebilir; uzun vakit hareketsiz kalmayı gerektiren vaziyetler, kalp noksanlığı, ileri yaş, KOAH, uzun otobüs ve uçak yolculukları, karın içi urlar… Sıradan olmayan pıhtılaşmanın neden olduğu vaziyetler ise şu biçimdedir; kanser, genetik pıhtılaşma bozuklukları, doğum hakimiyet hapları, böbrek hastalıkları, fazla kilo. Damar duvarındaki zararlar; yanıklar, travma, kan zehirlenmesi ve alt bacak işlemidir.

Tüm bedeninizi tesiri altına alabilir

Akciğer embolisi kan pıhtısının akciğerlerdeki bir atardamara erişmesi ve tıkanması ile alana kazanç. Tıkanıklığa neden olan kan pıhtıları genellikle bacaktan kazanç. Tıkalı damarlardan gelen kan, akciğer loblarını oksijensiz vazgeçerek hasar verir. Bu vaziyete akciğer enfarktüsü denir. Bu vaziyet yalnızca akciğer loblarına değil, akciğerin bedene yeterince oksijen eriştirmemesi nedeniyle tüm vücuda hasar verebilir.

Gün içerisinde hareket etmeyi ilgisizlik etmeyin

Akciğer embolisinin herkeste görülme tehlikeyi vardır ancak uzun vakit hareketsiz kalmak bu tehlikeyi çoğaldırır. Özellikle de operasyondan sonra uzun vakit yatak istirahatinde olan şahıslarda kan pıhtısı oluşma tehlikeyi daha fazladır. Zira bacaklar uzun vakit yatay kaldığında toplardamar kan akışı durağanlaşır ve kan pıhtılaşmaya ergonomik hale kazanç. Aynı biçimde uzun yolculuklarda aynı pozisyonda uzun vakit oturmak da bacaklardaki kan akışını yavaşlatır ve pıhtı için uygun etrafı yaratır.

Hamilelik muhtemel tehlikeyi artırıyor

Akciğer embolisinde hamilelik ehemmiyetli bir tehlike etmenidir. Zira bebeğin rahim etrafındaki damarlara baskı yapması bacaklardaki kanın geri dönüşünü yavaşlatır. Kan akışındaki bu yavaşlık veya kanın bacaklarda göllenmesi gidişatı pıhtı oluşmasına neden olabilir.

Bu bulgulara sahipseniz dikkat

– Aniden ortaya çıkan soluk darlığı,

– Yemek yerken veya soluk alırken göğüste oluşan acı ve ağrı,

– Kanlı ve balgamlı öksürük,

– Sırt bölgesinde ağrı,

– Kumpassız kalp atışı,

– Kol ve bacaklarda şişlik,

Teşhis ve rehabilitasyonda nasıl bir yol izlenir

Akciğer embolisi çok riskli bir hastalıktır dolayısıyla zamanında müdahale hastalığın iyileşmesinde kilit rol oynar. Zira akciğer embolisi erken fark edilirse kan sulandırıcı ilaçlar ile pıhtının koparak akciğere gitmesi yasaklanmış olur. Tanı usulü olarak bilgisayarlı tomografi ve nükleer tıp usullerinden sintigrafi analiz seçim edilir.

Şayet hasta yüksek tehlike grubunda ise tanı konur konmaz ilk iki hafta içinde rehabilitasyona başlanır. Genellikle pıhtı eritici ilaçlar kullanılır. Bu rehabilitasyonun eksik kaldığı gidişatlarda ise yerel anestezi ile kasıktan girilerek katater dayanağıyla tıkanan atardamar arınılır. Bu rehabilitasyonu izleyen ilk 6 ay süresince pıhtılaşmayı eksiltici ilaçlar kullanılmalıdır. Şayet hasta tehlike grubunda ise ve yineleme olasılığı yüksekse bu ilaçlar ömür boyu kullanılabilir.

YAZAR BİLGİSİ