Haşimato hastalığı süratli kilo alımına neden oluyor

12.04.2022
39
Haşimato hastalığı süratli kilo alımına neden oluyor

Bağışıklık sisteminin troid bezine saldırarak imha etmesi sebebiyle oluşan Haşimato hastalığı yaşam niteliğini düşürürken, troid hormonunun az çalışmasına neden olarak hkişinin süratli kilo almasına, nedensiz bitkinliğe ve bunalıma uzanan neticeler doğuruyor. İzmir Üniversitesi Sağlık Kurumu Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Muammer Karadeniz, cemiyetin takribî yüzde 10’luk kesiminde görülen hastalığın kesintisiz takip edilmesi gerektiğini belirtti. Hastalık hakkında ehemmiyetli bilgiler veren Dr.Karadeniz, “Haşimato hastalığı bedenin bağışıklık sisteminin antikorlar üreterek troid hücrelerine aldırması neticeyi doğar. Bu gidişat belirli bir zaman sonra troid bezinin imha olmasına yol açar. Haşimato hastalığı metabolizmayı yavaşlatır. Bu sebeple halsizlik, bitkinlik, ciltte ve saçlarda müesseseye, ani hiddetlenme, kilo alma, bedende ödem, adet kumpassızlığı gibi semptomlarla kendini gösterir” dedi.

Rehabilitasyonu olası

Doç. Dr. Muammer Karadeniz hastalığın rehabilitasyon sürecinden bahsederek şunları kaydetti: “Haşimato rehabilitasyonu olan bir hastalıktır. Eksilen hormonları yerine koyma usulüyle rehabilitasyon ediyoruz. Troid hormonları olan T3 ve T4 ile TSH salgısı seviyesini izliyoruz. TSH kıymeti 1,5 ila 2,5 arasında olmalıdır. Aşırısı kemik erimesine, kalp-damar hastalıklarına veya hipertansiyona yol açabiliyor. Dolayısıyla hastaların belirli aralıklarla muayene edilmesi gerekiyor. Ailesinde troid hastalığı geçmişi olan, Tip1 diyabet ve böbrek üstü bezi yetmezliği olan bireyler tehlike altındadır.”

İlaçların doğru kullanılması koşul

Haşimato hastalarının dikkat etmesi gereken hususları aktaran Doç.Dr. Muammer Karadeniz “Haşimato hastalığı ultrasonografi ile teşhis edilebilir. Tespit edilen nodüllerin iyi mizaçlı olup olmadığını kavramak için ultrasonografi altında iğne biyopsisi yapılması gerekebilir. Troid ilaçları aç karna ve az su ile alınmalıdır. Kalsiyum, demir ilaçları en az dört saat sonra kullanılmalıdır. Hastalığın ilk yarıyıllarında özellikle iyotsuz tuz kullanılmasını öneriyoruz. Hamilelik tasarılamasından en az üç ay evvel troid gidişatı uzman doktorlarca hakimiyet edilmeli ve TSH seviyesinin 2,5’un altında olması gerekmektedir” dedi.

YAZAR BİLGİSİ